ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • díl v sérii: 17 (předchozí: Těžké melodično; následuje: Maškaráda)

Další dobrodružství neschopného čaroděje Mrakoplaše, tentokrát na Vyvažovacím kontinentu.
Na tajemnou žádost o vyslání čaroděje na Vyvažovací kontinent mágská rada rozhodne o vyslání Mrakoplaše, jenž je schopen přežít vše. Mrakoplaš se setkává s partou zestárlých hrdinů v čele s Barbarem Cohenem, s členy tajemné Rudé armády, jež má svrhnout císaře, se svým přítelem Dvoukvítkem. Přes svou snahu do ničeho se nezaplést se Mrakoplaš neustále dostává do složitých a neřešitelných situací. Shodou náhod se mu podaří oživit starodávnou hliněnou armádu, která rozhodne bitvu mezi vojáky barona Honga a sedmi hrdiny...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 1998 (1. vydání). Z anglického originálu Interesting Times (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 431. ISBN: 80-7197-158-8.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpok a Vyvažovací kontinent

NÁMĚT:

Příběh Velkého Máka (neplést s mágem) a Stříbrné hordy.

DĚJOVÁ LINIE:

Mrakoplaš si žije klidný a nudný život společně se zavazadlem na opuštěném ostrově a nemá co dělat. Prakticky relaxuje a nudí se, což si nesmírně užívá. Už už se mu zdá, že by to nemohlo být lepší, když tu je přivolán mágy za pomocí novodobého vynálezu, počítače Hexe, zpět na Neviditelnou univerzitu, jelikož mágové musí vyřešit jeden ošemetný problém - koho pošlou na Vyvažovací kontinent jako svého zástupce, aby zde vyřešil aktuální problém, kvůli němuž z onoho kontinentu do Ankh-Morporku vůbec napsali.

Pochopitelně že se mu nechce. Znamenalo by to pro něj další dobrodružství a dobrodružství se v jeho případě rovná nebezpečí, jemuž se vyhýbá celý život. Co vyhýbá, on před ním pokaždé utíká, protože to považuje za nejrozumnější řešení vzhledem k tomu, že čelit mu by pro něj znamenalo pouze další problémy, o které on rozhodně nestojí.

Nakonec se ale přeci jen nechá přemluvit za pomoci velice dobrých argumentů (přitlučení za nohy hlavou dolů ke sloupu mostu se mu zdál jako velice dobrý a pádný argument za to, že se podvodně vydává za mága, ačkoliv na něj nikdy nesložil žádné zkoušky, neboť u nich pokaždé ostudně propadl).
Na Vyvažovací kontinent je přenesen obdobným způsobem, jako byl přenesen na univerzitu, a to opět za pomoci počítače Hexe a Ctibuma Rozšafína, který ví, jak se ovládá.

Tak se stane, že se setká s dávným přítelem, barbarem Čingisem Cohenem. Ten je ale v poutech společně s dalšími vesničany a podle všech očekávání měl být popraven štěkajícím psem (dělem), dokud se neobjevil Mrakoplaš namísto onoho kanónu, který vzhledem k zákonům přenosu skončil na opačné straně přenosu - na Neviditelné univerzitě, kde se jenom díky velkému štěstí mágové dovtípili a uhasili zrovna hořící knot dřív, než z hlavně vylétla střelným prachem napěchovaná dělová koule.

Mrakoplaš jedná rychle. Rychleji než překvapení strážní. Osvobodí Cohena, jenž pobije muže zákona a společně s ním se dopraví do bezpečí jeho úkrytu, kde je představen zbytku jeho slavné bandy, které říká Stříbrná horda. Mrakoplaš uznává, že je to dobré jméno. Stříbrní jsou ažaž. Obzvlášť ve vlasech. Aby bylo totiž jasno, Cohen je už pěknou řádku let staříkem nad hrobem a je jen zázrakem, že se drží nad nohou. Lidé by ho podle spisovatele nazvali legendou. Společně s ním jsou na tom i jeho členové, kteří trpí mnohými neduhy - jsou na vozíčku, neslyší, mají zkrácené šlachy či nosí protézy.

