ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)

  • díl v sérii: 30 (předchozí: Noční hlídka; následuje: Podivný regiment)

Podivné věci se dějí na křídových pláních, kde jsou čarodějnice zakázané. V dalším pokračování fantasy série Úžasná Zeměplocha musí zvláštní Tonička a Svobodnej národ spojit síly.
Mezi čaroději existuje jisté povědomí, že na křídovém podkladu nemůže vyrůst žádná skutečná čarodějnice, neboť křída není dostatečně tvrdá. Ale řeči se mluví... Jednou se na křídových pláních začnou dít podivné věci a devítiletá Tonička se schopnostmi nadprůměrně nadprůměrnými, ergo začínající malá čarodějka, nebere na tuto neověřenou tezi ohledy a začne jednat. Takže podivná obluda, jež vykukuje z říčky, bezhlavý jezdec a dokonce královna elfů, která se snaží proniknout na Zeměplochu, nebudou mít pro své záměry volné pole. Zvláště pak, když Toničce ku pomoci nastoupí též bizarní malí lidičkové v kiltech zvoucí se Svobodnej národ, též Nac mac Fíglové, kteří hledají svou novou keldu - rozuměj královnu. To, že nejraději ze všeho pijí, bojují a, ehm, kradou, nemůže než tento zábavný fantasy příběh ještě vylepšit.
Kniha směřuje k mladšímu čtenáři - dětem a mládeži, ale samozřejmě pobaví i dospělé.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2004 (1. vydání). Z anglického originálu The Wee Free Men (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 318. ISBN: 80-7197-245-2.

PROSTŘEDÍ:

Křída a královnina říše

NÁMĚT:

Příběh devítileté dívenky Toničky Bolavé, která se vydává společně s Nac mac Fígly zachránit svého mladšího bratříčka Čestmíra.

DĚJOVÁ LINIE:

Tonička si žije spokojený život na Křídě, kde je vychovávána ve starodávné rodině Bolavých k tomu, aby se z ní jednoho dne stala schopná pastýřka. Rod Bolavých je totiž už od nepaměti znám tím, že vychovává pastýře, kteří žijí a starají se o svá stáda ovcí právě na Křídě.

Tonička je s tím smířená a za vzor si dává svoji babičku - Babičku Bolavou. Ženu, kterou respektovala celá Křída i s baronem k tomu za to, jaká to byla úžasná a chytrá žena. Pokud by to nebylo trestné, někdo by o ní prohlásil, že byla výbornou čarodějkou, protože se starala o celý širý kraj, uměla léčit kdejaké ovčí choroby, byla spravedlivá, zastávala se nemohoucích a celkově se chovala jako dobrá poctivá čarodějka.

Osud Toničce ale přihraje nenadále setkání u řeky, a to s Nac mac Fígly - drobnými malými skřítky bodláků a kopřiv (jak je později vysvětleno), kteří utekli z království králky (tak říkají královně), protože to s ní už nemohli vydržet. Nac mac Fíglové ji ve spěchu varují, že se tu plíží Jenny (jakýsi vodník), a tak stihne včas dojít domů.

Druhého dne se na Jenny připraví a svého mladšího bratra využije jako návnadu, aby Jenny dala co proto. Pak si připraví železnou pánev, a když se Jenny objeví u říčky znovu, majzne ji přes papulu, čímž se jí zbaví. Z křoví ji pozorují Fíglové, kteří o ní okamžitě prohlásí, že je jejich novou bosorbabou (tak říkají čarodějkám).

Jelikož přijedou do vesničky kočovní učitelé, rozhodne se k nim vypravit, aby se dozvěděla o Jenny víc. Tak natrefí na slečnu Klíšťovou, jež je shodou okolností čarodějkou v přestrojení za obyčejnou ženu, protože být čarodějkou na Křídě se trestá smrtí, neboť se před rokem ztratil baronův syn Roland, což baron dával za vinu právě čarodějkám (respektive jedné čarodějce, která ve skutečnosti ale nebyla čarodějkou, nýbrž starou opuštěnou ženou, které stejně kvůli podezření vypálili dům a nechali ji pojít hladem).

