ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • díl v sérii: 18 (předchozí: Zajímavé časy; následuje: Nohy z jílu)
  • název originálu: Maskerade (Discworld)

Ankh-Morporkská Opera - obrovská budova, v jejíchž prostorách se pohybují maskované postavy a provozují své nekalé rejdy, kde umírání na jevišti občas bývá víc než metafora, kde jsou nevinné mladé sopranistky lákány do osudových tenat padouchy v děsivě odporných večerních róbách... Kde narazíte na dvě staré dámy ve špičatých kloboucích, které, zatímco v lóži pojídají burské oříšky, upírají pohledy na obrovský křišťálový lustr nad hledištěm a tiše si pobrukují: "No, jestli se teď každou chvíli nestane velký neštěstí, tak tedy nevím." Ano, Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová, největší čarodějky Zeměplochy, se vypravily užít si jeden nevinný (ale co je u Bábi Zlopočasné tak docela nevinné?) večer v Opeře. A nejen to. Je tedy jasné, že budou potíže (jenže pěkné představení s několika zavražděnými si prostě musíte procítit).

Tato kniha je, stejně jako většina knih od tohoto autora, zajímavá tím, že se její děj odehrává na několika místech najednou - nejprve na třech různých, ale v průběhu tohoto příběhu se osudy všech postav setkají v budově Opery v hlavním městě zvaném Ankh-Morpork.

Úplně na začátku knihy se staneme svědky rozhovoru dvou čarodějek: Bábi Zlopočasné a Stařenky Oggové. Čarodějky však vždy mají být tři, ale nejmladší Magráta se stala královnou a opustila proto společenství těchto dvou postarších dam. Stařenka s Bábi tedy hledají třetí osobu, jež by ovšem měla výrazné nadání na kouzlení, a vzpomenou si na Anežku Nulíčkovou.

Tímto se poprvé podíváme do budovy Opery, kde se Anežka pokouší uspět v konkurzu o novou zpěvačku. Vzhledem k tomu, že nesnáší své jméno Nulíčková, vystupuje pod pseudonymem Perdita X. Má ale drobné znevýhodnění, je totiž velmi tlustá. Seznámí se tam s Kristýnou, která je pravým opakem Anežky: je hubená a krásná, ale zase neumí tak hezky ovládat své hlasivky. V konkurzu nakonec uspějí obě. Kristýna vždy hraje hlavní roli, ale zpívá velmi potichu, a Perdita stojí vzadu za sborem a zpívá všechny Kristýniny party. A Kristýnu všichni obdivují, jak krásně zpívá...

V budově Opery se ale začnou dít podivné věci. Hudebnímu řediteli Sardellimu začnou chodit tajné zprávy od Ducha Opery a začne docházet k vraždám. Pan Sradelli je z toho zoufalý.

V tu chvíli opět přichází na scénu Stařenka s Bábi. Bábi Zlopočasná, vlastním jménem Esmé, vystupující pod pseudonymem Lady Esmeralda, upoutá pozornost pana Sradelliho i dalších zaměstnanců Opery, protože má ohromné množství peněz. A pan Sradelli má pocit, že by mohla výraznou částkou přispět na chod Opery. Jemu se totiž všechny úspory ztrácejí před očima.

Musí se ale také vyřešit otázka, kdo je Duch a proč vraždí. Největší podezření padne ne Valtra Plížu, umolousaného pomocníka, který čistí ucpané záchody a vytírá jeviště. Sama Anežka má pocit, že to Valtr být nemůže, ale Perdita věří všemu, co jí kdo nakuká, a Valtra spolu se všemi ostatními plně obviňuje.

Bábi se Stařenkou využijí svých čarodějných schopností a pomáhají řešit problém s Duchem tak, aby nebylo porušeno staré pravidlo: Představení musí pokračovat!
To se ale nepovede a představení je nakonec přerušeno a celé davy lidí honí Valtra Plížu. Tomu se však za pomoci Stařenčina kocoura Silvera, kterého Stařenka přemění v člověka, podaří utéct. Je zjištěno, že Valtr opravdu byl duch, protože podobně jako Anežka nesnášel svou osobnost, tak se alespoň občas přeměňoval v Ducha. Ale za všechny ty vraždy nenesl žádnou odpovědnost. Ty páchal sám pan hudební ředitel Sardelli, protože on Operu ve skutečnosti nenávidí a utekl k ní před finanční krizí.

A novým ředitelem se stává Valtr Plíža, který jako Duch poznal všechna zákoutí budovy Opery a vyzná se tam lépe než kdokoliv jiný.
A Anežka se s Bábi a se Stařenkou vrací do Anežčina rodného Lancre, aby se tam doučila to, co by každá správná čarodějka měla umět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mája, 21.06.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­