ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

   
­­­­

Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)

  • desátý díl série Úžasná Zeměplocha (předchozí: Erik; následuje: Sekáč)

Všechno začalo v tajemném Holly Woodu - Svatém lese. Tam se zrodila jistá myšlenka, a když pak alchymisté na Zeměploše objevili magii stříbrného plátna, roztočily se kamery, takže skřeti-malíři sebou museli skutečně hodit. Brzo se vynořily první mužské a ženské hvězdy a pustily se do boje se zlem a filmovou reklamou.
Dejte si sáček brambůrků s sledujte natáčení světového trháku Střed proti Okraji - nejpodivnějšího filmu z prostředí občanské války. Vášnivá sága lásky odehrávající se na pozadí válkou šílícího světa! Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů!

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Faust Erik; Pohyblivé obrázky. Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2010 (2. vydání). Z anglického originálu Moving Pictures (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Ilustroval Paul Kidby. Celkový počet stran: 511. ISBN: 978-80-7197-404-8.

PROSTŘEDÍ:

Holly Wood a Ankh-Morpork

NÁMĚT:

Příběh Viktor Grýnbauma a Ginger v prostředí pohyblivých obrázků

DĚJOVÁ LINIE:

Strážce reality, jenž žije hned vedle posvátného lesa Holly Woodu, je již starý a ví, že se jeho čas chvílí ke konci. Proto také zemře a zanedlouho si pro něj přijde Smrť, aby si ho odvedl do posmrtného života. V tomto momentě si uvědomí Strážce reality tu chybu, že za sebe nenašel zavčas náhradu. Teď se kvůli tomu totiž začnou dít nepříjemnosti, které budou mít fatální následky.

Stane se tak, že kvůli absenci strážce začne pronikat špatná hollywoodská magie na povrch. Vynalezne se osmiceluóza a začnou se promítat filmy, které natočí alchymisté. Mezi jedny tvůrce patří i Thomas Silverfish. S tím se setká hlavní hrdina knížky Viktor Grýnbaum a pomůže mu proti lupiči, co mu chtěl ukrást jednu z jeho filmařských věcí. Díky tomu získá od Thomase kartičku s tím, že kdyby se chtěl objevit v pohyblivých obrázcích, že ať se po něm koukne.

Viktor má ale jiné potíže a to ty, že má již několikátý test na mága Neviditelné univerzity. Viktor není hloupý, ale mazaný. Nechce udělat test, neboť by nedostal ze závěti ani pětník. Zároveň nesmí v bodové hranici klesnout pod 80 bodů. Proto každý rok zná testy nejlépe a vždycky se vejde mezi 80bodovou hranici pro přijetí, aby neuspěl. Musí tak znát všechno do puntíku, neboť jen tak by mu to mohlo vycházet.

Bohužel k dalšímu testu se tentokrát nedostaví, protože ho chytne kouzlo Holly Woodu a zavleče ho k sobě. Viktor se probudí z transu až ve stejnojmenném městečku, kde si uvědomí, v jaké je situaci. Vyhnul se testu, a tak byl bezpochyby vyloučen navždy z Neviditelné univerzity. Musí si tedy najít budoucnost v jiném zaměstnání, usoudí proto, že kývne Silverfishovi na jeho nabídku.

Hlídač ho ale nechce pustit a říká mu, aby se zařadil do dlouhé fronty a počkal si na štěstí. To se zase nelíbí Viktorovi, a proto zpoza prken vzadu proklouzne dovnitř, rovnou za Silverfishem, kde dostane také svou první práci.

Brzy nato se objeví i Kolík Aťsepicnu, jehož nešťastná magie zasáhne ze všech nejvíc. Brzy se proto stane, že se díky svým obchodnickým dovednostem přidruží k Silverfishovi, pak se mu rovná, šéfuje mu, až ho nakonec vykopne a dosadí si na jeho místo svého bratrance Solla.
Natáčí tak spolu různé filmy a Kolík chce dosadit do pohyblivých obrázků i 1000 slonů, ačkoliv je jeho bratranec neustále proti. Viktor se tak seznámí s Ginger, jeho společnici ve filmech, s mluvícím psem Gaspodou, filmovou psí hvězdou Laddie, filmovým trollem Rambonit M. Schwarzgrenem a klikařem (kameramanem) Tátou Ptáčkem.

