ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • díl v sérii: 16 (předchozí: Muži ve zbrani; následuje: Zajímavé časy)

V dalším příběhu z Úžasné Zeměplochy malá Zuzanka přejímá na čas živnost po svém dědovi Smrťovi.
Smrť přestal plnit své povinnosti a odebral se do ústraní. Jeho pomocníci přivolají malou Zuzanku na pomoc. Zuzanka se musí vyrovnat nejen se zvláštní živnosti, ale také se svým vztahem ke kytaristovi z rockové hudební skupiny. Hudba, kterou skupina provozuje, je z jiné doby. Obyvatelé Zeměplochy, včetně čarodějů, jsou hudbou uchváceni. Po složitých peripetiích je vše uvedeno do správných kolejí a Zuzanka se může vrátit do školy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 1998 (1. vydání). Z anglického originálu Soul Music (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 422. ISBN: 80-7197-150-2.

PROSTŘEDÍ:

Zeměplocha - především Ankh-Morpork

NÁMĚT:

Příběh zeměplošského rocku.

DĚJOVÁ LINIE:

Příběh začíná smrtí Morta a Ysabell (známých z knihy Mort), rodičů šestnáctileté Zuzanky, kterou poslali na dívčí školu slečny Cílené, aby z ní vychovali pokud možno tu nejnormálnější dívku na světě. Není to ale nijak lehké, protože je vnučkou Smrtě, po němž kvůli genetice převzala mnohé vlastnosti. Ano, Smrť je právě její dědeček, a to je o důvod víc, proč se její rodiče snaží, aby zapomněla na jeho dětství a aby s ním měla pokud možno co nejméně společného.

Bohužel, jak již bylo řečeno, Smrť si musel přijít pro její rodiče (a tím pádem i svou adoptivní dceru Ysabell), což těžce nesl, a tak se rozhodl, že musí za každou cenu zapomenout. Ignoroval ten fakt, že je Smrť a zkrátka opustil své povolání, aby našel způsob, jak by mohl zapomenout. Tím vyvstaly komplikace, neboť se dobře ví, že svět nedokáže existovat bez Smrtě...

Proto se krysí Smrť rozhodne, že novým Smrtěm bude Smrťova vnučka, Zuzanka. Jedné noci ji tedy navštíví a za mnohých (ne)efektivních způsobů ji přesvědčí, aby se vydala s ním do Smrťovy říše. Nakonec svolí, a tak se setká s Albertem, jeho sluhou.

Její počínání v roli nového Smrtě se ale neobejde bez komplikací, jak už to u lidí bývá (předešlým příkladem může být právě Mort). Jeden člověk, konkrétně Imp y Cilin se jí natolik zalíbí, že se ho rozhodne ušetřit a chránit, aby nezemřel.

Onen Imp se ještě předtím dal dohromady s trollem Permem Modrou Skalicí a Zlotou, aby tak vytvořili hudební skupinu, která by si vydělala na to, aby měla hudební licenci a směla tak legálně hrát v Ankh-Morporku. K jeho smůle mu ale právě troll zasedl jeho harfu, a tak museli jít do obchodu, kde mu koupili na místo ní zvláštní kytaru (byl to magický obchod, který byl známý tím, že v jednom kuse byl na jiném místě).

Právě na prvním koncertě U Prokopnutého bubnu dojde k tomu, že se ho někdo pokusí zabít a tak teoreticky zemře. Ačkoliv ho zachrání Zuzanka, je svým způsobem mrtvý, a tak přežívá pouze na hudbě, jež ho udržuje na živu. Tak se zrodí rock a s ním i nová jména Buddy a Cliff.

Kolík Aťsepicnu uvidí příležitost, jak si přijít na pořádný balík, a proto se ujme kapely a převede ji pod svá křídla. Kapela tak na svém turné projede spousty místy, aby vydělala tisíce tolarů, než nakonec skončí doma v Ankh-Morporku, aby zde odehrála svůj megakoncert.

