ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • patnáctý díl série Úžasná Zeměplocha (předchozí: Dámy a pánové; následuje: Těžké melodično)

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu...tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučeného z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, neboť nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Muži ve zbrani; Těžké melodično. Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2012 (v tomto souboru 1. vydání). Z anglického originálu Men at Arms (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Celkový počet stran: 749. ISBN: 978-80-7197-441-3.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpork

NÁMĚT:

Případ městské Noční hlídky.

DĚJOVÁ LINIE:

Kvůli menšinovým problémům je městská Noční hlídka donucena k tomu, aby přibrala do svých řad nováčky z menšinových městských skupin a vyhnula se tak palčivým otázkám rasových předsudků, které se nelíbí především Patricijovi, hlavě města.

Řady proto vyplní troll strážný Navážka, trpaslík strážný Potroublo a žena strážnice Angua. Začne tak jejich zácvik, při němž podávají takové otřesné výkony, že je z toho jejich nadřízený seržant Tráčník na prášky.

K tomu všemu se přidají další zvláštní okolnosti kolem vražd, za nimiž stojí záhadný vražedný nástroj, se kterým se doposud nikdo nikdy nesetkal - ručnice.

Společně s tím je zavede případ až do cechu vrahů, kteří nesouhlasí s tím, aby jim jakkoliv hlídka pomohla a u Patricije si tak vydupe potvrzení žádosti o tom, aby hlídka byla z tohoto případu stažena, což se také stane.

Přes to všechno pokračuje kapitán Elánius se svými muži (a jednou ženou samozřejmě) ve vyšetřování, které tentokrát směřuje k dalšímu zavražděnému. Tentokrát trpaslíkovi. Zde také nijak příliš nepochodí a prakticky jsou ve slepé uličce.

Naštěstí ale dostanou další indicii v cechu šašků, protože z něj byl zavražděn další člen - smutný klaun Ferdinand. Od klauna Boffa se tak dozví, že mají hledat jeho pravý nos, jenž je dovede k vrahovi.

To už dostane kapitán Elánius další upozornění od Patricije. Tentokrát mu pohrozí zbavením služby. Kapitán nakonec kapituluje a nechá celou věc plavat.

Je tu ale ještě desátník Karotka, jemuž to celé nedá a rozhodne se, že případ bude pokračovat, a proto začne pátrat na vlastní pěst, zadá tedy svým kolegům (krom Elánia, který se z případu stáhl), kde mají pátrat.
Do menší skupinky tak dá strážníka trolla Navážku a strážníka trpaslíka Potroubla, kteří se nenávidí, protože je to zvykem již odnepaměti, že se trpaslíci a trollové nemají příliš v lásce kvůli dávné bitvě, v níž jedna strana využila mazané lsti, aby dostala protivníky do pasti, což se jim podařilo, ale zároveň se sami dostali do pasti, což vůbec nečekali (ne nejde o omyl, takto je to v knize skutečně napsáno). Díky počítaní se však velice brzo spřátelí.

Záhy spatří muže, jenž před nimi utíká, a tak se ho rozhodnou pronásledovat, ačkoliv nemají nejmenší důvod proč. Jak se záhy ovšem ukáže, onen muž je jejich pachatel, který se je pokusí zastřelit. Navážka v čas zachrání Potroubla, čímž prohloubí jejich přátelství, jehož využije ve chvíli, kdy je vrah zavře ve starém skladu tak, že ho Potroubla prohodí stropním okénkem ven, aby vyhledal pomoc, což se mu podaří na poslední okamžik a zachrání tak na oplátku Navážku, který skoro kvůli mrazu umrzl a zemřel na prochladnutí.

Případ pokračuje, avšak denní hlídce se to nijak nelíbí, a proto si sama dojde na strážnici Noční hlídky, kde jí vezme zbraně a zbaví ji případu, protože si už svého vraha našla sama. Případ totiž přišili trollu Koksychtovi, neboť byl zavražděn trpaslík a trpaslíky nesnáší trollové. Vyřešení případu nemá žádnou logiku a kvůli tomu také vypuknout nepokoje a šarvátky, kdy se proti sobě postaví trollové a trpaslíci, kteří tak zdecimují celé město.

Desátník Karotka najde skulinu v zákoníku, čímž prohlásí Noční hlídku za domobranu a povolí Navážkovi a Potroublovi, aby rekrutovali nové členy, kteří jim pomůžou uvést chod města do předešlých zavedených kolejí a tím pádem i uklidnit vzniklý chaos.

Jelikož má záležitostí nad hlavu, jde spát, avšak přistihne u sebe v pokoji strážnici Anguu v jeho prostěradle. Ta mu vysvětlí, že jí někdo ukradl uniformu, avšak pravda je taková, že se přeměnila na vlka, protože byl úplněk a ona vlkodlakem, tudíž si musela zažít vlastní příběh, při němž hrál klíčovou roli Gaspoda a pudl se jménem Velký Fido.

Nakonec se políbí a stráví spolu příjemnou noc. Háček je ale v tom, že když Karotka vstane o něco dřív v ranních hodinách, kdy je vidět ještě měsíc, roztáhne záclony, čímž způsobí to, že měsíc začne svítit na strážnici Anguu a ta se promění kvůli tomu zpět na Vlka. Jelikož je Karotka zaskočený, reaguje neadekvátně, když se chopí meče, aby vyhnal vlka ze svého pokoje.
Pak se dozví, že Gaspoda umí mluvit a celou dobu vlastně pomáhal strážnici, které dělal - svým způsobem - poskoka. Také se dozví od Tráčníka, že celou dobu ví, že Angua byla vlastně vlkodlakem, což ho dopálí, protože se to dozvěděl až jako poslední.