Pak se natáčí film Okraj proti Středu (parodie na Sever proti Jihu), který má být nejúspěšnější a nejlepší megafilm ze všech filmů v historii (byť krátké). Do něj si Kolík konečně prosadí slony a chce tam i propašovat reklamu na Hargova žebírka, aby mu z toho taky něco káplo. Bohužel marně, neboť Soll všechny jeho pokusy zarazí.

Mezitím troll Navážka probudí lásku k trollí zpěvačce a tanečnici Rubíně a marně si ji snaží získat. Jednou chce nějakou zeleň, ale když přinese strom, tak se hned urazí. Jednou jí v noci zazpívá a zahraje na kámen a ona si dál klidně spí, jako kdyby se nic nedělo. Má to s ní opravdu těžké. O to víc, že ji bláznivě miluje.

Kdo je na tom hůř, je ale Viktor. Gaspoda, jeho věrný čtyřnohý přítel, totiž zjistí, že Ginger ovládají zlé síly, a proto je náměsíčnou a každý večer jde na pláž, aby zde odhrabávala vchod do filmového chrámu. Viktor se rozhodne, že Ginger pohlídá, ale usne jednoho večera na židli a dívka ho pak sváže, aby ji nemohl pronásledovat. Vysvobodí jej tak až Laddie s jeho manažerem-psem Gaspodou.

Když jdou zachránit Ginger, jsou zasypáni sutí zevnitř. Zachrání je zase Laddie a Gaspoda, kteří se protáhnou štěrbinou v suti a přivolají pak pomoc. Trollové přispěchají na pomoc a odvalí suť. Když ale odejdou, zasype průchod další, tudíž znemožní Ginger pokračovat v její náměsíčné aktivitě.

Okraj proti Středu je doklikán (dotočen), tudíž se bude promítat ve velkoměstě Ankh-Morporku. Herci sem přijedou také a jsou celí nesví z toho, že zde mají hordy fanoušků, co po nich přímo šílí. Dostaví se dokonce i mágové, co mají falešné vousy na vousech, aby předstírali, že nejsou mágy, ačkoliv je Viktor dobře pozná.

Při promítání oživnou pohyblivé obrázky, neboť se probudí temná síla. Z plátna tak vyleze obří Ginger, avšak obřímu Viktorovi to nejde, a proto zůstane uvnitř plátna. Pak začne obří Ginger dělat ve městě neplechu a zamíří si to k věži Neviditelné univerzity, aby zde vstřebala magii a zesílila tak do nezměrných rozměrů. Mágové s ní nemůžou udělat nic, neboť by magií přilévali olej do ohně. Lidé si zase myslí, že je Viktor zachrání.
Viktor se tomu zpočátku nemá, ale pak nakonec poslechne a zachrání město. Tedy za pomoci orangutana-knihovníka, Kvestora, co řídí létající koště a arcikancléře Vzoromila Výsměšeka, jenž sedí za ním a střílí ze samostřílu.

Viktor pak po bitvě dá knihovníkovi knížku, kterou našel předtím na pláži u mrtvoly strážce reality a ten mu ji ochotně přeloží. Tak zjistí, že Ginger nebyla posedlá zlou silou, ale že ve skutečnosti zachraňovala v nepřítomnosti svět. Spěchají proto rychle do městečka Holly Wood, aby zachránili svět.
Městečko je celé němé, neboť ani v pohyblivých obrázcích nebyl dosud vynalezen zvuk. Proto se Viktor s Ginger dorozumívají za pomoci křídy a tabulky. Naštěstí se díky tomu domluví na tom, aby se vypravili k zasypanému filmovému chrámu.

Zde troll Navážka drží strop, aby se zase nepropadl. Uvnitř je celý Holly Wood, který sedí na sedadlech jako v kině a hledí na promítající obrázek. Viktor s Ginger vědí, že je zatřesením ramenem neprobudí, a proto hledají jiné alternativy. Najdou gong, na který chtějí zabušit, ale nemohou, protože za ta staletí zrezivěl a tyčka k němu zrezivěla a spojila se v celek s háky, na nichž byla zavěšena. Pomůže jim ale troll Navážka, jenž tyčku vyrve i s háky, bouchne do gongu, načež se zlatý strážce probudí a všechny zachrání.

