ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

­­­­

V zámku a v podzámčí (8)

Klasická novela z prostředí Podkrkonoší a zámku v Ratibořicích.

Představitelkou zámeckého života je paní Skočdopolová, která přemluvila manžela, aby si změnili jméno na von Springenfeld. Její přítelkyně je služebná Sára, která jí doporučí, aby si pořídila psíka. Byl to anglický psík nejmenšího druhu, Joli. Jednou když se paní von Springenfeld roznemohla, poradila jí Sára, že jedna hraběnka, u které sloužila, určila psíčkovi doživotní penzi a také tomu, kdo ho bude chovat. To se paní domu líbilo, a proto se rozhodla Sářin nápad zrealizovat. Sára věděla o její hloupostí a čerpala z ní. Ještě vroucněji se nyní starala o psíka. Pan Skočdopole byl moudrý muž, ale své ženě nedokázal odporovat. V zámku sloužila ještě mladá dívka Klárka, dcera staré klíčnice, kterou měl rád syn písaře Kaliny. Sára je však spolu ráda neviděla, neboť na Klárku žárlila. Pod zámkem, který byl na vršku, se rozkládalo městečko. Chudá Karásková si byla nucena se svými dětmi Jozífkem a Vojtěchem najít nocleh. Poté, co jí zemřel manžel, velice zchudla. Po čase onemocněla cholerou. Přišla také o svého mladšího syna Jozífka, který umřel hladem. Krejčí Sýkora, který měl 5 dětí, našel Karáskovou a vzal si ji s sebou domů. O několik dnů později zemřela. Oba pohřby obstaral krejčí spolu s doktorem. Malého Vojtěcha, který zůstal úplně sám, se ujala Sýkorova rodina a měli ho rádi jako svého. Druhého dne se po celém městě rozneslo, že je v něm cholera. Paní von Springenfeld si ihned nechala zavolat doktora, aby se ho zeptala, jak to s tou cholerou vlastně je a zda nemá raději odcestovat. Doktor jí řekl, že onemocnět může kdokoliv. Jednoho dne se Sára seznámila s komorníkem Jacquesem, který se do ní bohužel nezamiloval, ale její marnosti lichotil a ji používal ke svému prospěchu. Jednou, když byla Sára opět s komorníkem, pejsek jí utekl. Byl z toho velký zmatek a paní Skočdopolová se na Sáru velmi zlobila. Psíka našel Vojtěch a spolu s Kalinou ho odnesli do zámku. Paní za to jmenovala Kalinu pojízdným. Vojtěcha si nechala u sebe na zámku a dostal na starost drobné služebnictvo. Za krátkou dobu se paní na Sáru hněvat přestala a ta využívala dále její důvěřivosti. Za několik dní jela paní Skočdopolová na výlet. Zatím si pozvala Sára k sobě Jacquese a spolu s ním mluvili o důvěřivosti a hlouposti paní Skočdopolové. Paní se však vrátila z výletu dříve a vyslechla celý rozhovor. Poté se rozestonala a nikdo nevěděl proč. Paní nakázala, že musí Sára odejít ihned ze zámku a vzala si k sobě Klárinku a její matku klíčnici. Paní stonala velice dlouho, neboť byla nakažena také cholerou, ale díky lékaři se jí za několik týdnů ulevilo. Vojtěchovi přislíbila, že bude chodit do školy a pak se podle jeho přání může stát doktorem. Klárince zase přislíbila, že se jí postará o věno. Se svým manželem si nyní rozuměla mnohem lépa něž dříve. Za několik dní přijel do zámku Emil - syn z pánovy přízně, který se měl stát dědicem. Paní se připravovala na cestu do Itálie, postarala se o rozdělení dědictví a odjela.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 28.01.2008