Zde se také objeví i Smrť, který při způsobech, jak zapomenout na svou minulost, sklouzl do role žebráka. Brzy je ale musí opustit, protože se rozvzpomene na svou vnučku; díky Albertovi, kterého najde díky krysímu Smrťovi (ačkoliv se předtím Albert sám vypravil, aby svého mistra, Smrtě, přivedl zpět).

Pravý Smrť se musí začít činit, využije tedy stroje, který postavil knihovník Neviditelné univerzity, aby na něm stíhal vůz s kapelou Buddyho, jenž ukradl peníze z koncertů. Není ale jediný, kdo vůz pronásleduje. Krom Chrysoprase, šéfa podsvětí trollů, a cechu hudebníků za vozem také pádí na koni Kolík, aby získal zpět svoje peníze.

Nakonec stíhání dopadne tak, že se pan Kleť, šéf cechu hudebníků, na srázu zabije a stejně by tak dopadla i kapela, kdyby je nezachránila Zuzanka a pravý Smrť.

Realita se pak z této události okolo hudby přeci jen vzpamatuje a díry dle svého úsudku všelijak zacelí. Proto se například Buddy stane jen obyčejným kuchařem, jenž pracuje jen kousek od dívčí školy, kam chodí Zuzanka.
Tím končí kniha.

POSTAVY:

Zuzanka - vnučka Smrtě; chytrá, zamilovaná do Buddyho, nevýrazná (mnozí si jí nedokáží všimnout, což jí přináší jak mnohé výhody, tak i mnohé nevýhody) - zkrátka a dobře taková Zuzanka; po svém dědečkovi v genech získala mnohé vlastnosti - například má úžasnou paměť nebo má talent na sporty, kde drží nějakou hůl (ta tak nahrazuje v tomto případě kosu)
Imp y Cilin (Buddy) - hudebník, který odešel z domova proto, že se pohádal se svým otcem kvůli tomu, že nechtěl jít v jeho šlépějích, ale chtěl dělat hudbu; skvělý hudebník a frontman kapely; až úzkostlivě dbá o svou kytaru a nedá ji z ruky - právě díky ní je totiž naživu
Krysí Smrť - Smrť pro krysy a jakékoliv jiné hlodavce; jediné, co umí říci, je Kvík či Kník, a přesto mu Albert či Havran rozumí (je to obdobné jako u Knihovníka); nenávidí kočky, čímž se liší od obyčejného Smrtě
Zlota - trpaslík, jenž umí hrát na vše, nač se musí foukat; jako každý trpaslík i on si myslí, že má talent pro obchod a smlouvání, ačkoliv to není pravda a ve většině případů pak usmlouvá danou věc tak, že se musí zaplatit víc než předtím; jako každý trpaslík tak i on miluje zlato a bohatství - ne proto, aby si za něj něco koupil, ale zkrátka proto, aby ho měl
Perm Modrá Skalice (Cliff) - bubeník kapely; na trolla je docela chytrý; přátelský, milý a docela i vlídný; má pro mnohé věci pochopení
Smrť - milý, přátelský, má rád kočky a vaření, věčně přemýšlí a snaží se být co nejlidštější; ačkoliv by se mohlo zdát, že je zlý, není to pravda - ve skutečnosti jen dělá svou práci, kterou musí dělat, aby země nebyla přelidněná; přesto ho lidé nenávidí, i když by se s nimi rád spřátelil a dostal od nich nějakou tu pozvánku; marně se snaží pochopit lidské emoce a zkusit zapomenout, ačkoliv má věčnou paměť
Vzoromil Výsměšek - arcikancléř, který je věčně v pohybu spjat s přírodou, chová draky, gryfy a jiné divoké tvory; pravý opak běžného mága, který si dopřává kdejakého veselí a posléze tak i vypadá; on je naopak statný, svěží a zdravý

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Dalo by se říci, že by ji nejlépe vystihl pojem motýlí efekt.

MOTIVY:

Rock, hudba, kytara, smrt, Smrť, Zuzanka

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi líbila, neboť obsahuje mnoho vtipných slangových narážek na rockovou hudební sféru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­