ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proměna (20)

Povídka Proměna vrhne čtenáře rovnou do absurdní situace, kdy se hlavní postava ráno probudí a zjistí, že se proměnila v prapodivný hmyz.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Slovart v Praze roku 2007. Z německého originálu Die Verwandlung přeložil Vladimír Kafka. Uspořádal a doprovodnými texty opatřil Josef Čermák. Ilustroval Wilhelm Wessel. Počet stran: 173. ISBN: 978-80-7209-918-4.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Nejznámější Kafkova povídka; vyprávěná z pohledu třetí osoby (er-forma).

DĚJ:

Hlavním hrdinou příběhu je obchodní cestující Řehoř Samsa, který žije v bytě spolu se svými rodiči a sestrou Markétou. Svou práci bral jako namáhavou - neustálé cestování, špatná strava, střídající se známosti. Celá povídka se točí okolo zjištění, že se Řehoř jednoho osudného rána proměnil v hmyz, konkrétněji řečeno v brouka. Prakticky se nemůže dostat ani z postele (natož aby šel jako každý normální den do práce), a když ho uvidí jeho rodina a zaměstnavatel (prokurátor), tak jsou všichni šokováni.

Řehoř se schovává pod postelí a ven vychází jen tehdy, pokud ho nikdo nevidí. Rodina se ho štítí a přemýšlí, co s nastalou situací dělat. Řehoř i přes všechny katastrofické scénáře zůstává dobrosrdečný a nikomu nic nezazlívá. Plánuje, jak dostat svou sestru Markétu, která ho má ze všech nejvíce "ráda" a nosí mu jídlo, na hudební konzervatoř, po níž tak touží. Řehoř ze svého pokoje vůbec nevychází, nicméně jednou se přece jen odváží, ale jeho matka se ho nesmírně lekne a omdlí. Když se vrátí z práce Řehořův otec (kvůli nastalé situaci a nedostatku financí musel přijmout podprůměrné zaměstnání, stejně tak Markéta - je z ní prodavačka), který se ho štítí ze všech nejvíce, a uvidí, co se stalo, pokusí se Řehoře zabít. Nakonec ho zasáhne velkým jablkem, které jej částečně ochromí.

Od tohoto incidentu Řehoř téměř nic nejí, kvůli bolesti se prakticky nehýbe (jablko časem hnije, rána kolem se zanáší a nikdo nemá ani špetku soucitu mu jej z rány vytáhnout) a ztrácí veškeré ideály. Po nešťastné události s nájemníky (rodina se musela ještě více uskromnit a pronajímat část svého bytu) se Samsova rodina opět domlouvá, jak se zbavit zbytečné přítěže. Nicméně Řehoř po celou dobu všem slovům rozumí a ještě té noci umírá. Jeho rodina cítí velkou úlevu, bere si den volna a vyráží ven za město.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.01.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20)
-Proměna (rozbor)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Proměna (20)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­