Slečna Klíšťová jí vysvětlí co a jak, a poví jí, že by z ní byla dobrá čarodějka. Pak jí řekne, ať se do oné záležitosti neplete a nechá to na ní a ostatních čarodějkách, které sem přivede. Tonička se tak vrací obohacená o nové poznatky domů, avšak tam ji čeká šok.
Doma totiž zjistí, že její mladší bratříček byl unesen. Čestmíra společně se svou rodinou zpočátku hledá všude možně v blízkém okolí, ale marně. Celá zoufalá se tak rozhodne obrátit na Fígly, s nimiž si užila dost starostí, když je přesvědčovala o tom, aby u ní doma nekradli a vrátili vše, co za tu dobu zčórovali či vobtočili (tak říkají svým krádežím).

Ve svém domě je ale nenajde, a proto se rozhodne využít lsti, kterou jí poradí mluvící ropucha, kterou Tonička dostala od slečny Klíšťové. Otevře láhev mazání na ovce, což je silný alkohol, jenž přiláká Fígly. Ti ji pak dopraví ke staré keldě (náčelnici Nac mac Fíglů), aby jí pomohla.

Stará kelda jí poví, že se dobře znala s její babičkou, s níž občas kouřila tabák "Šťastného námořníka". Vysvětlí jí, že to byla dobrá a moudrá žena, kterou v ní také vidí, a proto jí pomůže a poradí jí, kde svého bratra hledat. Pak zemře, avšak těsně předtím prohlásí Toničku za novou keldu, což vzbudí značné nepokoje. Ty negativní obzvláště ze strany Fiony, její jediné dcery.

Tonička si podle tradic má vybrat mezi Fígly manžela a mít s ním kupu dětí, avšak jelikož se jí taková představa nezamlouvá, jde na to lstí. Jako kelda má právo vybrat den svatby - ten vybere na takovou dobu, která nepřijde minimálně do konce jejího života.

Pak se vypraví společně s Fígly do královnina ledového království, kde překoná spoustu překážek a nástrah z její strany. Kupříkladu se setká s obludhoundy (obludnými psi), nebo snováči, kteří nepozorné vtahují své oběti do svých snů, kde je postupně oslabí a pak je vysají jako klíšťata bezbrannou ovci.

Později natrefí i na Rolanda, ztraceného syna barona, jenž ji nevděčným a nafoukaným způsobem vysvětlí, že se sem dostal teprve předevčírem, když byl na lovu na svém koni a natrefil na krásnou dívku na koni s rolničkami, kterou se rozhodl pronásledovat. Až příliš pozdě zjistil, že se dostal do její pasti, když se zelený svět okolo něj změnil v bílou sněhovou pustinu.

Tonička s ním pak chvíli putuje, protože Fíglové se jí kdesi ztratili ve snu na bále, a tak se setká s královninými poddanými a později i s královnou a jejím vězněným bratrem. Královna si ji v království chce zpočátku nechat a chová se k ní vlídně, avšak když Tonička odmítne, rozhodne se jí dát co proto.

Fíglové se dostanou z ořechu a putují společně s omráčeným Rolandem a malým Čestmírem prostřednictvím snu o "Šťastném námořníkovi", který se Toničce kdysi zdál. Královna je v něm pronásleduje v podobě bílé velryby, avšak nedopadne je, protože se zavčas dostanou člunem na pevninu k majáku.
Jelikož ale přijde velká vlna (dalo by se říci tsunami), ze snu se zpočátku dostane jen Tonička a Roland.

Královna chce Toničku zabít, ale na pomoc Toničce přijde neznámá síla (pravděpodobně zesnulá Babička Bolavá), jež jí pomůže přemoci královnu. Pak se objeví i Nac mac Fíglové, kterým naopak pomůže ropucha proti jejich noční můře - právníkům. Ropucha se totiž rozvzpomene, že než byla zakletá, byla kdysi právníkem.

Pak se všichni šťastně navrátí domů. Ropucha se rozhodne zůstat s Nac mac Fígly, protože má jistotu, že se u nich bude mít dobře.

