ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proměna (15)

Mladý obchodní cestující Řehoř Samsa se jednoho dne probudí v podobě obrovského brouka, odporného sobě i všem ostatním. Jeho rodina se k němu chová s falešným soucitem a pečuje o něho z nevítané povinnosti. Lidé vzdálenější dávají svůj odpor najevo otevřeněji. Teprve Samsova smrt je vysvobozením pro všechny a teprve po ní v sobě jeho příbuzní nacházejí dostatek lidství.
Slavné podobenství o odcizení a neupřímnosti...

Řehoř Samsa je obchodní cestující. Jednoho rána se probudí v pokoji a zjistí, že se proměnil v brouka. V jeho hlavě se ale stále skrývá lidské myšlení a uvažování, a tak začne přemýšlet, jak by se nejrychleji dostal do práce. Bohužel se nemůže moc pohybovat. Přijde za ním prokurista, proč není v práci, ale Řehoř je stále zamčený v pokoji a vydává nerozpoznatelné zvuky v domnění, že mluví. Díky prokuristovi se rodina dozví, co se Řehořovi stalo. Moc ji to nepotěší, protože Řehoř do té doby rodinu živil, a teď se všichni musí živit sami a ještě k tomu Řehoře. Rodina se navrací opět do práce a postupně se o Řehoře stará méně a méně. Odstěhují mu nábytek, nedávají mu najíst a on se trápí, že jim nemůže pomoci. Jednoho dne Řehoř vyleká matku a otec se naštve a začne po něm házet jablka. Trefí ho. Po čase Řehoř umírá.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Řehoř Samsa - obchodní cestující, zasvěcen práci; nejraději má sestru, s otcem má nejhorší vztah; živí rodinu
Řehořova rodina - postupně se mění jejich vztah k Řehořovi i ke svým povinnostem a práci

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Řehoř se proměnil v brouka, protože život zasvětil jen práci a ničemu jinému. Proměna je zde chápána jako trest za jeho životní styl.

Franz Kafka zde použil experiment a fikci. Nezvyklý je začátek povídky, kde nás hned uvádí do hlavního děje. Typické jsou pro něj také polopřímé otázky a téma práce/byrokracie → trest.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 19.05.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20)
-Proměna (rozbor)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Proměna (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­