ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proměna (22)

Proměna je povídka z roku 1915. Vypráví příběh Řehoře Samsy, jenž se jednoho dne probudí a zjistí, že se proměnil v obrovského hmyzího brouka.
Děj se zaměřuje na to, jak se Řehořova rodina snaží přizpůsobit nové situaci, když zjistí, že je nyní Řehoř neschopný práce a nemůže tak přinášet potřebné peníze do rodinného rozpočtu. Řehoř trpí nejen fyzicky, ale i emocionálně - musí se vyrovnat s tím, že ho rodina odmítá...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 2005 (1. vydání tamtéž). Z německého originálu Die Verwandlung und andere Erzählungen přeložil Vladimír Kafka. Doslov napsala Vlasta Hesounová. Ilustrovala Markéta Prachatická. Počet stran: 119. ISBN: 80-7021-774-X.

HLAVNÍ DĚJ:

Řehoř Samsa, mladík živící svou rodinu, se jedno ráno probudí v nelidské formě - jako 'domácí škůdce'. Řehoř se po probuzení vydá spíše racionální cestou myšlení. Hned přemýšlí, jak se dostat do práce včas - pracuje totiž jako obchodní cestovatel.

Řehoř zůstává zavřený ve svém pokoji, odkud nevychází ani na prosbu rodičů. Avšak poté k nim domů dorazí prokurista, jenž se po něm shání.
Když se prokurista s rodinou dostanou k Řehořovi do pokoje, jsou v šoku. Prokurista uteče znechucením i strachem.
Řehoř se na rodinu snaží mluvit, ale marně. Myslel si, že mu lidi rozumí, ale ve skutečnosti vydává z pusy pouze zvuky, jež nejsou pro nikoho srozumitelné.

Řehořovi rodiče se po jeho proměně musí vrátit do práce i přes svůj vyšší věk. Markéta, Řehořova sestra, se taky snaží pomoct rodině, přestože jí je teprve 15 let. Markéta se krátce o Řehoře stará a vnímá ho stále jako bratra, ale jejich bližší vztah pomalu postupem času mizí.

Řehoř začíná ztrácet své lidské charakteristiky, a tak se jeho rodina rozhodne, že z jeho pokoje vynesou nábytek a že jeden ze svých pokojů pronajmou, aby si přivydělali. Nájemce je ale rychle překvapen, když spatří Řehoře, a okamžitě odejde bez placení.

Rodina vše Řehořovi vyčítá. Dokonce si začnou šuškat, že se 'toho' musí zbavit.
Následující noc Řehoř zemře, najde ho až služebnice, která s radostí tuto zprávu oznámí rodičům, kteří jdou jeho smrt oslavit a probírají plány do budoucna...

VÝVOJ VYBRANÉ POSTAVY:

Řehoř se i přes proměnu z člověka na hmyz nijak nezměnil. Přijímá změnu přirozeně.

UKÁZKA:

Když to bylo bez výsledku, rozzlobila se a trochu do Řehoře šťouchla, a teprve když ho bez veškerého odporu odsunula z místa, zpozorněla. Když pak brzy poznala, jak se věci mají, vyvalila oči, zahvízdla, dlouhou však nemeškala, nýbrž prudce zvolala do tmy: "Pojďte se podívat, ono to chcíplo; leží to tam dočista chcíplé!"

KOMENTÁŘ K UKÁZCE:

Řehořova rodina po jeho smrti oslavovala. Proč? Řehořova smrt jako taková reprezentuje uvolnění od utrpení; pro jeho rodinu taky. Pro Samsovy byl Řehoř v nelidské formě pouhé břemeno.

VLASTNÍ NÁZOR:

Na knize se mi líbil styl vyprávění - reportáž. Tento styl vyprávění je odrazem Řehořovi benevolence k tomu, že nikdy nic nezpochybňoval, stejně jako samotnou proměnu, kterou okamžitě přijme.

Děj, podobně jako Řehoř, rychle přechází z proměny a zaměřuje se spíše na její následky. Podle mého názoru samotný hmyz tu stojí jako metafora; situace člověka, který je ztracen ve svém vlastním světě plných paradoxů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ella, 07.03.2023

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20), Proměna (21), Proměna (22), Proměna (23)
-Proměna (rozbor), Proměna (rozbor) (2), Proměna (rozbor) (3)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Odmítnutí (Rozjímání)
-Okno do ulice (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Rozjímání (celá kniha / e-book)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Stromy (Rozjímání)
-Šaty (Rozjímání)
-Ti, kdo běží kolem (Rozjímání)
-Touha stát se Indiánem (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Proměna (22)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)