ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Úžasná Zeměplocha

Zeměplocha. Svět, který je placatý a který na hřbetech nesou čtyři sloni, stojící na velkém krunýři hvězdné želvy A'tuin. Říkáte si, kde jste se to ocitli? Ano, jste v tom nejbáječnějším světě, který si dokážete představit. Až kuriózně se podobá tomu našemu. Dobrá, připusťme, že v nějakých drobných detailech. Tak třeba nic není nenormální. Jste ve světě, kde se může stát cokoli. Tento cyklus, kde každá knížka nějak popisuje různé části tohoto světa od Okrajového oceánu až po Středové pohoří. Samozřejmě, vyskytuje se zde několik postav, které jsou tak jedinečné, že se k nim autor neustále vrací. Jelikož už je vydáno něco přes třicet knížek Zeměplochy, a já jich nemálo přečetla, bylo by vypisování děje každé z nich nekonečně dlouhé a celý můj čtenářský deník by se mohl skládat ze Zeměploch, tak se zmíním jen tak všeobecně o nějakých hlavních postavách a místech. Tedy pusťme se do toho.

Hlavním městem Zeměplochy je Ankh-Morpork. Původně dvě města srostlá v jedno, jejichž středem se plazí (promiňte, ale u této řeky se nedá říci, že teče) řeka Ankh. V Ankh-Morporku se můžete setkat se spoustou zajímavých li...eh..tvorů. Samozřejmě žije tu spousta lidí, ale i trpaslíků, trolů, upírů, vlkodlaků a různé pouliční zvěře, jako v každém velkém městě. Pak jsou tu také nemrtví, golemové a desátník Nóblhóch. Ankh-Morpork nemá krále. Řídí ho patricij - lord Vetinari, který udělal v samosprávě města veliké změny. Snad každé povolání má svůj cech. Ano, řekla jsem každé. Vedle cechu rytců a tiskařů tu můžeme najít cech žebráků, cech zlodějů, cech vrahů či cech šiček a švadlen (no, nějak se jim říkat musí). Lord Vetinari ví o všem. Často ještě dříve, než se to stane. Lord Vetinari už byl několikrát odsouzen Radou města a také na něj bylo spácháno několik atentátů. Kupodivu stále se drží v čele města a těší se nevídanému zdraví.
O ochranu spořádaných občanů Ankh-Morporku se stará městská hlídka v čele s vévodou Samuelem Elániem. Zde je vidět krásný postup a rozvoj příběhu, protože v první knížce, kde byla o hlídce zmínka (Stráže! Stráže!), byla hlídka pod vedením svobodného kapitána Elánia - notorického opilce a čítala celkem tři členy. Již zmíněného kapitána Elánia, seržanta Tračníka, nově příchozího mladíčka Karotku Rudykopalssona a desátníka Nóblhócha. Hlídka se rozvíjela, nabírala nové členy, Elánius se oženil s nejbohatší dámou ve městě - lady Sibylou Berankinovou a stal se velitelem hlídky (Muži ve zbrani). Karotka se ukázal jako velmi schopný a stal se kapitánem, našel si v hlídce dívku (no, o tom by se dalo polemizovat, ve skutečnosti to je vlkodlačice), strážnici Anguu, hlídka začala přijímat mnoho dalších členů ze všech etnik Ankh-Morporku. Také prošla válkou s Klačí o náhle se vynořivší ostrov, kterou se povedlo mírově vyjednat hlavně díky zásahu Elánia, několika mužů z hlídky a osobního přičinění lorda Vetinariho. Poté se Elánius stal vévodou Ankh-Morporským a také velvyslancem v zemi upírů, vlkodlaků, trolů a podzemních trpaslíků - Überwaldu.
Další významnou skupinou v Ankh-Morporku jsou místní mágové z tzv. Neviditelné univerzity. "Starší mágové jsou mistry dynamického nicnedělání. Když však hrozí nějaké nebezpečí, můžeme se spolehnout, že se vzchopí a potáhnou za jeden provaz. Bohužel je třeba dodat, že ne vždy stejným směrem." (Terry Pratchett - Portfolio) Celou Neviditelnou univerzitu vede arcikancléř Vzoromil Výsměšek. Dále uvedu několik dalších členů magického sboru: Lektor Zaniklých run, děkan, knihovník (orangutan, ne opice!), starší pAsák, a profesor Neurčitě mlhavých studií. Když už jsme u mágů, nemůžeme zapomenout na Mrakoplaše, nejneschopnějšího mága na světě, který má poněkud výjimečný dar - umění přežít. A pak má také své Zavazadlo. Truhlu se sto nožičkami, která sežere každého, kdo by chtěl Mrakoplašovi ublížit.
Skupina, která hrdě hlásá, že má právo na neživot, jsou početní Ankh-Morporští nemrtví. Klub Nového začátku vedený Reginaldem Půlbotkou, zombií. Můžete tu najít různá individua. Tak například bubáky, kteří s sebou musí vláčet dveře, protože se bojí vylézt zpod nich, dále lidodlaka, bánšía, ghúlku, pár upírů a samozřejmě zombií.
Ankh-Morpork je městem mnoha tváří a hlavně mnoha různých druhů. Ale proč ne? Žijeme ve století Ovocného netopýra...