Cohen vysvětlí Mrakoplašovi, že jelikož přišli do civilizovaného světa, sehnali si někoho, kdo jim na jejich poslední velké tažení pomůže. Tím někým je nový člen pan Ronald Čabajka, jenž nemá pražádné zkušenosti s barbarstvím. Ve skutečnosti je to bývalý učitel, který ale oproti barbarům má mozek, inteligenci a etiketu v malíku.
I tak si Mrakoplaš myslí své. To jejich tažení se mu podle něj nemůže za žádnou cenu povést. Jelikož s ním nechce ani mít nic společného, vydá se na svou vlastní cestu.
Přes několik úskalí a problémů se nakonec setká se členy Rudého odboje. Ti mu povědí, že podle legendy by je měl vést do bitvy proti císaři a nastolit mír.
Proti tomu je Mrakoplaš zásadně proti, jelikož z každé bitvy on zásadně utíkal a zrovna teď to nehodlá najednou měnit. Proto jim také uteče, avšak k jeho smůle je jejich cesty svedou zase dohromady.
Nic se nedá dělat, musí se jim podřídit a učinit to, co chtějí. I když je to naprosto šílené, protože chtějí proniknout do zakázaného města, kde chtějí osvobodit jejich člena ze zajetí a zabít císaře. Co víc, on - Mrakoplaš alias "Velký Mák" - jim má zajistit to, že se dostanou do neproniknutelného města.
Při Mrakoplašově smůle stojí i tentokrát škodolibé štěstí, které zapříčiní, že se do zakázaného města dostanou. Ne ale za jeho pomoci, nýbrž proto, že když dorazí ke zdi, je tam pod dřevem přichystaná nálož, kterou připravil pan Čabajka. Ta samozřejmě vybuchne a Mrakoplaš je tak zajat císařem, který ho milosrdně nechá dát do vězení.
Tam se setká s Dvoukvítkem, jeho dávným přítelem. Ten zde sedí proto, že napsal knížku "Co jsem dělal o prázdninách", která rozpoutala revoluci a dala podnět k tomu, aby vznikl rudý odboj.

Dlouho ve vězení ale nezůstanou. Kdosi jim otevře. Když se tak stane, strážní jsou všude kolem zmasakrovaní. To Mrakoplašovi nesedí, protože si myslí, že je to past. Proto nařídí zajatým, aby šli zpět do cel. Většina ho poslechne, avšak Dvoukvítkova dcera ne, a tak ji musí doprovodit za císařem, aby ho zabili.

Když dorazí do místnosti, je císař již mrtev. Aby toho nebylo málo, přijdou sem strážní, kteří si rázem myslí, že to oni byli těmi, kdo císaře zabil. Musí se proto dát na útěk.
Zápletka vyústí v to, že se setká s Cohenem a jeho Stříbrnou hordou, jež se rozhodla, že Cohen bude po mrtvém císaři císařem říše.
To se pochopitelně nelíbí místním lordům, jelikož právě oni si nárokovali trůn po smrti císaře, tudíž se nehodlají smířit s tím, že by je najednou kdosi vyšoupl. Stane se proto nevyhnutelné - bude válka. Sedm barbarů proti armádám spojenecké aliance lordů.

Zdá se, že to mají barbaři předem prohrané, ale to ještě nevědí, že tohle všechno, co se vlastně děje, si naplánovali bohové jako hru. Ti s nimi právě hrají, a jak se zdá, na straně barbarů, rudého odboje i Cohena je bohyně zvaná "Dáma".
Ta se postará o to, aby Mrakoplaš našel tajnou podzemní jeskyni prvního císaře, jeho magickou zbroj a magickou terakotovou armádu.

Ačkoliv to nemá Mrakoplaš pravděpodobně z vlastní iniciativy a hlavy, oblékne si magickou zbroj a začne tak ovládat terakotovou armádu, jež se vloží do bitvy a obrátí ji ve prospěch barbara Cohena.
Barbar Cohen tak obhájí svoje právo být císařem, ale to ještě netuší, že se nejchytřejší a nejprohnanější lord (jenž ho chtěl předtím otrávit) rozhodne, že se nevzdá jen tak trůnu, a proto na něj čeká v zakázaném městě, aby ho za pomoci lsti zbavil života.

