ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

   
­­­­

Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)

  • díl v sérii: 37 (předchozí: Nadělat prachy; následuje: Obléknu si půlnoc)

Bylo jen otázkou času, kdy do Ankh-Morporku dorazí fenomén fotbal. Jak si s tím poradí mágové Neviditelné univerzity, když při hře nesmí použít ani ždibíček magie, toť otázka hodná Úžasné Zeměplochy.
Mágům takto zavařila závěť arcikancléře Ochranky Vícevelkého. Podmínkou získání jeho pozůstalosti je to, aby se Neviditelná univerzita prostřednictvím svého vlastního fotbalového týmu zúčastnila turnaje. Takže fotbal! Ubozí mágové otvírají slovník vulgárních slov začínajících na "F", velice neradi se vysvlékají ze svých hábitů za účelem oblečení herních kalhot, aby sehráli tuto zcela anarchistickou hru plnou neočekávaných proměnných.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu Unseen Academicals (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 588. ISBN: 978-80-7197-392-8.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpork

NÁMĚT:

Příběh fotbalu a jeho hrdinů na Zeměploše.

DĚJOVÁ LINIE:

V Ankh-Morporku se záhadným způsobem ve zdejším muzeu objeví fotbalový pohár, který odstartuje celou řadu událostí, kolem níž se točí příběh této knížky.
Vše to začne zcela náhle, když si Ctibum Rozšafín, nově pověřený mág v zájmu tradic Nevidetelné univerzity, díky textům z archivu uvědomí, že pokud neodehrají fotbalový zápas, jejich univerzita se bude muset obejít bez značných finančních prostředků, které kdysi dávno poskytl jeden z prvních arcikancléřů, jenž se odvolává na to, že pokud se nesehraje každý rok alespoň jeden zápas ve fotbale, pak tím pádem všechny jeho finance ze závěti vyplynou jeho příbuzenstvu a nikoliv univerzitě.

Samozřejmě univerzita může fungovat i bez těchto peněz, avšak musela by se značně omezit. Značně omezit na jídle, a to prostě nepřipadá v úvahu vzhledem k tomu, že většinu dne mágové jí. Je tak rozhodnuto - univerzita bude mít opět svůj tým. Právě kvůli tomu se domluví s Patricijem a také rozhodne - pod vedením arcikancléře Výsměška -, že se půjdou podívat na jeden z doposud nelegálních fotbalových zápasů.

Na tento zápas se dostaví také i Haštal Nejspíš a Sráž, kterého všichni považují za skřeta. Je to dvojice pracovníku na univerzitě, jež se zabývá vším okolo svící. Je pravda, že ale ten, kdo se této věci věnuje především, je Sráž. Hašt se většinu dne někde toulá, kope do plechovky a tráví čas nicneděláním. Oproti tomu Sráž je jeho pravým opakem, neustále pracuje, je zvídavý, hodně čte a prakticky odpracovává všechnu práci i za Haštala. Právě díky tomu se mu Hašt chce odvděčit tím, že ho vezme na zápas Šeráků, neboť na fotbale Sráž nikdy dosud nebyl.

I Julie s Gustýnou se dostanou na fotbal. Tito dvě pracují v kuchyni a je pravdou, že je to u nich dost podobné jako u Sráže a Haštala. Gustýna, kuchařka noční kuchyně, většinu práce odedře a udělá pořádně. Je tak po právu jednou z nejlepších ve svém oboru. Naopak Julie většinou dělá práci jenom, aby se neřeklo (ono se jí stejně musí říct, jinak by to neudělala, neboť je poněkud jednodušší). Oproti Gustýně je ale krásná, což jí přináší mnohé potíže, kvůli nimž na ni Gustýna musí dohlížet jako matka kvočna.

Na fotbalovém utkání se tak sejdou všechny tři skupinky hlavních postav. Nejdůležitější je ale ta s Haštem a Srážem, protože ta potká Tonyho, jenž je vůdcem skrumáže fanoušků Šedáků. Jelikož je Tony šílený a slizký mizera, snaží se Srážovi uškodit, jak jen to jde. Nejhorší je to ale po zápase. Po zápase, který se vyvine nečekaně, když mezi dav spadne dřevěný míč, který Sráž s nadpozemskou silou mrští na tyč, za níž se udílí body, a tím ji zlomí. Musí tak rychle pláchnout, než kdekdo zjistí, že za to může Sráž.