Dalšího dne se má Elánius ženit s lady Sibylou Berankinovou. Karotka nechá poslat na všechny možné střechy svoje muže (i ty nově rekrutované), aby viděli dobře na město a dohlédli na to, aby se nic náhlého nestalo. Při tom pošle strážníka trpaslíka Potroubla na věž umění, z níž je ale shozen, čímž zemře. Avšak to nikdo doposud neví.

Teprve až se vrah pokusí zabít Patricije a ostatní, pošlou za ním Freda Tráčníka. Po tom také vrah vystřelí, jenže Tráčník se naštěstí střele vyhne, a tak přežije. Přesto poskytne vrahovi dostatek času k tomu, aby unikl do podzemních tunelů, kde už si myslí, že se dobře skryje.
To ale nezná Karotku a kapitána Elánia, kteří se za ním vypraví. Strhne se pak menší bitka, při níž je strážnice Angua, jež se do celé věci přimíchá, několikrát postřelena. Je však ve vlčí podobě, tedy přežije.

Vrah je nakonec vystopován až do cechu vrahů, kde se ukáže, že je jím doktor Kruximor, vůdce a hlavní představitel cechu vrahů.
Zde ho také Karotka zabije, ačkoliv mu poskytne dostatek informací o tom, že je vlastně z královského rodu, a proto by mohl vládnout městu. Pak se postará o to, aby byla "ručnice" (též přezdívaná jako "nic") zničena.

Vzhledem k tomu, že hlídka zachránila město, rozhodne se Karotka vyrukovat se svými žádostmi k Patricijovi a ten je díky závažným argumentům příjme.
Hlídka tak má rázem členů víc než dost, neboť jich je nad padesát, čímž vznikne nová funkce, která je svěřena Elániovi, jenž ji s radostí příjme.
Tím končí knížka.

POSTAVY:

Karotka Rudykopalsson - adoptovaný syn trpasličí rodiny, který přežil hrůzný masakr jeho skutečné královské rodiny a který pocházel údajně z urozeného vladařského rodu; rozumný, nevinný, statečný, naivní, zkušený s mečem, bojechtivý a striktně přísný, co se pravidel týče; přátelský, milý a každý ho má rád (dokonce i hrůzní vyvrhelové města ho mají v úctě)
Elánius - odvážný velitel Noční hlídky; chytrý, rozumný, náladový, zádumčivý, rozmrzelý, statečný a kreativní; miluje a bude si brát svoji dlouhodobou známou přítelkyni a milovnici draků lady Berankinovou
Sibyla Berankinová - statečná energetická právoplatná nositelka jména urozeného statečného bojechtivého rodu Berankinů; chytrá, statečná, odvážná, milá, milující, sečtělá a energická; chová bahenní dráčky a přímo je jimi posedlá (někteří kvůli tomu říkají, že je šílená); také miluje kapitána Elánia
Noby Nóblhóch - člen Noční hlídky; mazaný, chytrý, ulpělý k tradicím, věčně špinavý (často odpudivého vzhledu), prohnaný, mazaný, mrštný
Alfréd Tračník - seržant Noční hlídky; tlustý, statečný, přemýšlivý, vzdělaný, chytrý, zdatný; kdysi dávno býval skvělým lukostřelcem; má roztěkaná malá očka a velký červený nos
Gaspoda - čtyřnohý přítel strážnice a vlkodlačice Anguy a též její věčný společník při toulkách městskými ulicemi; je to kupodivu mluvící pes, který však příliš s lidmi nemluví, protože na ně zkouší podprahovou psychologii, aby získal to, co momentálně chce (většinou je to nějaký ten pamlsek); chytrý, odvážný, prohnaný a mazaný; často páchne, má hodně blech a pravděpodobně i spoustu nemocí
Potroublo - drobný trpaslík, který je posedlý nošením své obrovské vrhací sekery; člen Noční hlídky a přítel trolla Navážky, což je na trpaslíka docela zvláštní; zádumčivý, drobný, odvážný, přísný a často navztekaný
Angua - strážnice Noční hlídky a zároveň vlkodlak, a proto se při úplňku mění na vlka; milá, přátelská, s dlouhými zářivými žlutozlatavými loknami; zamilovaná do desátníka Karotky, s nímž se dá později dohromady
dr. Kruximor - nejvyšší představitel cechu vrahů (jak je typické u nejvyšších představitelů, i on má hodnost doktora); vychytralý, prohnaný a podlý
Navážka - troll každým coulem; bláznivě miluje Rubínu; statný, odvážný a věčně dělá pro Rubínu vše, nač si vzpomene, ačkoliv je potom věčně nespokojená; někdo by o něm mohl říci, že je hloupý, ale to není pravda, protože není zvyklý na městskou teplotu, neboť pochází z hor (čím větší zima, tím je chytřejší, čím je větší teplo, tím je hloupější)
Havelock Vetinari (Patricij) - jakýsi pomyslný král Ankh-Morporku; chytrý, rozumný, vypočítavý, manipulativní, přemýšlivý a chladný, avšak není ctižádostivý, chamtivý, podlý nebo zlý

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Střelné zbraně jsou nebezpečné...

MOTIVY:

Ručnice, Leonardo da Quirm, Noční hlídka, král, Karotka

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána převážně spisovným jazykem v kombinaci s nespisovným, který převládá v dialozích a monolozích (hlavně u Gaspody).

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka byla dobře a svižně napsaná v kombinaci s komickými pasážemi, které vhodně zachytávají náladu a povahu města Ankh-Morpork.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­