ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

   
­­­­

Nezvěstný (Amerika) (3)

Nedokončený román pražského rodáka Franze Kafky (1883-1924) - nejznámějšího, světově proslulého představitele německé literární Prahy, jednoho z nejvýznamnějších prozaiků světové literatury 20. století.

HLAVNÍ POSTAVY:

Karel Rosmann, Robinson, Delamarche, Brunelda, strýc Jakob, Tereza, hostinská

DĚJ:

Když se šestnáctiletý Karel Rosmann z Německa ocitá v Americe - služebná ho totiž svedla a teď s ním čeká dítě, proto je Karel rodiči poslán do Ameriky - ujímá se ho strýc Jakob.
Karel však jednoho dne odjíždí na návštěvu, kterou mu strýc nechtěl povolit a následkem toho Karla vyhošťuje ze svého domu. Karel proto odchází hlouběji do vnitra Ameriky a snaží se najít práci.
Dostává místo liftboye ve velkém hotelu Occidental. Po dvou měsících vzorné práce je však nešťastnou náhodou vyhozen a dostává se znovu na ulici. Potkává své staré známé - Robinsona a Delamarche, kteří ho následně zaměstnávají jako sluhu jejich známé, Bruneldy.
Po nějakém čase však Karel vidí plakát, říkající, že velké divadlo v Oklahomě přijímá nové lidi, a proto Karel neváhá a nastupuje jako technický poradce v tomto divadle.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Ačkoliv se děj tohoto příběhu zdá velmi jednoduchý, je znovu těžko pochopitelný.
Znovu se zde setkáváme s problémy, které řešil Kafka osobně - přijetí cizince (Evropana v Americe), nadřízenost úřadů a poslušnost jim. Stejně jako v románu Zámek se zde setkáváme s komplexem různých kanceláří, mnoha různých míst a lidí, kde každý má svoji přesnou funkci - byť nesmyslnou - a to jak v hotelu Occidental, tak i v divadle v Oklahomě.
Také jde poznat, že dílo je psané ještě před válkou, která nastolila naprosto jiný pohled na svět. Kafka se na některé věci dívá pozitivně, jako Karel se nezabývá tím, že např. nemá zrovna žádnou práci, že ho strýc vykázal z domu, že byl nespravedlivě vyhozen.
Tento román byl vydán až posmrtně, a to Kafkovým kamarádem Maxem Brodem, jenž také mnoho míst tohoto románu sám přepsal a něco také dopsal, proto dostává kniha naprosto jiný ráz, už to není plně Kafkovo dílo. I tak zde jde poznat Kafkův styl.
Kniha se četla dobře, dokázala vtáhnout do děje - hlavně při popisování provozu hotelu Occidental.

CITÁT Z KNIHY:

Kafka byl také nepochybně velký romantik:

První den jeli vysokým pohořím. Modravě černé masy kamení dosahovaly špičatými klíny až k vlaku, vykláněli se z okna a marně hledali jejich vrcholy, otvírala se tmavá, úzká, rozervaná údolí, prstem opisovali směr, jímž se ztrácela, široké horské bystřiny prudce stékaly ve velkých vlnách po kopcovité půdě a nesouce v sobě tisíce zpěněných vlnek vrhaly se pod mosty, po nichž vlak projížděl, a byly tak blízko, že tvář trnula pod jejich chladným dechem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára, 28.07.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20)
-Proměna (rozbor)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Nezvěstný (Amerika) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­