Právě po tomto nečekaném konci zápasu se setkají znovu s Tonym, jenž kvůli své psychické nevyrovnanosti vytáhne krátkou šavli a pokusí se zabít Sráže. Pak uteče společně s ostatními a zanechá tak umírajícího pouze s Haštem, který se v zoufalství obrátí na hlídku, ačkoliv tím sebe samého překvapí.

Na strážnici pak zalže o dané věci, vymyslí si historku a poprosí o to, aby zachránili v nemocnici Lady Sibyly jeho přítele pana Sráže. Ti mu ale pak řeknou sami překvapeni, že vstal záhadně z mrtvých bez sebemenšího škrábnutí.
To Hašta zaskočí, ale přehlédne to. Je totiž zamilovaný. Během zápasu mu Julie dala do ruky odznak týmu jejího otce, jako znamení náklonnosti. Bohužel je její otec ale kapitán věčného rivala a nepřítele Šeráků, což znamená pro Hašta problém. I tak se k ní během zápasu má a rovněž i po něm. Neustále na ni myslí, a proto mu Sráž pro ni napíše básničku a zjistí i její jméno.

Druhého dne pak mají Sráž s Haštalem a Julie s Gustýnou další dobrodružství. Tentokrát ale vedou kroky Gustýny do obchodního trpasličího domu s módou, kde prodávají nový hit - mikrokroužkové zbroje. Hned jak vejdou dovnitř, povšimne si jich zakladatelka a majitelka, která uvidí v Julii jiskru, a proto ji přemluví k tomu, aby pro ně dělala pro dnešní večer modelku. Julie souhlasí a stane se tak ihned hitem všech novin, neboť je okouzlující a krásná. Nejvíc však oslní návrháře (nejspíš trpasličího původu) jménem Pepé. Ten ji začne prosit, aby zůstala nastálo, ale Gustýna to odmítne s tím, že si to musí rozmyslet.

Sráž s Haštem jsou poslání do města Ctibumem Rozšafínem a Výsměškem, aby jim vytvořil nějaký řemeslník dobrou kopii jejich prototypu míče, který oproti již zavedenému není ze dřeva, ale z kaučuku pošitého osmihrannými kousky kůže. Jelikož je Sráž chytrý, ví kam zajít, a najde tak trpasličí obchod, který zná jako jeden z mála ono tajemství kaučuku.

Nazpět se tak vrací s míčem k nepoznání. Díky tomu a ještě dalším událostem se brzy zjistí, že je Sráž ideálním trenérem a inovátorem fotbalu. Vymyslí funkce jako brankář, obránce či útočník a najde ty správné lidi na tyto posty. Kupříkladu v bráně chytá Knihovník (lidoop, který věčně mluví způsobem Ook a Eek). Do týmu chce Sráž dostat i Haštala, protože po svém zesnulém otci zdědil nadání na fotbal, ale ten odmítne, protože své matce na její smrtelné posteli slíbil, že fotbal hrát za žádných okolností hrát nebude. I tak má Sráž velký úspěch.

Dá se říci, že Sráž chytne druhou jiskru svého života tím, že se stane trenérem. Dokonce je mu díky tomu dovoleno zapálit pomocí alchymistických kousků velký svícen v jídelně a ohromit tak všechny opilé kapitány fotbalových týmů Ankh-Morporku, které si sem pozval Vetinari, aby je opil a pak snáze přinutil podepsat úmluvu, že se zavedenými změnami ve fotbale souhlasí (např. hostujícím rozhodčím prý bude Jindřich, bývalý děkan této univerzity, a také nový arcikancléř mágské univerzity v Pseudopolisu).

To se Gustýně, která zde dělá příležitostně servírku, ani trochu nelíbí, a proto se rozhodne Vetinarimu vyčinit. Ten ji ale svými argumenty snadno vyvede z míry, tudíž odejde s nepořízenou.

Ač se věci pěkně vyvíjejí, nic netrvá věčně. Přijdou komplikace, jež vyústí v to, že se Sráž - svázaný řetězy na pohovce v obklopení svých přátel Gustýny, Julie a Hašta - sám zhypnotizuje, aby otevřel ty dveře ve své hlavě, kterých se tak bojí.
K tomu se přiženou fúrie (jakési harpie), které chtějí Sráže zabít, neboť ví, že se promění v orka - krvelačnou bestii, která má všechny roztrhat na cimprcampr. Hrozivá proměna ale nepřijde. Protože jsou však fúrie hloupé, brzo si odnesou (nebo vyženou, z děje to není patrné) Sráže do blízkosti Sto Lat.

