ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • díl v sérii: 25 (předchozí: Pátý elefant; následuje: Zloděj času)

Ve dvacátém pátém dílu Úžasné Zeměplochy vtrhne do města Ankh-Morporku síla pokroku v podobě velkolepého objevu tisku.
Nejpilnější tvorové ve městě - trpaslíci - se rozhodli, že dokážou udělat "z olova zlato" a sestavili první tiskařský lis. Náhoda tomu chtěla a ze skromného pisálka Mikuláše ze Slova se stává první editor novin "Ankh-Morporská Kometa". A jak bývá v Ankh-Morporku zvykem, pokrok se tam nikdy neobejde bez komplikací a nepříjemností, jako jsou zdemolované ulice, zuřící davy, v horším případě invaze strašlivých tvorů z jiných dimenzí. "Kometa" má velký úspěch a také je pořád o čem informovat. Nejmocnější muž ve městě, Patricij, je obviněn z pokusu o vraždu svého tajemníka a zatčen. Případ je zdánlivě jasný, ovšem Mikuláš brzy zjistí další podezřelé okolnosti a sám se vydává na cestu, na jejímž konci ho čeká nepříjemná PRAVDA...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2002 (1. vydání). Z anglického originálu The Truth (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 479. ISBN: 80-7197-191-X.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morkpork

NÁMĚT:

Příběh Mikuláše ze Slova, zakladatele Ankh-Morkporkské Komety

DĚJOVÁ LINIE:

Mikuláš ze Slova si vede pohodový mládenecký život. Moc nedře a v celém měsíci prakticky pracuje pouze jednou, a to v den, kdy má za úkol napsat šablonu dopisu, který několikrát přepíše a zašle do všemožných království, což mu ve výsledku vynese 30 tolarů měsíčně, což jsou docela pěkné peníze na to, že se nemusí nikterak dřív a namáhat.
Mikuláš ze Slova je totiž členem cechu rytců a tepců, ačkoliv si to jeho otec nikdy nepřál. Příliš s ním ani nevycházel, protože se jejich myšlenky v mnohém rozcházely. Především v tom, že jeho otci se vyloženě hnusily jiné rasy, než byla ta lidská. Ankh-Morpork se mu tak zdál jako směska veškeré špíny v podobě trollů, trpaslíků, skřepaslíků či nemrtvých.

Jelikož je zrovna poslední den v měsíci, vydá se odeslat své dopisy, avšak cestu mu zkříží zvláštní trpaslíci, kteří jej omylem srazí a dopisy mu tak zničí. Mikulášova výplata je rázem v troskách, avšak trpaslíci jsou poctivými tvory, a proto se mu rozhodnou tuto nepříjemnost vynahradit.

Na jeho pokyn přepíší jeho slova za pomoci svého lisu na papír, což Mikuláše docela zaskočí. Jelikož je ale chytrý, brzy ho napadne myšlenka, že by se mohl k trpaslíkům připojit (vlastně ona nejdřív napadne lorda Vetinariho, jenž mu řekne, že za ně přebírá zodpovědnost, ale to je jen takový detail) a vypomáhat jim. Press, jak lisu trpaslíci se zálibou říkají, ho docela zajímá a vidí v něm budoucnost města.

Tak se stane, že pár zajímavých novinek, které se rozhodne za pomocí pressu zapsat, vytvoří najednou podlouhlý list s novinkami, jaké nazve tradičním názvem "Noviny". Právě noviny jsou tím artiklem, se kterým Mikuláš ze Slova vstupuje do nového století a předává mu čerstvý vynález šíření informací.

Nic není ale jen tak jednoduché a ne každý uvítá takové nápady zcela otevřeně jako lord Vetinari, patricij města. Příkladem budiž mladičká dívenka Sacharóza, kvůli níž přichází cech rytců a tepců o peníze. Tedy její dědeček, jenž je její jediný blízký příbuzný, jehož má.

Mikuláš se ale zachová docela rozumně, uvažuje s chladnou hlavou. Přes nepříjemné štiplavé urážky ze strany Sacharózy nabídne dívce šanci pracovat s ním na novinách. To dívku samotnou zaskočí, načež nabídku příjme, a tak v tom jedou najednou spolu.

