ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

­­­­

Divá Bára (14)

Povídka o odvážné venkovské dívce Báře, dcery pastýře Jakuba. Když se Jakubovi a Báře narodilo dítě, které pojmenovali po mamince, tak se jednoho dne ve světnici stala nehoda. Sousedka matku Báru našla polomrtvou ležet pod komínem u ohniště. Sousedka udělala povyk, sběhly se k nim do chalupy kmotry a vzkřísily Báru. Když jim Bára vyprávěla, jak se jí to stalo, kmotřičky řekly, že to byla polednice. A hned se hrnuly ke kolébce, kde ležela malinká Barča. Jedna z nich řekla, že Baruška má velké oči! A druhá zas že má velkou hlavu. Všichni se shodly, že je to dítě podstrčené od polednice. Po neustálém nářku matka Bára zemřela. Nechala Jakuba, aby se o svoji dceru Báru staral sám.
Když Bára dospěla, ani jedna z dívek z vesnice se jí nemohla rovnat v dovednostech a síle. Všichni ze vsi jí říkali, že má "buličí oči". Každý den pomáhala tatínkovi se starat o dobytek se psem Lišajem.
Nikdo ji ovšem neměl moc rád, protože byla jiná, a proto jí začali říkat divá Bára. Našli se avšak i přátelé, kteří ji rádi měli. Měla kamarádku Elšku a její tatínek ji samozřejmě měl též rád. Dále se přátelila s pannou Pepinkou, matkou Elšky, a pak se ještě našel Josífek, kterého Bára chránila před velkými kluky. Z Báry a Elšky se staly velmi dobré kamarádky, chodily spolu ven a všechno možné si vyprávěly. Ale jednoho dne se panna Pepinka rozhodla, že Elšku pošle do Prahy k nemocné bohaté tetě, a tak se také stalo. Během té doby se Bára toulala po lese, pomáhala tatínkovi. A tak uplynuly 3 roky a teta v Praze se vyléčila. Panna Pepinka rozhodla, že si pojede vyzvednout svoji dceru a během času, co budou pryč, dala Pepinka na starost faru Báře, ať jí to tam pohlídá. Po sedmi dnech už Bára vyhlížela vůz, ve kterém se mají vrátit, a když přijel, vystoupila panna Pepinka a po ní Elška. Elška se hodně změnila, byla hezčí a Bára by ji nepoznala, kdyby nevěděla, že to je ona. Ale uvnitř sebe byla stále tou Elškou, kterou si pamatovala.
Po nějaké době se Elška Báře svěří, že se v Praze zamilovala do lékaře Hynka, jenž ošetřoval tetu, ale Elška bohužel netuší, že její paní máma jí přichystala na námluvy jiného muže - pana správce.
Když už začínají námluvy pana správce, Bára pomůže Elšce se ho zbavit - v noci se vydává za strašidlo. Když jde správce kolem lesa, Bára na něj vyjekne, že jestli se na faře ještě ukáže jako ženich, bude po něm... Bára se vrací jako strašidlo domů, pronásledují ji občané ze vsi, a tak prchá na most k řece, kde skočila do vody a kde po sobě zanechala její šatstvo, podle kterého lidé poznají, že to strašidlo dělala Bára.
Báru nemine trest. Pan farář rozhodl, že bude muset přespat jednu noc v kostnici na hřbitově, to pak teprve pozná strach... Když nastane noc, přijde si pro ni kostelník a ponocný, aby ji doprovodili až na místo a pak ji tam zamkli.
Bára se už začíná chystat spát, ovšem v tu chvíli slyší psí štěkot. Později na ni promluvil táta, že tam s ní přespí před oknem do kostnice, že to není ono doma bez ní. A tak tam spolu strávili noc. K ránu jde okolo myslivec, kterému se už nějakou dobu Bára líbila. Když vidí Jakuba spát u kostnice, optá se ho, co tu dělá. Jakub mu vše vylíčil. Myslivec se rozhodl, že Báru vysvobodí. Jak si řekl, tak se stalo. V kostnici Báře pověděl, že už nějakou dobu k ní cítí náklonnost a zeptal se jí, zdali by se chtěla stát jeho ženou.
Nakonec do kostnice přišel kostelník a překvapilo ho, když tam uviděl Jakuba a myslivce s Bárou. Bára si myslivce vzala a tatínek se s ní odstěhoval do hájovny. Elška si vzala lékaře Hynka, teta napsala k nim domu, že když si vezme Hynka, zdědí po ní celé své bohatství.