Svět je zase pojednou zachráněn.

POSTAVY:

Viktor Grýnbaum - hlavní postava knihy; mladík s atletickým tělem a malý ulepeným knírkem; mladý, pohledný, veselý, přátelský, statný, statečný, chytrý, pán Gaspody (i když si to Gaspoda nepřipustí) a herec; též je nedostudovaným mágem, který byl vyloučen
Ginger - hlavní postava knihy; herečka ze slavného dua, které tvoří s Viktorem; mladá, hezká a atraktivní; často bývá nasupená, protivná, panovačná a chladná; kdysi byla dojičkou krav, než poznala kouzlo Holly Woodu
Gaspoda - čtyřnohý přítel Viktora Grýnbauma, rovněž jeho a Gingeřin manažer, který jim zajistil výhodnou smlouvu s Kolíkem u filmu; chytrý, odvážný, prohnaný a mazaný; je i manažerem hereckého psa Laddie; často páchne, má hodně blech a pravděpodobně i spoustu nemocí
Laddie - slavný herecký pes (parodie na Lassie); zná a umí spoustu triků, díky čemuž si lidé myslí, že je úžasně chytrý; ve skutečnosti je ale úplně tupý; je také štěnětem a dobrým přítelem Gaspody; přátelský, veselý, hloupý, cvičený, dobře stavěný, krásný (na psa) a elegantní
Kolík Aťsepicnu - prodejce, který prodá i slepému brýle na čtení, chromému kolečkové brusle, hluchému rádio a němému mikrofon s tím, že je to výhodná koupě; je také šéfem u filmu poté, co se to tak pěkně zařídí; mazaný, prohnaný, chytrý, hamižný, lakotný
Soll - bratranec Kolíka; chytrý, rozumný a nedělá věci pro peníze, ale pro to, že ho to baví; často kazí svému strýci různé obchodní praktiky, jež se snaží lstí nacpat do filmů, ačkoliv mu tak vlastně jenom škodí
Rambonit M. Schwarzgren - troll herec (parodie na Stallona a Schwarzeneggera dohromady); silný, rozumný, dobře stavěný a pohledný (na trolla); přítel Viktora Grýnbauma; na svou rasu je rovněž neobvykle chytrý
Kvestor - kvestor Neviditelné univerzity; často nervní, naštvaný, rozrušený, zmatený, tajnůstkářský; dělá věčně poskoka arcikancléři, ačkoliv z toho nemá moc velkou radost
Navážka - troll každým coulem; bláznivě miluje Rubínu; statný, odvážný, hloupý a věčně dělá pro Rubínu vše, nač si vzpomene, ačkoliv je potom věčně nespokojená
Rubína - láska Navážky; chytrá, na trolla pěkná; tanečnice a zpěvačka; často na sobě nosí růžové péřové boa
táta Ptáček - klikař (kameraman) u pohyblivých obrázků; chytrý, rozumný, konstruktivní, kreativní a poslušný
Thomas Silverfish - alchymista, který vymyslel osmiceluózu; režisér a scénárista u pohyblivých obrázků, než ho vykopne Kolík Aťsepicnu; chytrý, rozumný, ale hodně konzervativní
Vzoromil Výsměšek - arcikancléř, který odporuje všem předchozím, neboť je věčně v pohybu spjat s přírodou, chová draky, gryfy a jiné divoké tvory; je pravým opakem běžného mága, jenž si dopřává kdejakého veselí a posléze tak i vypadá; on je naopak statný, svěží a zdravý

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Pocta filmografickému průmyslu

MOTIVY:

Film, pohyblivé obrázky, kamera, akce, Zeměplocha, magie

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Kniha je v popisných částech psána především spisovným jazykem. Je bohatá na filmařský slang a dialogy.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi líbila, neboť byla vtipná a bylo v ní plno narážek na všemožné filmy a herce, kterých by si všiml snad každý (Okraj proti Středu - Jih proti Severu; Bál-Grog - Balrog; Rambonit - Rambo apod.).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 10.06.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­