ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proměna (14)

- název originálu: Die Verwandlung

Sugestivní fantaskní povídka, kdy se hlavní hrdina, jenž se odcizil sám sobě a smyslu svého života, proměnil v odporného brouka.

Když se jednou Řehoř Samsa probudil, zjistil, že se proměnil v jakýsi ošklivý hmyz. Měl hřbet tvrdý jako pancíř, hnědé břicho a spoustu tenkých nožiček.
Po zjištění, jak se věci mají, nechtěl nikoho pustit do pokoje. Jelikož se včas nedostavil do práce, přišel ho shánět jeho zaměstnavatel. V komunikaci přes dveře sice Řehoř rozuměl všemu, ale jemu nikdo. Neměl lidský hlas...
Po dlouhém přemlouvání se rozhodl odemknout. Když ho ale zaměstnavatel spatřil, okamžitě prchal ze dveří. Matka se okamžitě zhroutila, otec se rozbrečel... Zavřeli Řehoře do pokoje. Štítili se ho. Báli... Nevěděli, co od něj čekat...
K večeru k němu přišla sestra a přinesla mu jídlo. A tak tomu bylo každý den. Byl jí za to velice vděčný. Jako jediná překonala odpor a byla ochotná vstoupit do pokoje... Ale nekomunikovala s ním. Proč by taky ano? S broukem... Ani ji nenapadlo, že by jí mohl rozumět. Aby ji ušetřil pohledu na něj, vždy když vstoupila, schoval se pod pohovku.
Od té proměny byl Řehoř naprosto izolovaný... Stále byl zavřený ve svém pokoji. Hodiny dokázal zírat na jedno místo. A kdykoli uslyšel nějaký hlas, okamžitě se sunul ke dveřím.
Jednoho dne se jeho sestra rozhodla, že by bylo pro Řehoře lepší vystěhovat všechen nábytek z pokoje. Aby se mu lépe lezlo. Gregor totiž v sobě objevil velkou vášeň právě pro lezení, a to jak po zemi, tak především po zdech a stropě. Jelikož by vše sama nevystěhovala, požádala o pomoc matku... Ta ho stejně už delší dobu toužila vidět.
Řehořovi se to nejprve zdálo jako dobrý nápad, pak si ale uvědomil, že by žil opravdu jako zvíře. Nic by mu nepřipomínalo, že býval dříve normálním člověkem. Vylezl proto zpod pohovky a přilepil se k oblíbenému obrazu na stěně... Když ale matka spatřila svého "syna", omdlela. Sestra okamžitě běžela do kuchyně pro nějakou esenci, aby matku vzkřísila z mdloby. Řehoř jí chtěl pomoci a vydal se za ní. Ta se ho ale lekla a upustila lahvičku na zem.
V té chvíli přišel otec domů... Špatně si situaci vyložil. Myslel si, že se Řehoř dopustil nějaké násilnosti. A začal ho honit po celém bytě.
Po chvíli se rozhodl, že ho začne bombardovat jablky. Jednou se trefil... Jablko se Řehořovi zarylo hluboko do hřbetu, a nikdo ho nechtěl vyndat.

Než se Gregor stal broukem, živil celou rodinu ze svého platu. Po proměně už jaksi nemohl, ale rodina peníze potřebovala. Jeho sestra proto začala pracovat jako prodavačka, otec jako posluhovač a matka doma šila spodní prádlo. Z nedostatku financí také pronajali jeden pokoj 3 pánům. Když jednou při večeři začala jeho sestra nájemníkům hrát na housle, svou hrou vylákala Řehoře z pokoje. Ti když ho spatřili, rozhodli se byt okamžitě opustit. Bez placení...

Postupem času už Řehořovu sestru nebavilo starat se o něj. Byla zničená ze zaměstnání a teď ještě tohle... Přestala mu uklízet, už ani nechodila za ním dovnitř. Sama dokonce rodičům navrhla, že se musí brouka zbavit...
Řehoř nechtěl rodině překážet, přestával jíst a za pár dní ho našli mrtvého...
Ale nikdo nebrečel. Ani jinak netruchlil... Byli rádi, že konečně umřel. A ještě ten den si všichni 3 vyšli na procházku a začali plánovat novou budoucnost...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klabonos, 15.03.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20)
-Proměna (rozbor)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Proměna (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­