HLAVNÍ POSTAVY:

Bára - silná, mrštná, statná, nebojácná a pracovitá
Elška - smělá, statečná, zdánlivě drsná, ušlechtilá v jádru, staví se proti obci v zájmu Báry
Josífek - bojácný, milý
Jakub - dobrák

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 03.11.2007

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18), Babička (19), Babička (20), Babička (21), Babička (22)
-Babička (několika slovy)
-Babička (rozbor), Babička (rozbor) (2), Babička (rozbor) (3)
-Babička (vlastní názor)
-Baruška
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3), Chýše pod horami (4)
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3), Divá Bára (4), Divá Bára (5), Divá Bára (6), Divá Bára (7), Divá Bára (8), Divá Bára (9), Divá Bára (10), Divá Bára (11), Divá Bára (12), Divá Bára (13), Divá Bára (14), Divá Bára (15), Divá Bára (16), Divá Bára (17), Divá Bára (18), Divá Bára (19), Divá Bára (20), Divá Bára (21), Divá Bára (22), Divá Bára (23), Divá Bára (24), Divá Bára (25), Divá Bára (26), Divá Bára (27), Divá Bára (28), Divá Bára (29), Divá Bára (30), Divá Bára (31)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4), Karla (5), Karla (6), Karla (7), Karla (8)
-Karla a jiné povídky, Karla a jiné povídky (2)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Velká kniha pohádek)
-O chytré princezně (Pohádky a pověsti)
-O Popelce
-Pan učitel, Pan učitel (2)
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2)
-Pohorská vesnice
-Povídky
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek), Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek) (2)
-Týden pohádek Boženy Němcové
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4), V zámku a v podzámčí (5), V zámku a v podzámčí (6), V zámku a v podzámčí (7), V zámku a v podzámčí (8), V zámku a v podzámčí (9), V zámku a v podzámčí (10), V zámku a v podzámčí (11), V zámku a v podzámčí (12), V zámku a v podzámčí (13), V zámku a v podzámčí (14), V zámku a v podzámčí (15)
-V zámku a v podzámčí (rozbor), V zámku a v podzámčí (rozbor) (2), V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Čítanka-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18)
-Babička (celá kniha / e-book)
-Básně a jiné práce, Básně a jiné práce (2), Básně a jiné práce (3), Básně a jiné práce (4), Básně a jiné práce (5)
-Cesta z pouti
-Chudí lidé, Chudí lidé (2), Chudí lidé (3), Chudí lidé (4)
-Chudí lidé (celá kniha / e-book)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3)
-Chýše pod horami (celá kniha / e-book)
-Chytrá horákyně (Pohádky)
-Čert a Káča (Pohádky)
-Čtyry doby
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3)
-Divá Bára (celá kniha / e-book)
-Dlouhá noc
-Dobré kmotřinky (Národní báchorky a pověsti - II)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2), Dobrý člověk (3), Dobrý člověk (4)
-Dobrý člověk (celá povídka / e-book)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4)
-Karla (celá povídka / e-book)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Národní báchorky a pověsti - II)
-Neohrožený Mikeš (Národní báchorky a pověsti - I)
-O bílém hadu (Národní báchorky a pověsti - II)
-O černé princezně (Národní báchorky a pověsti - I)
-O dvanácti měsíčkách (Slovenské pohádky a pověsti - I)
-O hloupém Honzovi (Pohádky)
-O Jozovi (Národní báchorky a pověsti - I)
-O kocouru, kohoutu a kose (Národní báchorky a pověsti - II)
-O labuti (Národní báchorky a pověsti - I)
-O Pánu Bohu, O Pánu Bohu (2)
-O Popelce (Národní báchorky a pověsti - I)
-O princezně se zlatou hvězdou na čele (Národní báchorky a pověsti - II)
-O zlatém kolovrátku (Národní báchorky a pověsti - I)
-Obrázek vesnický
-Pan učitel
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádka o perníkové chaloupce (Pohádky)
-Pohorská vesnice, Pohorská vesnice (2), Pohorská vesnice (3), Pohorská vesnice (4), Pohorská vesnice (5), Pohorská vesnice (6), Pohorská vesnice (7), Pohorská vesnice (8)
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sestry, Sestry (2), Sestry (3), Sestry (4)
-Sestry (celá kniha / e-book)
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4)
-Zasnoubení
-Zlatý vrch (Národní báchorky a pověsti - II)
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Němcová - Divá Bára (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­