ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proměna (3)

Z kratších próz Franze Kafky je "Proměna" bezesporu nejznámější a stala se díky své popularitě reprezentativní ukázkou myšlenkových a fabulačních schopností a postupů tohoto autora.

DĚJ:

Řehoř Samsa, naivní obchodní cestující, se jednoho rána probudí ve své posteli proměněný v odporný hmyz. Nejprve zcela nechápe dalekosáhlost této situace, protože se jako obvykle chystá odejít do práce, z jejíhož výdělku živí celou rodinu. Postupně ale zjišťuje, že jeho nynější stav má horší důsledky - pohyb mu dělá neuvěřitelné potíže, nedokáže mluvit lidskou řečí (ale rozumí jí), rodina, která ho dříve tak milovala, se ho štítí. Řehoř trpce přijímá svůj osud.
Zpočátku se o něj stará alespoň sestra, která dokáže přemoci svůj odpor. Postupem času je ale Řehoř zanedbáván a svorně nenáviděn celou rodinou, která v něm vidí jen potupu dobrého jména rodiny a nevítanou přítěž. Samsovi mají finanční problémy a potřebují se přestěhovat do menšího bytu, což ale s Řehořem není dost dobře možné. Proměněný syn způsobí menší pozdvižení, když jeho nestvůrné tělo zahlédnou nájemníci a odmítnou zaplatit panu Samsovi nájem.
Řehoř psychicky těžce strádá, když vidí, jak moc trápí svou milovanou rodinu a víceméně úmyslně spáchá sebevraždu. Přestane přijímat jakoukoliv potravu a jednoho rána najde rodina Samsových Řehořovo vysušené tělíčko bez života na podlaze v jeho pokoji, kam ho zamkli. Všem se jim nesmírně uleví, hledí na tuto epizodu v jejich životě co nejrychleji zapomenout a okamžitě se stěhují do menšího bytu.

Celá kniha sleduje přerod vztahu rodiny Samsových k jejich synovi Řehořovi. Řehoř je zpočátku milovaný a potřebný člen domácnosti, kvůli nešťastné náhodě, která ho postihne a způsobí katastrofu, se ho ale začnou všichni bát a opovrhovat jím. Smutek, sebelítost a strach rodiny se brzy promění v bezbřehý odpor a nenávist. Samsovi nejsou schopni postarat se o syna, když je nejvíc potřebuje, a sobecky myslí pouze na sebe, navzdory tomu, že Řehoř je po celá dlouhá léta díky pilné práci a odříkání finančně zajišťoval. Jeho smrt pak berou jako zázrak a milosrdenství, jako vysvobození z bezvýchodné situace.

Jedná se o naprosto absurdní a iracionální povídku - nikde není vysvětleno, čím si Řehoř zasloužil svoji proměnu, proč se tak stalo atd. Prvotní absurdnost nakonec ale ukáže, že skrývá mnohem víc, než bychom na první pohled očekávali.

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka... Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 14.05.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20)
-Proměna (rozbor)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Proměna (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­