Dlouho netrvá a brzy se o nich začne všude možně šuškat. Tak zaměstnají trolla Rockyho, který jim zajišťuje bezpečnost před nepříjemnými lidmi, jací si to s nimi chtějí vyřídit kvůli tomu, že šíří pravdu, a také proto, aby sem tam dodával nějaké ty sportovní novinky. Zaměstná i partu bezdomovců v čele se Smrďou Rumem a mluvícím psem Gaspodou, kteří za mzdu (ačkoliv tomu neříkají tuláci "mzda", neboť je představa práce děsí) prodávají noviny na ulici všem možným lidem Ankh-Morporku.

Brzy se začnou ozývat lidé s tím, že by se rádi podívali na obrázky komické zeleniny, o níž se píše, a proto Mikuláše napadne, že by měl vyhlásit konkurz na pozici ikonografisty (fotografa), jenž by pro noviny ony snímky pořizoval.
Příliš lidí se nehlásí, až se nakonec ukáže Otto, upír ze spolku černé stuhy, který je čestným abstinentem, jaký se distancuje od tradičních upírů tím, že dává přednost pití kakaa a kousku dobrého koláče před krví nevinných obětí.

Sacharóza novinám pak nasadí korunu, když vymyslí jejich název - Ankh-Morporská Kometa, což vzbudí vlnou pozitivních reakcí.

Mezitím se už ale konkurence ze strany cechu rytců a tepců stačila vyzbrojit vlastním lisem na tisk novin, čímž se rozhodla zavést vlastní noviny, a to Informátora, který se oproti Ankh-Morporkské Kometě nezabývá skutečně potvrzenými fakty, ale naprostými fascinujícími výmysly, které lidé s oblibou čtou, ačkoliv je ani nenapadne, že to jsou báchorky, protože si myslí, že když je něco napsáno v novinách, musí to být pravda. Ať to píše jakýkoliv člověk - třeba i samotný Kolík Aťsepicnu, jak se později zjistí.

Informátor se snaží Ankh-Morporskou Kometu vystrnadit z trhu tím, že zavádí až nesmyslně nízké ceny, vykoupí všechen papír a udělá mnoho dalších úskoků, jenom aby zůstal ve městě jako jediný. Je v tom i osobní msta, protože za to, že je v tomto směru Mikuláš ze Slova předběhl, je před ostatními zahanbil.

Věci se začnou zaplétat a Vetinari a jeho vrcholný úředník Važuzel jsou odvedeni na policejní stanici, kde na ně dohlíží velitel Samuel Elánius společně se zbytkem svých mužů z městské hlídky. Jak se na první pohled zdá, Vetinari neznámo proč pobodal Važuzla a pokusil se utéci s penězi na koni z města - tedy okrást město o finance a zachovat se jako zrádce. Už na první pohled se zdá, že je to habaďůra, ale jsou zde svědci, a tak musí být Vetinari prozatím ve vazbě.

Ve skutečnosti za vším jsou Zichrhajc a pan Tulipán, kteří si osobně říkají Nová firma. Pan Zichrhajc je ten chytřejší z dua a vládne především slovy, intelektem, intrikánstvím a všemožným plánováním, zatímco pan Tulipán obstarává tu druhou část, při níž lidi zabíjí, nebo jim alespoň pořádně namlátí. Je tak zvláštní, že právě on je dobrým znalcem umění, který dokáže ohodnotit a ocenit kdejakou uměleckou věc opravdových hodnot.
Najal je zombie Kosopád, kterého zase pro tuto prácičku najala neznámá osoba, která měla spadeno na to, aby se lorda Vetinariho zbavila a dosadilo na jeho místo nového patricije, jenž by smýšlel poněkud jinak než ten dosavadní.

Věci jsou stále zmatenější a zmatenější a Mikuláš ze Slova jako správný novinář čmuchá všude, kde se jenom dá. Hledá především psa Hafala, protože ten je klíčem k vyřešení tohoto případu. Starý teriér lorda Vetinariho totiž byl u toho, když se ona záležitost stala, ale pak se po něm slehla zem.
Naštěstí Mikuláše kontaktuje osoba ve stínech, která mu za určitý finanční obnos zprostředkuje rozhovor. Tou osobou není nikdo jiný než pes Gaspoda, který to poslední dobou táhne s partičkou v čele se Smrďou Rumem.

Pan Zichrhajc a Tulipán začínají být nervózní. Najde je totiž Sacharóza ve starém domě rodu ze Slova, které používají tito lumpové jako svoje prozatímní doupě v Ankh-Morporku. Sacharóza si zde byla pro šaty, které zde uskladňuje Mikulášova sestra, protože jí to Mikuláš dovolil vzhledem k tomu, že se bude konat slavnost u lady Žralounové.
Tak se Sacharóza setká i s vězněným Karlem, který je přesným dvojníkem lorda Vetinariho. Jelikož je ale naprosto namol, příliš si s ním nepopovídá.

Do novin Ankh-Morporské Komety pak vtrhne tato dvojka známá jako Nová firma s tím, aby získala od Mikuláše psa Hafala. Hafal je ale proti, a proto se nedopatřením stane, že vypukne v tom chaosu požár, při němž se schová Nová firma do sklepa, v němž se začne odvíjet její brzký konec.

Teď, když Mikuláš zná všechno, ví, kdo a jak udělal tu habaďůru na Vetinariho, musí mít prostě smůlu a přijít o to všechno... Naštěstí má ale dobré přátele, kteří mu pomohou ukrást (prozatímně, než jej později zaplatí) lis od konkurence a rozjet tak tisk, který zbaví Vetinariho obvinění.
Sám se pak Mikuláš vydá do sídla svého otce, protože tuší, že je za tím on. I když si nepřeje, aby za tím byl.
Opravdu ho tam nalezne a málem se stane, že je násilně vyhnán do exilu. Objeví se ale Otto, jenž vyřídí všechny gorily Mikulášova otce, čímž ho zachrání. Po krátké diskusi pak Mikulášův otec odejde a půjde si po svém. Mikuláš ho pak na oplátku neudá městské hlídce.

Všichni jsou spokojeni, až na velitele Elániuse. Mikuláš mu předtím ochromil na několik hodin vlkodlaka (stopaře), protože ho vlkodlak pronásledoval, aby na něj dával pozor (jak mu Elánius nařídil). Mimo to vyřešil případ za hlídky, znemožnil ji, pletl se jí pod nohy a ve výsledku pak zalhal o tom, že případ vyřešila hlídka sama za přispění pomoci Ankh-Morporské Komety. To už je poslední kapka.

Když Mikuláš odmítne Elániovi vydat jména, kdo za tím vším stál, rozhodne se ho zavřít. Mikuláš si ovšem usmyslí, že chce právníka, a to právě pana Kosopáda, jelikož ví, že u něj má očko za to, že ho neudal jako prvního veliteli Elániovi. Kosopád přijde a záležitost díky právnickému umu vyřeší během pár minut.

Pak je Mikuláš pozván do paláce k lordu Vetinarimu, který se opět právoplatně vrátil na své místo patricije, aby spravoval město.

Kniha pak končí tím, že Mikuláš řeší další "novinku" pro Ankh-Morporkskou Kometu společně se sacharózou, se kterou se pokusil uniknout na pár minut z dění novinového světa. Marně.

POSTAVY:

Mikuláš ze Slova - syn lorda ze Slova, tudíž je z urozené rodiny - navíc k tomu i bohaté; má všechny předpoklady k tomu žít si jako v peřince a přepychu, avšak to odmítne, neboť nedokáže snést myšlenku, že by žil vedle svého otce, jenž je učiněným rasistou a ignorantem; Mikuláš je dobrý novinář a umí to tedy se slovíčky, jen nadpisy mu dělají problémy, ale s tím mu vypomáhá Sacharóza; Mikuláš je mladý a vřelý ke všem změnám; oproti svému otci mu zaměstnat trpaslíky, upíry nebo trolly nedělá potíže, právě naopak - většina jeho prvních zaměstnanců je z těchto menšinových skupin; často si stojí za svým a jedná impulzivně (mnohdy s tvrdohlavou zarputilostí)
Sacharóza - mladá dívka, která má docela (podle spisovatele) pěknou postavu, kvůli níž by se (v jednotlivých etapách minulosti) vypravilo mnoho lidí na světa kraj; chytrá, milá a je dobrou novinářkou; její specialitou jsou názvy jednotlivých reportáží, v tom je opravdu dobrá; je rovněž zaměstnána v novinách, kde pracuje pod Mikulášem ze Slova; často dělá spíše ty nudnější reportáže, jako jsou srazy majitelů ptactva apod.
Dobrohor - trpaslík, který pracuje u lisu a již od počátku knihy se zná s Mikulášem ze Slova, jelikož je právě on vůdcem oné skupiny, která ho omylem srazí svým jedoucím lisem; Dobrohor je přátelský, milý, usměvavý, veselý a jako každý trpaslík miluje zlato, peníze, drahé kamení, železo a všelijaké jiné kovy; má také rád Bodoni, nebo Bodoniho (u trpaslíků se to těžko pozná a v knize to bohužel není prozrazeno, a tak se ani neví, zda je Dobrohor muž, nebo vlastně žena)
Otto - upír fotograf, kterého Mikuláš zaměstnal spíše z lítosti; Otto má věčně problémy s focením, neboť při vysokém světle se promění v prach, tudíž Mikuláš musí věčně shánět nějakou krev, aby ho zase postavil na nohy; je také nositelem černé study, tudíž se distancuje od starých zvyků upíra, nepije krev a dává přednost kakau; pochází z Überwaldu jako mnoho jiných nemrtvých v Ankh-Morporku; milý, přátelský, pozitivní a dalo by se říci že i citlivý
Rocky - troll, jenž je zaměstnán u Mikuláše ze Slova jako vyhazovač a také příležitostný sportovní zpravodaj, jelikož na to místo Mikuláš nikoho jiného nemá a volné místo na papíře potřebuje občas doplnit něčím dalším, když mu novinky nestačí; Rocky je silný a na trolla docela i chytrý
Zichrhajc - člen dua, které si říká Nová firma; chytrý, přemýšlivý, prohnaný, podlý, zlý, intrikářský, pomstychtivý a představuje tu přemýšlivou část Nové firmy, která se stará o všechny ty záležitosti se zařizováním kšeftů
Tulipán - člen dua, které si říká Nová firma; silný, věčně říká -aně, -aný ve smyslu sprostého slova, jedná instinktivně, často si dává do nosu levnou směsku všeho možného, co se vydává za drogy, ačkoliv tomu tak mnohdy není, vyzná se v umění a v Nové firmě se stará o tu násilnou část
Kosopád - právník-zombie; je z cechu právníků; chytrý, prohnaný, přemýšlivý, tichý, slušný (ve smyslu že nemluví sprostě), odměřený, intrikářský, chladný; vyzná se dobře ve svém řemeslu a dokáže najít skulinku v jakémkoliv případu, byť by se zdál na první pohled jako předem prohraný
Elánius - odvážný velitel Noční hlídky; chytrý, rozumný, náladový, zádumčivý, rozmrzelý, statečný a kreativní; je občas cynickým a má melancholické myšlenky; miluje lady Sibylu Berankinovou
Havelock Vetinari (Patricij) - jakýmsi pomyslným králem Ankh-Morporku; chytrý, rozumný, vypočítavý, manipulativní, přemýšlivý a chladný, avšak není ctižádostivý, chamtivý, podlý nebo zlý; díky tomuto vyváženému charakteru jakési neutrality vůči všemu je ideálním vladařem na takovém prohnaném a zkaženém místě, jako je město Ankh-Morpork

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Člověk nemůže být ke všemu věčně skeptický a přijímat fakta tak, jak se na první pohled nabízejí, nýbrž o nich má více přemýšlet

MOTIVY:

Noviny, Ankh-Morpork, rodina ze Slova, Ankh-Morporská Kometa, Nová firma

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána převážně spisovným jazykem. Nespisovný se pak objevuje v pasážích s dialogy. Četné jsou narážky a satiry na überwaldský původ ze strany Otty (upíra, kterému dal překladatel podobu počeštělého Němce s německým přízvukem).

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi docela líbila, ale měl bych k ní jednu výtku - moc se mi nezamlouvalo, jak se často střídaly děje mezi Novou firmou, partou Smrdiho Ruma, hlídkou a Ankh-Morporskou Kometou, protože pokud člověk knihu nepřečetl ihned naráz, mohl snadno zapomenout, jak se do příslušné pasáže najednou dostal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­