ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

   
­­­­

Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)

  • díl v sérii: 12 (předchozí: Sekáč; následuje: Malí bohové)

Humorné fantasy vyprávění o třech čarodějnicích, jež se na přání zesnulé sudičky snaží zabránit sňatku Popelky a prince.
Celé toto poslání se jevilo velmi jednoduché. Koneckonců, co těžkého je na tom postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže netykavka a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy. Háček je v tom, že kromě svých kouzel, založených především na hlavologii, s sebou mají pouze tajemné vúdú paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, jež dokáže jediné - vykouzlit dýně.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 1996 (1. vydání). Z anglického originálu Witches Abroad (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 376. ISBN: 80-7197-006-9.

PROSTŘEDÍ:

Zeměplocha (především malé královstvíčko v cizině)

NÁMĚT:

Příběh tří čarodějek, které se snaží zastavit zlou sudičku.

DĚJOVÁ LINIE:

Dobrá čarodějka sudička ví, že zemře, a proto odkáže svou hůlku jedné blízké čarodějce, která ji v posledních dnech navštěvovala a dávala na ni kvůli jejímu vysokému věku pozor a dělala jí společnost. Shodou okolností je to dobrácká čistá duše Magráta, jež se jí zdá jako jedinou vhodnou kandidátkou na post hodné sudičky, čímž jí rovněž udělí posmrtně v závěti i tuto povinnost.
S tím vyvstává i další věc - musí zabránit tomu, aby si v jednom královstvíčku vzala Popelka prince. Zároveň jí nesmí nikdo pomáhat a musí být u toho sama. Ve skutečnosti ale stará sudička dobře věděla, že za pomocí této lsti, kdy bude tvrdit, že s ní nikdo nesmí jít, donutí tak Bábi Zlopočasnou a Stařenku Oggovou k tomu, aby s ní nakonec šly. Kdyby totiž napsala, že s ní mají jít, tak by pochopitelně za žádnou cenu nešly.

Po cestě je čeká několik nepříjemností. Jedna s trpaslíky, kdy je zachrání hůlka a promění suť, co zasypala šachtu, v dýně (shodou okolností je vytváří hůlka skoro pořád při každém přání); omylem zabijí obávaného upíra (vlastně kocoura Stařenky Oggové, Silvera); opijí se absinthem a pokazí tak celou událost s býky, při níž je štvou mladíci; zažijí to, že jejich veškeré peníze prohraje Stařenka Oggová v kartách a Bábi Zlopočasná je naopak za pomoci lsti vyhraje zpět a mnohé jiné zvláštní příhody, při nichž se občas stane to, že se je pokusí zastavit svými prostředky přes své zrcadlo zlá sudička.

Dostanou se až do oblasti, kde jsou pohádkové příběhy prakticky na každém kroku. Jenom trochu pokažené. Například ta o "Červené karkulce", při níž není vlk zlý, ale ve skutečnosti dobrák, jenž se zbláznil a trpí tím, že mu někdo vsugeroval do hlavy za pomocí magie to, že je člověk, babička, která žije o samotě, protože je tak trochu "mišuge" a dřevorubci, kteří jsou tupí jako polena.
Když se však dostanou do pohádky o "Šípkové Růžence" a probudí celý zámek, mají všichni jeho obyvatelé pocit, že Bábi Zlopočasnou znají, ačkoliv zde nikdy nebyla. Začínají tak vyvstávat otázky, co se vlastně tady děje.

Po dalším karambolu se zchátralým domem, co spadne Stařence Oggové na hlavu a setkání s trpaslíky, kteří si zpívají "hej-hou, hej-hou", se konečně dostaví do království, kde mají zabránit královskému sňatku.
Tam je nejdřív za hradby jen tak pustit nechtějí, jenže nakonec jim pomůžou jejich košťata, díky nimž si stráže myslí, že jsou uklízečky. Cesta za záchranou misí je tak rázem volná, avšak problémy se trojice nechtějí jen tak vzdát.

Díky shodě okolností natrefí zavčas na kuchařku paní Příjemnou, vlastně skrytě kuchařku, která je pošle za mocnou bažinovou vúdú čarodějkou s obrovským černým kohoutem a vlastní zombie Sobotou - paní Gogolovou.
Ta už jim vysvětlí co a jak, načež se ona trojice čarodějek (Magráta, Stařenka Oggová a Bábi Zlopočasná) vypraví na zámek s tím, že zastaví a tím pádem překazí onen sňatek tak, že opijí kočí a lokaje, promění kočár v dýni a vyženou koně, aby se Eliška (přezdívaná Popelka) nemohla dostat na bál a nesetkala se tak s princem.
Ve skutečnosti tím ale jenom pomůžou zlé sudičce, které to hraje do karet příběhu pohádky, neboť jej využije ve svůj prospěch. Dýni přemění zpět na kočár, z myšek udělá lokaje i koně a tím vyřeší problémy.