Jelikož mají o pana Sráže jeho přátelé strach, vypraví se mu na pomoc koň-busem a za pomoci cestujících odeženou fúrie. Pak mu poví, že jeho bývalá paní lady Margholota z Überwaldu neměla pravdu, když mu říkala, že je bezcenný, protože tvor jako je Sráž je ve skutečnosti velice cenným a nepostradatelným.

Tím mu udělají velkou radost. Navíc se to brzy potvrdí, neboť poštovní dostavník potřebuje okovat svého koně, protože se mu ztratila podkova. Jelikož je Sráž člověk mnoha tváří, hravě to udělá s profesionalitou mistra a tím sobě i svým přátelům zajistí cestu nazpět do Ankh-Morporku.

Mezitím se setká Gustýna v místním hostinci s lady Margholotou, o níž si myslí, že ve skutečnosti není lady, ale pouze její služebná, a tak z čiré nevědomosti spílá Margholotě (která ji v tom nechá) a poprosí ji, aby své paní (tedy sobě) řekla, jak je to se Srážem a že k němu nebyla fér, když mu řekla, že byl bezcenný. Teprve poté, když odjede, si uvědomí, že znala její jméno a profesi, aniž by o sobě cokoliv řekla. Dojde jí tak, že se nebavila se služebnou, ale samotnou lady.

Cesta je pak příjemná a nic důležitého se nestane. Ve městě se přátelé setkávají s Pepém, který za dvě flašky kvalitního alkoholu věnuje Haštovi jeho vynález jakýchsi zvláštních kraťas na bázi suspenzoru. Haštal mu vysvětlí, že hrát nebude, ale to si Pepé nechce nechat rozmluvit, protože ví, že vlastně bude.

Druhého dne se tak koná slíbený zápas Nevídaných akademiků (mágů) a ankh-morporského spojeného týmu, tvořeného výhradně z těch největších lumpů, kteří se spolčili proti akademikům proto, že je inovace ze strany pana Sráže a Vetinariho připravila o jejich nekalý život a nelegální byznys.

Je pochopitelné, že kvůli tomu použijí všech možných podlých kroků, aby oslabili akademiky, a ve většině případů jim to projde, ačkoliv bývalý děkan Jindřich dělá, co může, aby na jejich podlosti přišel a potrestal je.

Akademikové kvůli tomu přijdou o několik hráčů. Jmenovitě tituly ověnčeného mága Macaroniho či Knihovníka (ten se naštěstí později do hry vrátí). Musí proto nasadit do hry nejdříve Sráže a pak i Hašta.

Zápas dopadne tak, že Akademikové vyhrají. Po něm se pak děje několik nedůležitých událostí, z nichž nejpodstatnější je asi ta, že Gustýna prohloubí svůj vztah a tím pádem i náklonnost ke Srážovi, jehož při návštěvě Vetinariho pošle lady Margholotta zpět do Überwaldu s tím, že ho zde čeká mise, při níž bude mít za úkol zcivilizovat orkský národ, jenž se schová před světem, neboť na něm byla páchána ostudná genocida.

POSTAVY:

Sráž - civilizovaný ork, prakticky jediný svého druhu; chytrý, sečtělý, skromný, umí dlouze a spisovně mluvit (mnohdy i tak, že mu lidé nerozumí), skvěle hrát fotbal, taktizovat, přemýšlet, dedukovat, usuzovat a spoustu jiných věcí; dá se říci, že pokud něco vidí nebo si přečte, ihned tomu rozumí a umí to aplikovat v praxi
Haštal Nejspíš - syn zemřelé legendy Davida Nejspíše; umí skvělé a bezvadné triky s plechovkou; lze říci, že svou fotbalovou dovednost zdědil po otci; chytrý, mazaný, rychlý a chtivý, přesto ne zrovna sečtělý nebo učený; kromě toho také miluje Julii, se kterou má později vztah
Gustýna - chytrá mladá dívka, pracující v noční kuchyni jako vedoucí kuchařka; často čte brakové romány, ačkoliv ví, že v reálném životě by nemohly jejich příběhy být skutečné; přímá a rázná, ne však zlá
Julie Stolipná - mladé krásné děvče, dcera kapitána jednoho z městských týmů; má dva bratry; není příliš chytrá, přesto je ale milá a přátelská; má talent pro modeling, ačkoliv většinu času pracovala jako ne příliš šikovná kuchařka v noční kuchyni
Ctibum Rozšafín - moudrý mladý mág, který je jeden z mála, jenž rozumí vědě a vše si chce logicky odůvodnit, aby tomu mohl prakticky kdokoliv porozumět, čímž se vymyká běžnému chování normálních mágů, kteří se drží zažitých konzervativních tvrzení, co jsou často nepravdivá a tím pádem mylná; zvídavý, chytrý, rozumný a uvažuje logicky a analyticky
Vzoromil Výsměšek - arcikancléř, který odporuje všem předchozím, neboť je věčně v pohybu spjat s přírodou, chová draky, gryfy a jiné divoké tvory; pravým opakem běžného mága, který si dopřává kdejakého veselí a posléze tak i vypadá; on je naopak statný, svěží a zdravý; trošku konzervativní, a proto všechny novoty snáší velice těžce, obzvlášť, když jsou za nimi mágové; těžko chápe nové věci, ale snaží se; pravdou je, že Vzoromil je trochu tvrdohlavý, svéhlavý, energický, impulzivní a snad i chaotický, protože všechny své dokumenty má nakupeny na svém kulečníkovém stole
arcikancléř Jindřich - kdysi býval na Neviditelné univerzitě děkanem do doby, než mu nabídly na Prašněkově univerzitě v Pseudopolisu nové místo, z něhož se propracoval na arcikancléře; hrozně tlustý, dokonce tak, že potřebuje dvě křesla, aby se mohl posadit; přesto je ale také rychlý, energický, impulzivní, tvrdohlavý a odvážný; rovněž je to bývalý spolužák Výsměška a podle Výsměškových slov hrozný zrádce
Havelock Vetinari - jakýmsi pomyslným králem Ankh-Morporku; chytrý, rozumný, vypočítavý, manipulativní, přemýšlivý a chladný, avšak není ctižádostivý, chamtivý, podlý nebo zlý; díky tomuto vyváženému charakteru jakési neutrality vůči všemu je ideálním vladařem na takovém prohnaném a zkaženém místě, jako je město Ankh-Morpork
Knihovník - orangutan-knihovník, jenž kdysi býval mágem; rozumný, chytrý, sečtělý, šikovný, statečný, nadlidsky silný a věčně nepochopený; miluje knížky jako svoje vlastní děti
Mrakoplaš - opatrný, zachmuřený, zadumaný, věčně nasupený, rozumný, chytrý, vysoký, světaznalý, nešikovný, líný a srab; mág, který nikdy nedostudoval, protože v knihovně otevřel knihu s osmi základními kouzly, z nichž na něj přeskočilo ono osudné jedno, co mu všechny znalosti magie z hlavy vytlačilo; věčně utíká, protože ví, že by ho mohlo potkat nějaké dobrodružství - to ho nakonec přeci jen dostihne, tentokrát v podobě fotbalu
Zďáblíkov - profesor na Neviditelné univerzitě, který se zabývá okultními vědami, jež se tak přejmenovaly z nekromancie vzhledem k tomu, že nekromancie se stala všemi odsuzovanou a zakázanou; chytrý, prohnaný a věčně dělá naschvály, protože to má za povinnost ve svých stanovách

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Za každého mluví jeho činy.

MOTIVY:

Fotbal, přátelství, mágové, orci

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi docela líbila, neboť byla vtipně napsaná a dobře se četla. Jedno ale musí panu Pratchettovi vytknout - pokud postaví knihu na fotbale, neměl by mít takovou velkou trhlinu v dějové posloupnosti oproti knize Buch!, kde je zmíněno, že kapitán městské hlídky (orgánu dohlížející na zákony) Karotka oznamuje svému nadřízenému veliteli Elániovi, že hrál s mladými chlapci z gangů fotbal, ačkoliv Karotka je jeden z mužů zákona, který by se v takové míře a opakovaně rozhodně nedopustil tohoto zločinu, jaký byl v té době (tedy až do této knihy) naprosto nelegální.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 10.12.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­