ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proměna (6)

Nakladatelství: Primus, 1990
Počet stran: 79
Hlavní postavy: Markétka, Řehoř, Řehořovi rodiče

DĚJ:

Tento román vypráví o Řehoři Samsovi, který se jednoho rána probral a zjistil, že je proměněn v jakýsi hmyz. Řehoř dříve pracoval u jednoho obchodníka, kde splácel dluh, který u něj měla jeho rodina. Jakmile Řehoř "onemocněl", dostala se tak jeho rodina do finančních nesnází. Jeho sestra Markétka byla velmi hudebně nadaná. Řehoř jí chtěl zaplatit studium na konzervatoři, to se však kvůli jeho nemoci nestalo, a ona musela jít pracovat, aby pomohla své rodině z nesnází. Řehořova matka nesla jeho nemoc velmi těžce a nedokázala se s tím smířit, a proto se také o něj musela starat jeho sestra. Po nějaké době to šlo s Řehořem z kopce. Vůbec nejedl a schovával se pod pohovkou, aby ho nikdo neviděl. Rodina se snažila Řehořovu nemoc utajit, ale jednoho dne vše vyšlo najevo, když jeho sestra hrála na housle pro pány, kterým byl pronajat pokoj. Řehoře její hudba tak okouzlila, že přišel až do kuchyně a tím se veškeré tajemství odhalilo. Nájemníci dali ihned výpověď, a od tohoto dne se o Řehoře vůbec nikdo nezajímal. Uplynulo pár dní a o Řehořovi nikdo nic nevěděl, až do jednoho rána, kdy ho našla jeho sestra mrtvého ležet na podlaze v pokoji.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha se mi líbila. Nejvíc mě ohromilo, jak autor dokázal dokonale popsat chování, pocity a myšlenky, když je člověk odsouzen na okraj společnosti kvůli své nemoci. Připadá mi, že se autor ztotožnil s hlavním hrdinou, který si připadal sám, i když měl kolem sebe spoustu lidí, který se mu snaží pomoci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lucie, 07.08.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20)
-Proměna (rozbor)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Proměna (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­