Menu
Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)
Babička (celá kniha / e-book)
- podtitul: Obrazy venkovského života
Na serveru Český-jazyk.cz si můžete přečíst kompletní text této povídky, rozdělené do kapitol (vydání: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Praha, 1955, 291 stran).
STRUČNÉ SHRNUTÍ OBSAHU POVÍDKY:
Vrcholné dílo Boženy Němcové zachycuje autorčiny idylické vzpomínky na dětství prožité v Ratibořickém údolí na Náchodsku v první polovině 19. století.
Centrem vyprávění je osobnost prosté, ale velmi moudré a laskavé venkovské ženy, které si okolí pro její životní zkušenosti velice váží. Děj se rozvíjí od babiččina příchodu na Staré Bělidlo, kam přijela za vnuky dožít svůj život, a zachycuje každodenní události v rodině panského kočího Pankla a v celém okolí až do chvíle její smrti.
Autorka spojuje vyprávění s barvitým líčením lidových zvyků a obyčejů v průběhu roku a s popisem přírodních krás okolní krajiny.
Celá kniha je jedinečným obrazem života českého venkova v 1. polovině 19. století.
Podrobnější obsahy povídky Babička naleznete v sekci čtenářský deník pod heslem Božena Němcová.
PLNÉ TEXTY JEDNOTLIVÝCH KAPITOL:
1. kapitola - zobrazit text
2. kapitola - zobrazit text
3. kapitola - zobrazit text
4. kapitola - zobrazit text
5. kapitola - zobrazit text
6. kapitola - zobrazit text
7. kapitola - zobrazit text
8. kapitola - zobrazit text
9. kapitola - zobrazit text
10. kapitola - zobrazit text
11. kapitola - zobrazit text
12. kapitola - zobrazit text
13. kapitola - zobrazit text
14. kapitola - zobrazit text
15. kapitola - zobrazit text
16. kapitola - zobrazit text
17. kapitola - zobrazit text
18. kapitola - zobrazit text
Související odkazy
Diskuse k úryvku
Božena Němcová - Babička (celá kniha / e-book)
Aktuální pořadí soutěže
-
V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.
Štítky
iktanc sociální balada kuř Bláznovy zápisky nikdo neni bez chyb křivé obvinění hnízdem hornby baroni zabij petr šabach věty dvojčlenné objet spor sed ariadna požár domu Moje okno tiche roky články do časopisu lét chtíc aby spal Bidýlko u moře vladimír holan sebevrah Dívám se z okna sherlock holmes agent bez minulosti vnitřní monolog
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 743 149 749
Odezva: 0.13 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí