ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

Ceska posta    
­­­­

Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)

  • díl v sérii: 29 (předchozí: Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci; následuje: Svobodnej národ)

V další části série Úžasná Zeměplocha je velitel policie kapitán Elánius náhle přenesen do minulosti, kde má zneškodnit vraha.
Na začátku tohoto příběhu je Elánius už vévodou a všeobecně uznávaným a ctěným velitelem policie. Jeho žena se právě chystá porodit dítě. Vlastně má všechno, co si jen může přát. Při pronásledování zločince ho zasáhne blesk, a když se přidá něco magie, je přenesen do minulosti. Ocitá se v pochybné čtvrti zločinců a prostitutek a uvědomuje si, že je v době, kdy u policie začínal. Nikdo ho nepoznává a je dokonce uvězněn. Pak se ovšem objevuje Zametač, představitel mnichů historie, tedy těch, "kteří dohlížejí, aby se věci staly" a dává Elániusovi úkol. A na jeho splnění závisí, zda bude jeho budoucnost tak pěkná, jak ji už zažil, nebo docela jiná.
Hravé, nápadité a zábavné čtení...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2003 (1. vydání). Z anglického originálu Night Watch (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 509. ISBN: 80-7197-217-7.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpork v minulosti a současnosti

NÁMĚT:

Příběh Sama Elániuse alias Jena Kýly.

DĚJOVÁ LINIE:

Sam Elánius má složité období. Jde po stopě jednoho z nejobávanějších zločinců v dějinách celého Ankh-Morporku a ještě k tomu má na krku blížící se porod jeho manželky, lady Sibyly. Mimo jiné je tu i to období. Období, výročí, událost. Zkrátka uctění památky mrtvých, kteří zahynuli, když byl zavražděn Sebevražda a nahrazen Picbudkou.

Aby toho nebylo málo, ono se to tak nějak začne míchat dohromady. A stane se to právě na hřbitově - nad hroby padlých kamarádů. Tehdy přijde Elániovi zpráva, že Karcer byl zahnán do kouta, a proto by bylo vhodné, aby se dostavil na místo a pomohl ho dopadnout.

To si Elánius samozřejmě nemůže nechat ujít, a tak se vydá na místo, kde má Karcer (onen zločinec) být. Bohužel, tím místem je Neviditelná univerzita, kde je magie natolik křehká, že je zázrak, že se neprotrhla bariéra mezi tímto světem a tím, kde sídlí démoni (i když to se děje v jednom kuse; mágové jsou holt nevyzpytatelní, a bohužel i tvrdohlaví).

Elánius má jasno. Dopadne Karcera sám. Už nezabije žádného z jeho mužů. Už nezabije žádného nevinného. Ten pes půjde před soud. Hned po tom, co ho tady a teď dopadne. Ten muž bude pykat za to, co provedl!

Věci se ale trochu zkomplikují. Karcer je zahnán do kouta. To sice ano. Avšak vylezl si na střechu univerzity a hraje s muži zákona na kočku a na myš. Elánius se proto za ním vypraví a dojde to do takové situace, že se společně střetnou v potyčce.
Ta vyústí v to, že Karcerovou pozvednutou dýkou projede blesk, a tak se společně s Elániem přenesou do minulosti. Do dnů, kdy nebyla jenom městská hlídka. Do dob, kdy existovala Denní a Noční hlídka s tím, že v té Noční byla jen samá nevycválaná pakáž, kterou nechtěli vzít nikde jinde. Do dob, kdy ještě vládl patricij Sebevražda...

Elánius se dostane na Stínov ve své zářivé zbroji, avšak Karcer se dostane na zcela jiné místo, a tak zde stane sám. Přepadnou ho ale tři muži a vše mu ukradnou. Shodou okolností je mezi nimi i Karcer, avšak toho si Elánius není vědom, neboť je naprostá tma.

Probudí se až v ordinaci doktora Mechorosta, který ho dá do kupy za pomoci mladičké slečny Dlaňové (která se, jak letitý čtenář dobře ví, stane později v současnosti paní Dlaňovou, hlavní představenou cechu Švadlen a šiček). Díky tomu, že má pásku přes oko, je starší a dostane se mu do hlavy náhlá myšlenka, že bude nejlepší, když se bude vydávat za Jana Kýlu, který vypadal přesně takhle. S tím rozdílem, že tehdy byl Elánius mladičký hoch a ne muž staršího věku.

Pořád ale nemůže uvěřit tomu, že je v minulosti. Pořád tomu nevěří. Vrtá mu to hlavou, a proto běží domů - k Sibyle. Sibyla je však v té době mladičkou dívenkou. Nezná ho a prakticky ji Elánius ve své starší podobě děsí. Ani Jeffes zde není. Ten pracuje v kuchyni a nezastává pozici hlavního komorníka. Je také ještě mladíkem a ani neví, kdo to Elánius vůbec je.

Pro Elánia je to trochu divné a děsivé zjištění, avšak nevzdává se. Poslední naději upírá k Neviditelné univerzitě. K mágům, kteří snad budou vědět co a jak. K jeho smůle jsou zde ale strážní z Noční hlídky, kteří ho zavřou za to, že se chová nevhodně a vychází v noční hodince, kdy jsou vycházky zakázané.

Ocitne se ve vězení hlídky, kde se setká s Mňácalem. Mužem, jenž kvůli svému astma a divnému nosu pracuje tady, protože se mu špatně dýchá, a tak nemůže moc chodit ven. Mňácal je žalářníkem.
Mimo něj se zde setká i s dalším mužem. Tentokrát starým známým. Tím starým známým není nikdo jiný než Karcer. Toho ale propustí, protože se chová přímo vzorně.
To Elánia rozčílí, ale i tak proti tomu nemůže nic udělat. On, kvůli tomu, že se choval hloupě, je předveden před kapitána, aby ho vyslechl. Tam mu Elánius poví, že je Jan Kýla, ale to udělá chybu, protože mu kapitán sdělí, že ten je už po smrti.

S Elániem se začne dít něco divného. Začerní se před ním svět a rozostří se teprve až v momentě, kdy se dostane na dvůr jednoho z chrámů, kterých je v Ankh-Morporku plno. Tam mu trpělivý mnich Lu-Tze vysvětlí, že cestoval v čase a že se pokusí vše napravit a poslat ho zpět do jeho doby za předpokladu, že bude dál hrát Jana Kýlu.

Elániovi nezbývá nic jiného, než na to kývnout, neboť se chce dostat zpátky - ať už to stojí, co to stojí.

Mnich ho pak přenese zpátky na stanici k výslechu, kde Elánius přesvědčí kapitána o tom, že je opravdu Jan Kýla. Dokonce ho zaskočí natolik, že ho ohromený kapitán jmenuje starším seržantem, čímž se stane na základně druhým nejvyšším strážným ze všech. Každý ho musí poslouchat, až na kapitána.

Tak se Elánius seznámí s hlídkou. Strážníkem Mirkem Kabátníkem, mladším rekrutem Elániem, seržantem Srazilem, desátníkem Ucholubem, strážníkem Tračníkem a ještě dalšími muži.
Ucholuba vyrazí okamžitě, protože ten podle něj dělá ostudu Noční hlídce, jelikož bere úplatky, krade, podvádí a podniká kdejaké další nelegální neuctivě praktiky, kterými špiní čest jak svou, tak i svých kolegů.
Dalším důvodem je i to, že potřebuje, aby mladší Elánius dostal řádný výcvik a nestal se z něho někdo jako Ucholub.
Dále jmenuje Mirka Kabátníka a Tračníka desátníky, čímž zaplní místo po Ucholubovi, kterého vyrazil.

Dalšího dne tak začíná jako muž hlídky. Hlídky, jež se mu za jeho a zády kapitána snaží jakkoliv uškodit, aby mu srazila hřebínek, ponížila ho a donutila odejít z hlídky. Elánius to ale s přehledem zvládá a prokoukne všechny jejich fígle.

Jeden je ale poněkud jiného ražení, a to večerní hodinka. Všichni zadržení se mají odvést ke "Speciálům", kteří je podrobí výslechu. Ten často končí tím, že vyslýchaní zemřou.
Elánius se už ale jednou rozhodl hrát hru, a proto nechce couvnout zpět. Namísto toho si od "Speciála" vyžádá potvrzení od převzetí vězňů, a když mu ho dá, začne zpochybňovat to, zda se opravdu jmenuje Křeček.
Tak se setká s velitelem "Speciálů", který se tak rázem stane jeho odvěkým nepřítelem, jenž se ho pokusí zneškodnit ještě několikrát. Dokonce k tomu využije i Karcera, jehož jmenuje svým kapitánem.

Mezitím odejde od hlídky desátník Mirko Kabátník a seržant Srazil, protože se jim nelíbí, jak to tu teď Elánius vede.
Do toho se zapletou ještě lidé, kteří se pokoušejí svrhnout Sebevraždu. Mezi nimi je Kolík Aťsepicnu, slečna Dlaňová, teta Havelocka (nynějšího patricije) a mnozí další.

Vzpoura se nakonec přeci jen odehraje a skoro všechny stanice hlídek budou zdecimovány a mnozí její členové i padnou. Výjimkou se stane právě ta, kde je Elánius, neboť nakáže svým mužům, aby se zachovali vůči rebelům přívětivě a přátelsky.

Jejich starý kapitán je z toho celý pryč a na jeho místo je dosazen nový - lord Rzezack (letitý čtenář si ho může pamatovat z knihy Hrrr na ně!). Ten má ale natolik bláznivé nápady, jako přímo zaútočit na rebelanty, že ho pečlivě mířenou pěstí Elánius omráčí a sám se postaví do čela hlídky, která začne podporovat rebelanty.
Dokonce je zorganizuje natolik dobře, že ovládnou podstatnou část města, vypálí stanici "Speciálů" a přidají se k němu i někteří odpadlíci ze stran hlídek a vojáků, kteří proti nim bojují.
Nakonec se jim, i přes veškeré podezření Reginalda Půlbotky (který nevěří, že by jim Elánius pomáhal z dobré vůle), podaří zvítězit. Nezvítězí ale proto, že by dobyli město, ale proto, že je Sebevražda zavražděn a na jeho místo je dosazen Picbudka (ten je však stejný jako Sebevražda).

Ačkoliv se Elánius zasloužil o mnohé, Picbudkovi připadá nebezpečný, a tak na něj poštve svoji novou palácovou stráž, aby ho zabila. Ta je tvořená z Ucholuba, jednoho jimi zadrženého vraha, Srazila, Karcera či Mirka Kabátníka.

Mirko Kabátník v poslední chvíli přeběhne zase zpět na stranu Elániuse a doplní tak jeho řadu tvořenou až doposud z Reginalda Půlbotky, desátníka Tračníka, chlapce Noby Nóblhocha, Mňácala, Kolíka, mladého Elániuse a Jana Kýly (tedy Elániuse pochopitelně, ale staršího).

Tak dojde k úmrtí, jemuž chtěl Elánius původně zabránit. Změnit tok dějin a zachránit zbytečná úmrtí. Dějiny si však svoji daň vybraly i tak. Ne na barikádách jako tehdy, jak se to opravdu stalo. Ale tady, při zbytečné nesmyslné potyčce.

Jediní, kdo tak přežijí, jsou mladý Elánius, Kolík, Reginald Půlbotka (který přežije jenom díky tomu, že se změní po množství zranění po smrti v zombie), Noby Nóblhoch, starší Elánius (na jehož místo je pak hozena mrtvola skutečného Jana Kýly) a desátník Tračník.

Pak je Elánius opět zastaven v čase mnichem Lu-Tze, který již našel způsob, jak ho dostat zpět do jeho doby. To se mu také po tom, co nahradí Elániuse mrtvolou Jana Kýly, povede.

Elánius myslí předně na svou rodinu, a tak běží nahý (protože vše z minulosti musí zůstat v minulosti, a to i oblečení) přímo domů, kde Sibyla rodí. Porod se ale komplikuje a porodní bába si neví rady, a proto Elánius zavolá na pomoc stařičkého Mechorosta, kterého později po úspěšném porodu zahrne zlatem.

Pak se ale dostaví na hřbitov, aby uctil památku zesnulých mužů hlídky. Zde se setká s Karcerem, který se taktéž jako on dostal zpět.
Elánius se přemůže a nezabije toho zpropadeného vraha, avšak sváže ho a podaří se mu ho dostat před soud, čímž své poslání vyplní.
Tím v podstatě kniha končí.

POSTAVY:

Elánius alias Jan Kýla - odvážný velitel Noční hlídky; chytrý, rozumný, náladový, zádumčivý, rozmrzelý, statečný a kreativní; občas cynický a má melancholické myšlenky; miluje lady Sibylu Berankinovou, s níž také čeká dítě
desátník Alfréd Tračník - desátník Noční hlídky; tlustý, statečný, přemýšlivý, vzdělaný, chytrý, zdatný; skvělý lukostřelec; má roztěkaná malá očka a velký červený nos; jak autor knihy píše, vyšší pozice by pro něj mohla být nebezpečná, neboť by ji pravděpodobně nezvládl a sesypal by se z ní
rekrut Noby Nóblhóch - člen Noční hlídky; mazaný, chytrý, ulpělý k tradicím, věčně špinavý (často odpudivého vzhledu), prohnaný, mazaný, mrštný; přiživuje se rovněž krádežemi; ačkoliv na to moc nevypadá, má úředně potvrzeno, že náleží do lidské rasy; dívá se z patra na veškerou šlechtu
Reginald Půlbotka - muž idealista, snílek, jenž dbá na to, aby nebylo pácháno na lidech bezpráví; chce pro ně to nejlepší, ačkoliv se lid spokojí s málem, co je ve většině případů stejně špatné jako cokoliv, co bylo předtím; odvážný, mladý a doposud člověkem (letitý čtenář ví, že se z Reginalda později stane zombie)
Karcer - hlavní záporná postava knihy; dalo by se říci, že jakýsi protipól Elánia; chytrý, nerozumný, veselý, odvážný, kreativní, podlý, intrikářský a zlý; natolik dobrým a nebezpečným kriminálníkem, že na jeho dopadení potřebovala hlídka města Ankh-Morpork několik let
Mirko Kabátník - desátník Noční hlídky; chytrý, rozumný, statečný a trochu snílek; umí se skvěle prát a bojovat s mečem
doktor Mechorost - typický středověký doktor, který se v mnohém podobá řezníkovi; chytrý, rozumný, zdrženlivý a věčně naštvaný, když ho někdo budí po ordinační době
Lu-Tze - dříve se objevil například v knize Malí bohové; chytrý, přátelský, milý, rozumný, rozvážný, empatický, nekleje, nekřičí a nikdy se nerozčiluje

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Na první pohled se zdá, že kniha říká "Osud se změnit nedá", což není tak úplně pravda. Spíše říká "Svoji budoucnost si tvoříme sami, mějme ale na paměti, že pouze do určité míry."

MOTIVY:

Ankh-Morpork, hlídka, Noční hlídka, revoluce, vláda

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána spisovným jazykem v kombinaci s nespisovným, pro nějž je typický policejní slang, který pro knihy s hlídkou Terry Prattchet vytvořil.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi líbila, neboť mi blíže specifikovala mládí velitele Samuela Elániuse, tedy mi vylíčila, jak tehdy Ankh-Morpork vypadal. Musím říci, že trošku smutně a pochmurně vzhledem k tomu, že v něm otevřeně nežili trpaslíci a trollové jako v tom současném.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­