ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brod Max (*27.05.1884 - †20.12.1968)

­­­­

Německy píšící prozaik, který se zapojoval do kulturního a politického života, patřící do skupiny autorů "pražské německé literatury".

Toto odvětví literatury se dělí na tři části:

1. generace:
Gustav Meyrink
Rainer Maria Rilke

2. generace:
Franz Kafka
Max Brod
Franz Werfel
Egon Ervín Kisch
Ludwig Winder

3. generace:
Johannes Urzidil
Josef Mühlberger
Franz Carl Wiesskopf

Max Brod se narodil 27. května 1884 ve Vídni v židovské rodině ředitele pražské Union banky. Nejprve studoval na piaristické koleji v Praze 1, Panské ulici, potom na německém gymnáziu ve Štěpánské ulici a nastoupil ke studiu práv na německé části PF UK, kde úspěšně absolvoval. Po vystudování pracoval na poštovním úřadě, kde se vypracoval až na místo sekčního ředitele poštovního ředitelství.

V roce 1902 se seznámil s Franzem Kafkou a bylo to přátelství velmi intenzivní po celý život a prakticky i po smrti Kafky v roce 1924. Brod se stal vykonavatelem závěti zemřelého přítele, který si výslovně přál, aby jeho tvorba, která dosud nebyla publikována, byla spálená. Tomuto přání však Brod neuposlechl, a tak se zachovala Kafkova významná díla - romány Proces, Zámek, Amerika a další díla, která vydával Brod z pozůstalosti po dobu 10 let. Za svého života byl Kafka neznámý autor, spisovatele světového věhlasu z něj udělal právě Brod, který jeho díla vydal a zejména propagoval. Brod se zasloužil také o uvedení českých autorů na světových jevištích, např. o uvedení Haškova Dobrého vojáka Švejka, nebo uvedení Janáčkových oper, jejichž libreta sám přeložil do němčiny.

Z pohledu literární historie je Max Brod více zajímavou osobností, která se zapojila velmi významně do politického a kulturního života než uznávaným spisovatelem. Po uznání Československa v roce 1918 byl zvolen prezidentem Židovské národní rady. V letech 1924-29 působil v tiskovém odboru předsednictva vlády ČSR, potom 10 let působil jako umělecký a literární kritik v německém deníku vydávaném v Praze Prager Tagblatt.

Max Brod byl pacifista a sionista, a jako takový se právem obával nástupu fašismu, před kterým emigroval spolu s manželkou Elsou Taussigovou do Palestiny, kde se významně podílel na vytvoření židovského státu. Byl hudebním kritikem ve významných izraelských novinách a dramaturgem izraelského státního divadla. Zemřel 20. prosince 1968 v Tel Avivu.

Jeho dílo již dnes není čtenářsky ceněno, spíše jsou vyhledávány monografie Franze Kafky, Heinricha Heineho, Karla Sabiny, Leoše Janáčka.

DÍLO:

1906 - Smrt mrtvým!
1907 - Cesta zamilovaného
1908 - Zámek Nornepygge - velký úspěch, v Německu ceněn pro expresionismus
1909 - Česká služka
1915 - první díl z triptychu Boj o pravdu s názvem Tychona Brahe cesta k Bohu
1923 - Život s bohyní
1925 - druhý díl triptychu Boj o pravdu s názvem Rëubeni, kníže židovské
1948 - třetí díl triptychu Boj o pravdu s názvem Galilei v zajetí
1957 - Rebelantská srdce
1960 - Život plný bojů - autobiografie
1966 - Pražský kruh
1966 - Zpěv jedovatého hada

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 09.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Max BrodMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­