To už si ale mágové na Neviditelné univerzitě myslí, že je Mrakoplaš až příliš dlouho na vyvažovacím kontinentu na to, aby byl mrtvý, nebo aby již úspěšně dokončil poslání, kvůli němuž na něj byl poslán. Jelikož si nepřipouští první možnost, pokusí se ho přivolat za pomoci počítače Hexe a Ctibuma Rozšafína zpět.
Jelikož ale má v ten moment Mrakoplaš přitisknutou čepel zbraně nejnebezpečnějšího z lordů, dopadne to tak, že se dostane na úplně jiné místo. Konkrétně na kontinent XXXX (cosi jako Austrálie).

Tím ale kniha nekončí. Dvoukvítek se pomátne a rozhodne se, že vyzve lorda na boj na život a na smrt za to, že v minulosti zabil jeho manželku. Zdá se, že nemá šanci, ale i tentokrát se stane v jeho případě zázrak a nepostihne ho krutý osud (aby bylo těm, co nečetli první dva díly jasné - Dvoukvítek se vždycky s naivní představou vykutálí z kdejakých potíží, aniž by si všiml, že v nich byl a že je mimo ně; zkrátka a dobře mu to tak vychází a padají mu dobré karty).

Neboť přenos vyžaduje oboustrannou výměnu, na místo Mrakoplaše se dostaví štěkající pes -dělo, které předtím mágové zapálili, jelikož tak ho předtím také dostali. Štěkající pes vystřelí a zabije lorda.
Bohužel ale také jednoho z členů Stříbrné hordy, pana Čabajku. Ten se ke svému překvapení nedostane do nebe pro učitele, nýbrž do nebe pro barbary, protože se statečně prokázal v bitvě proti armádám lordů.
Tím v podstatě kniha končí.

POSTAVY:

Dvoukvítek - turista-cestovatel; Mrakoplašův přítel; zvídavý, neposedný, přátelský, nešikovný, malý, rozpustilý, naivní, světaneznalý, podivínský, optimistický; vlastní spoustu zajímavých vynálezů (například ikonograf, cibulové hodinky, v nichž sedí démonek apod.); i když se o něm říká, že je turista (ačkoliv nikdo neví, co to slovo znamená), Mrakoplaš si myslí, že je to jakýsi ekvivalent pro slovo idiot
Mrakoplaš - průvodce a přítel Dvoukvítka; opatrný, zachmuřený, zadumaný, věčně nasupený, rozumný, chytrý, vysoký, světaznalý, nešikovný, líný a srab; mág, jenž nikdy nedostudoval, protože v knihovně otevřel knihu s osmi základními kouzly, z nichž na něj přeskočilo ono osudné jedno, co mu všechny znalosti magie z hlavy vytlačilo; ačkoliv neví, jaké je a jak zní, vždycky ho má na jazyku, když je v nouzi; nechce jej použít, protože by mohlo mít katastrofální následky nejen pro něj a Zeměplochu, ale i pro celý vesmír
Barbar Cohen - legenda, dnes již starý osmdesátník; odvážný, věčně nabručený, nehraje proti svým nepřátelům fér, je statečný, silný a především nebezpečný; nejprve šišlá, protože nemá zuby, ale od určitého místa v knize (kdy získává protézu), přestává šišlat a mluví normálně
truhla z magického hruškovníku alias zavazadlo - i když nemá jméno, má svou vlastní osobnost; neposedná a v mnohém podobná svému majiteli - Mrakoplašovi, jemuž je nesmírně loajální; slouží k přenášení jeho majetku, ačkoliv většinou do svého obsahu cpe různé pochoutky, jež vyloudí v hospodě, či protivníky, kteří byli natolik hloupí, že se s ní dali do křížku; často nasupená a ráda kouše; co je na ní zvláštní, je to, že má spousty malých nožiček, a proto umí sama chodit; co je však ještě více pozoruhodné, svého majitele dokáže vystopovat, i kdyby byl náhodou zrovna v jiné sféře nebo dokonce na jiné planetě
Bláznivý Humoš - na vozíčku; jak vyplývá z názvu, je potrhlý; jelikož je hodně starý, nedokáže už chodit; to mu ale neubírá na bojovnosti, protože si ke svému vozíčku připevnil kdejaké ostří, čímž z něj vytvořil bitevní stroj; nedoslýchavý a často se chová jako naprostý barbar (ostatně je barbarem, tak na to má právo)
Bleskovej Podrs - příliš se o něm říci nedá, snad jen to, že je to člen Stříbrné sedmičky; nebezpečný a obávaný bojovník
Caleb Rozparovač - jako Podrs, v mnohém se mu podobá; neurvalý a poněkud neumírněný, ačkoliv se snaží plnit to, co mu pan Čabajka říká
Cucák Vilda - od předchozích dvou barbarů se moc neliší; silný, bojechtivý a stejně jako o nich i o něm se říká, že je legendou, jelikož je dost starý
Hrbatý Vinca - krom toho, že má hrb, o něm není příliš zmínek; za řeč stojí snad jen to, že je silný, umí to se zbraněmi a stejně jako i zbytek členů je dosti starý
pan Čabajka - bývalý učitel a dalo by se říci, že černá ovce Cohenovy bandy, protože se ve všem liší - nemá u sebe zbraň, v pouzdrech, toulcích a pochvách má různá lejstra s poznámkami, které neustále nosí sebou; chytrý, umírněný, vychovaný a ve všech směrech gentleman; jediné, v čem je si snad podobný se svými druhy, je to, že je taktéž starý
Lotosový Květ - sestra Půvabného Motýla a dcera Dvoukvítka; poněkud roztržitá, veselá a v mnohém se podobá svému veselému a naivnímu otci
Půvabný Motýl - sestra Lotosového Květu a dcera Dvoukvítka; odvážná, rázná, radikální, bojechtivá, statečná, mladá, krásná a člověk by o ní v žádném případě neprohlásil, že je dcerou tak veselého a milého chlapíka, jakým je Dvoukvítek
Ctibum Rozšafín - moudrý mladý mág, jenž je jeden z mála, který rozumí vědě a vše si chce logicky odůvodnit, aby tomu mohl prakticky kdokoliv porozumět, čímž se vymyká běžnému chování normálních mágů, kteří se drží zažitých konzervativních tvrzení, jež jsou často nepravdivá a tím pádem mylná; zvídavý, chytrý, rozumný a uvažuje logicky i analyticky
Vzoromil Výsměšek - arcikancléř, který odporuje všem předchozím, neboť je věčně v pohybu spjat s přírodou, chová draky, gryfy a jiné divoké tvory; pravým opakem běžného mága, jenž si dopřává kdejakého veselí a posléze tak i vypadá - on je naopak statný, svěží a zdravý; trochu konzervativní, a proto všechny novoty snáší velice těžce - obzvlášť když jsou za nimi mágové
lord Hong - hlavní záporná postava této knihy; chytrý, vynalézavý, světaznalý a mnohý by o něm prohlásil, že je to pan dokonalý; vyrábí úžasné meče - nejlepší v celé říši; ačkoliv je mazaný, je také prohnaný, lstivý a podlý; nosí brýle a v mnohém by se dalo říci, že je jakýmsi protipólem Dvoukvítka

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Knížka je výtečnou satirou staré čínské říše.

MOTIVY:

Dobrodružství, zakázané město, císařství, válka, boje, barbaři

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána spisovným jazykem v kombinaci s nespisovným. V knize se objevuje často záměrně zpřeházený slovosled, jenž je typický pro mluvu starých Číňanů (jak ji můžeme znát z mnohých starých snímků).

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila, protože byla jakýmsi návratem ke kořenům, u nichž spisovatel začínal. Vdechl život něčemu, o čem si čtenáři mysleli, že je již navždy zapečetěno - příběhům Mrakoplaše a Dvoukvítka. Co mě trochu zklamalo, je to, že Dvoukvítek se v této knize neobjevuje až tak často, jako tomu bylo v prvních dvou knížkách. Avšak satira zesměšňující asijské zvyky to docela dobře spravila. Knížku spíše ovšem ocení letití čtenáři, neboť některé souvislosti s danými postavami by nezkušenému čtenáři připadaly trochu zvláštní a zmatečné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­