Tak, to jsme probrali největší zeměplošské město, ale jsou tu samozřejmě i jiná. Začněme od středu. Ve středu Zeměplochy se zvedá k nebesům obrovský ledový sloup, na jehož vrcholku žijí bohové a u jehož úpatí je říše Ledových obrů. Další vysoké hory směrem od středu jsou Hory beraní hlavy. Zde žijí prostí obyvatelé, kteří nikdy nepoznali civilizaci, jakou můžete najít ve velkých městech. Zde žije také několik oblíbených postaviček - čarodějky Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Tyto dámy se nejednou vydávají na daleké cesty do pro ně úplně neznámých krajů a s novými poznatky se vypořádávají po svém.
Dalším místem, kam se autor často vrací, jsou chrámy mnichů, kteří naslouchají. Jedním z nich je Oi Dong, chrám Mnichů historie, kde je metařem proslulý Lu'tze.
Dále tu máme království jako Mžilibabu, což je zeměplošský ekvivalent našeho Egypta. Původně uzavřené království ve vlnách času, kde udělal radikální změny až poslední faraón - Ptepicchamon XXVIII. (absolvent cechu vrahů - Těpic).
Nutno se zmínit ještě o Efebe, což je republika a země filozofů. Myslíte, že šíp může dostihnout želvu? Ale to je přece nemožné! Ano, i efebská filosofie má svůj původ ve starém Řecku.
A co teprve Omnie? Zbožná země při svém bohu Omovi. Každého, kdo by se chtěl protivit jeho vůli, čeká spravedlivý trest. O to už se postará omnijská inkvizice. A zatím ve velkého boha Oma už skoro nikdo pořádně nevěří a on z mocného ducha je proměněn v malou bezmocnou želvu a ani neví, kým vlastně je, až potká jednoho opravdu věřícího - Bruna, s jehož pomocí se stane opět velkým bohem Omem.

Zeměplocha je zkrátka velmi různorodá planeta. Ještě bych se tu mohla zmínit o Überwaldu, temné zemi, kde žijí ve zdánlivé symbióze upíři, vlkodlaci, trpaslíci i trolové. Nebo taková Klač. Dle Ankh-Morporčanů vzdálená barbarská země, kde každé jméno začíná na Al, jedí tam divná jídla, chodí v županech a jediné, na co počítají svůj majetek, jsou velbloudi. Jejich názor na Klač je však poněkud zkreslený, ale tak už to bývá.
Nakonec musím připomenout známé zeměplošské mytické postavy od Otce prasátek, který jezdí se saněmi taženými osmi vepříky a rozváží dětem dárky, přes skřety, kteří malují obrázky v tzv. ikonografech, až po čtyři, eh, vlastně pět Jezdců apokalypsy - Válku, Hlad, Mor, Chaos (neboli mlékaře Rolandka Soaka) a samozřejmě posledního ze všech, alfu i omegu všech světů - Smrtě. Zeměplošský Smrť je však velmi charismatickou postavou, která se zajímá o vše lidské a snaží se mít určité vlastnosti a pocity. Nejde to tak snadno, ale nutno přiznat, že se snaží. Co o něm ještě říci? Má vnučku, bílého oře, jenž se jmenuje Truhlík, miluje kočky a rock. Má svou pravou ruku - krysího smrtě, který neříká nic jiného než "KVÍK". A ještě jedna důležitá informace. Setkáte se s ním v každé Zeměploše a zásadně mluví VELKÝMI PÍSMENKY.

To je asi vše, co vám na těchto pár stránkách mohu o Zeměploše říci. Jsem hodně zapomnětlivá a ještě jsem nečetla všechny díly, tudíž omluvte případné nedostatky. A teď, jak by řekl Mrakoplaš: "Už tady nejsem!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: feefee, 08.04.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Úžasná ZeměplochaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­