Když už je vše vyřešeno a zlo je poraženo, dostaví se na scénu (pozdě pochopitelně) čarodějky. Konkrétně Stařenka Oggová, slečna Klíšťová a paní Zlopočasná. Ti začnou vyzvídat, co se stalo.

Pak se navrátí Tonička šťastně se svým bratrem domů.

POSTAVY:

Tonička Bolavá - mladá dívenka, která se narodila na Křídě do rodiny pastýřů ovcí; už odmala měla předpoklady k tomu stát se čarodějkou; její babička, též zvaná Babička Bolavá, byla po všech směrech čarodějkou, což sdělila Tonička (celým svým jménem Marie Antoaneta Bolavá, jak na ni volají její rodiče, aby ji poškádlili) právě po ní; je jí devět let; nosí často zelené šaty, má hnědé vlasy i oči a je čarodějkou každým coulem; Bábi Zlopočasná si myslí, že je to její mladší já; Tonička se také přátelí s Nac mac Fígly, kteří ji ochraňují, protože - jak říkají - je to jejich bosorbaba (v jazyku těchto modře potetovaných rezavých víl to znamená čarodějka)
Rob Kterýten - vůdce Nac mac Fíglů; chytrý, odvážný, statečný, bojechtivý a rozhodný; zpočátku nenávidí do morku kostí psaní, protože mu připadá jako něco protifíglovského, jelikož se v něm uvězňují slova
Poťapaný Vilda - bratr vůdce kmene Nac mac Fíglů Roba Kterýtena; odvážný, statečný, ale neví, kdy má přestat mluvit a kdy řekl něco špatně; je to trochu takový trouba
Roland - jediné dítě a tím pádem také jediný syn místního barona, jenž vládne na Křídě; oproti Toničce je starší asi o dva, tři roky; v této knize je napůl šílený; zmatený, rozkazovačný, panovačný a v jednom kuse padá do mdlob (převážně ale díky tomu, že ho někdo picne po hlavě)
Čestmír - mladší bratr Toničky; oproti Toničce je mladší o šest let; v této knize jsou mu tři roky; má hrozně moc rád bonbony a teprve se učí mluvit (například prťavej chlap = Nac mac Fígl); často zmatený, když je kolem něj víc bonbónů, než dokáže sníst, a tak se dává do breku; malý, ubrečený, zmatený i veselý
Ropucha - kdysi byla právníkem, než vyhrála spor nad sudičkou, jež ji ze zlosti zaklela, načež soudce začal vesele tleskat; bylo to tehdy krušné období; chytrá, rozumná, má svůj vlastní smysl pro humor a táhnete to za jeden provaz s čarodějkami (nejdřív se slečnou Klíšťovou, od níž se dostane k Toničce), než se rozhodne nadobro zůstat s Nac mac Fígly a pomáhat jim v boji se slovy (neboť slova jsou pro Fígly největší slabinou)
slečna Klíšťová - mladá čarodějka, která často nosí zvláštní klobouk s květinami, na němž když se zmáčkne skryté tlačítko, promění se na čarodějnický klobouk; velice dobrá v plavání a rozvazování uzlů, což jí pomáhá v její práci - je totiž vyhledávačkou mladých čarodějnických talentů a při své práci se často setká s nechápavými lidmi, kteří ji svázanou hodí do vody, neboť o tom píše jedna určitá knížka, jež se objevuje prakticky na všech pultech obchodů (shodou okolností ji napsala sama slečna Klíšťová); milá, hodná, přátelská, chytrá a často si myslí o lidech jen to nejlepší

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Člověk nemůže dostat všechno, co si zamane, bez jakékoliv námahy, neboť tak se nerozvíjí a zůstává tupou ovcí.

MOTIVY:

Čarodějky, Nac mac Fíglové, královna, ledová královnina říše, snováči

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána spisovným jazykem v kombinaci s nespisovným. Často se v ní objevuje nářečí Nac mac Fíglů (kupříkladu: bů-hovado - kráva; kapýro - chápat, rozumět).

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi docela líbila, neboť mi blíže poodkryla zákoutí světa čarodějek. Také se v ní objevili vtipní Nac mac Fíglové se svým dialektem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­