Trojice se ale jen tak nevzdává a vplíží se na ples, kde ukradne oblečení a namísto Elišky dosadí na její místo Magrátu. Ta ale propadne kouzlu zrcadlovým střevíčkům, které ji posednou, aby uvěřila tomu, co vlastně jenom hraje.
Stařenka Oggová zasáhne včas, když překroutí za pomoci síly trpaslíka Casanovleze hodinový stroj, který tak přeskočí o pár hodin dopředu, načež odbije půlnoc a princ nestačí Magrátu políbit, aby tak završil celkové kouzlo na věčně časy.

Tím se Magráta osvobodí z transu (z kouzla) a pokusí se o útěk, avšak marně, protože je zavřou stráže na příkaz zlé sudičky Lilith. Tak se dostane na světlo to, že Lilith je sestra Bábi Zlopočasné, která se dříve jmenovala ale Líza.

Z vězení je dostane Sobota, jemuž propůjčí sílu paní Gogolová, která si ji vezme od bohů. Zombie se ale už nepostará o jejich bezpečnost a nechá je na holičkách hordě stráží. Objeví se ale kocour Silver, kterého předtím přeměnili na člověka a zachrání je.

Pak se sejde velké množství událostí, které vyústí v to, že se pokusí Bábi přemluvit svou sestru k tomu, aby s nimi odešla, protože tady prohrála a začala tak u nich nový život, avšak neuspěje, načež o ni přijde, neboť se dostane do zrcadlového světa. Z prince Agra se stane opět jeho pravé já, kterým byl předtím (ropuchou) a Eliška se tak stane královnou, protože se ukáže, že je dcerou minulého panovníka, jehož předtím chladnokrevně zabila s princem zlá sudička. Shodou okolností je oním panovníkem právě Sobota, jenž také musí zemřít, neboť se přečerpal v darované božské síle.

Čarodějky úspěšně splnily svůj úkol, tudíž se mohou vrátit domů.
Tím končí tento příběh.

POSTAVY:

Bábi Zlopočasná - celým jménem Esmeralda Zlopočasná; čarodějnice, jež žije v Kyselé Prdeli; rozumná, hádavá, trochu prudká, vychytralá
Stařenka Oggová - celým jménem Gyta Oggová; nejstarší (alespoň co se týče fyzické schránky) členkou trojice čarodějek z království Lancre; milá, usměvavá, často zpívá pijácké písně, když je opilá, nerozumná (skoro jako dítě), veselá, přátelská, dychtící po alkoholu a někdy i dobrém jídle
Magráta Česneková - čarodějka, jež žije stejně jako Bábi Zlopočasná v království Lancre v oblasti Beraní hlavy; vyučila ji Dobračka Sejkonopná, čarodějka výzkumnice, která jí zanechala spoustu knih, díky nimž získala Magráta nespočet znalostí (někdy i nesmyslných), jež lezou dvěma zbývajícím čarodějkám občas na nervy; zakládá si mnohdy na moderních věcech, ačkoliv její kolegyně je pokládají za nesmyslné; hodná, přátelská, milá, poměrně pěkná (na čarodějnici), zastánkyně zvířat a zdravé stravy
paní Gogolová - vúdú čarodějka, která žije v bažinách společně se svým sluhou zombie Sobotou (který je shodou okolností také jejím manželem); vlastní velkého černého kohouta, jenž neustále děsí kocoura Silverka Stařenka Oggové; chytrá, znalá magie, nebezpečná a velice mocná, a proto si s ní není radno nijak zahrávat
Sobota - zombie, slouží paní Gogolové; shodou okolností také její zesnulý manžel, který je též bývalým vévodou onoho malého královstvíčka, v němž se celý příběh vlastně odehrává; milý, tichý, přátelský a má ctnosti gentlemana
paní Příjemná - čarodějka, která spíš než kouzlení rozumí veškerým zavedeným věcem, o kterých si laik myslí, že patří k čarodějnictví; dobrá kuchařka, jež slouží na zámku, kde vaří princi a jeho čarodějce Lilith
Eliška - mladá dívenka, která je dcerou paní Gogolové a Soboty, avšak toho si není vědoma prakticky až do konce knížky; zlá sudička Lilith jí říká Popelka (s touto přezdívkou přišla paní Příjemná), ačkoliv to nenávidí; milá, hezká a příjemná
Silver - kocour Stařenky Oggové, který má jen jedno zdravé oko; celý vypelichaný, potrhaný a rád se se vším a s každým neustále pere, jak je tomu typické u toulavých kocourů; mlsný, prohnaný a v jistém slova smyslu i podlý a trošku zlý
Lilith - celým jménem Líza Zlopočasná; údajně zlá sudička, ačkoliv se považuje za tu dobrou; přísná, zodpovědná a neustále si přeje, aby jí vše vycházelo podle plánu, který se ve většině případů řídí nějakými příběhy/pohádkami

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Jak je důležité kouzlo příběhů.

MOTIVY:

Čarodějky, sudičky, pohádky

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se líbila, neboť poukázala na fakt, že nelze jen tak lehce říci, co je správné, co dobré a co špatné, protože pokaždé záleží z jakého úhlu pohledu danou věc nahlížíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)