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18), Babička (19), Babička (20), Babička (21), Babička (22)
-Babička (několika slovy)
-Babička (rozbor), Babička (rozbor) (2), Babička (rozbor) (3)
-Babička (vlastní názor)
-Baruška
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3), Chýše pod horami (4)
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3), Divá Bára (4), Divá Bára (5), Divá Bára (6), Divá Bára (7), Divá Bára (8), Divá Bára (9), Divá Bára (10), Divá Bára (11), Divá Bára (12), Divá Bára (13), Divá Bára (14), Divá Bára (15), Divá Bára (16), Divá Bára (17), Divá Bára (18), Divá Bára (19), Divá Bára (20), Divá Bára (21), Divá Bára (22), Divá Bára (23), Divá Bára (24), Divá Bára (25), Divá Bára (26), Divá Bára (27), Divá Bára (28), Divá Bára (29), Divá Bára (30), Divá Bára (31)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4), Karla (5), Karla (6), Karla (7), Karla (8)
-Karla a jiné povídky, Karla a jiné povídky (2)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Velká kniha pohádek)
-O chytré princezně (Pohádky a pověsti)
-O Popelce
-Pan učitel, Pan učitel (2)
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2)
-Pohorská vesnice
-Povídky
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek), Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek) (2)
-Týden pohádek Boženy Němcové
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4), V zámku a v podzámčí (5), V zámku a v podzámčí (6), V zámku a v podzámčí (7), V zámku a v podzámčí (8), V zámku a v podzámčí (9), V zámku a v podzámčí (10), V zámku a v podzámčí (11), V zámku a v podzámčí (12), V zámku a v podzámčí (13), V zámku a v podzámčí (14), V zámku a v podzámčí (15)
-V zámku a v podzámčí (rozbor), V zámku a v podzámčí (rozbor) (2), V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Čítanka-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18)
-Babička (celá kniha / e-book)
-Básně a jiné práce, Básně a jiné práce (2), Básně a jiné práce (3), Básně a jiné práce (4), Básně a jiné práce (5)
-Cesta z pouti
-Chudí lidé, Chudí lidé (2), Chudí lidé (3), Chudí lidé (4)
-Chudí lidé (celá kniha / e-book)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3)
-Chýše pod horami (celá kniha / e-book)
-Chytrá horákyně (Pohádky)
-Čert a Káča (Pohádky)
-Čtyry doby
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3)
-Divá Bára (celá kniha / e-book)
-Dlouhá noc
-Dobré kmotřinky (Národní báchorky a pověsti - II)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2), Dobrý člověk (3), Dobrý člověk (4)
-Dobrý člověk (celá povídka / e-book)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4)
-Karla (celá povídka / e-book)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Národní báchorky a pověsti - II)
-Neohrožený Mikeš (Národní báchorky a pověsti - I)
-O bílém hadu (Národní báchorky a pověsti - II)
-O černé princezně (Národní báchorky a pověsti - I)
-O dvanácti měsíčkách (Slovenské pohádky a pověsti - I)
-O hloupém Honzovi (Pohádky)
-O Jozovi (Národní báchorky a pověsti - I)
-O kocouru, kohoutu a kose (Národní báchorky a pověsti - II)
-O labuti (Národní báchorky a pověsti - I)
-O Pánu Bohu, O Pánu Bohu (2)
-O Popelce (Národní báchorky a pověsti - I)
-O princezně se zlatou hvězdou na čele (Národní báchorky a pověsti - II)
-O zlatém kolovrátku (Národní báchorky a pověsti - I)
-Obrázek vesnický
-Pan učitel
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádka o perníkové chaloupce (Pohádky)
-Pohorská vesnice, Pohorská vesnice (2), Pohorská vesnice (3), Pohorská vesnice (4), Pohorská vesnice (5), Pohorská vesnice (6), Pohorská vesnice (7), Pohorská vesnice (8)
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sestry, Sestry (2), Sestry (3), Sestry (4)
-Sestry (celá kniha / e-book)
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4)
-Zasnoubení
-Zlatý vrch (Národní báchorky a pověsti - II)
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Němcová - V zámku a v podzámčí (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­