ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

­­­­

V zámku a v podzámčí (6)


POSTAVY:

Kateřina Skočdopolová - ctižádostivá dáma, žijící na zámku
Václav Skočdopole - manžel Kateřiny, hodný a laskavý
Vojtěch Karásek - chudý sirotek
Klárka - panská na zámku
Kalina - písař, později pojezdný na zámku, miluje Klárku
Sára - zlá a pyšná komorná zámecké paní
Sýkora - krejčí s dobrý srdcem
Jacques - komorný barona
Joli - psí miláček milostpaní
doktor

V povídce je více postav, není zde jen jeden hlavní hrdina...

DĚJ:

Příběh se odehrává v okolí Nymburka ve dvou částech městečka - v zámku a v podzámčí. Paní Skočdopolová má psího miláčka Joliho. Její muž jí koupil nové jméno, protože se jí původní nelíbilo. Získala tak vznešený titul von Springenfeld a brzy i panství a služebnictvo. Chtěla se co nejvíce podobat šlechtickým dámám, a proto dělá vše, co jí komorná Sára poradí. Ta dříve údajně sloužila hraběnce. O Joliho se královsky starali, hýčkali ho. Pan Skočdopole nebránil své ženě v utrácení. Byl srdečný a urozenost mu nestoupla do hlavy. Lidé ho měli raději než ji. Sáru neměl rád nikdo. Ta chtěla mít v panství větší vládu než dosud. Neměla ráda kuchaře a hlavně Klárku. Sužovala ji tolik, že Klárka mnohdy plakala, přesto si však nestěžovala. Klárku každý miloval, nejvíce písař Kalina, jehož city Klárka opětovala. Sára chtěla, aby se Kalina dvořil jí a nenáviděla ho za náklonnost k jiné.
Paní Karásková po smrti manžela žila sama se dvěma dětmi v chudobě. Nikde ji nechtějí nechat přenocovat. Je nemocná a její mladší syn Jozífek brzy bídou umírá. Starší syn Vojtěch jí se vším pomáhá. Získal si na zámku náklonnost Klárky, která mu každý den nosí na vrátnici něco k jídlu.
Krejčí Sýkora přichází o výdělky kvůli novým mistrům z Vídně. Postaví si boudu pod zámkem, kde hlídá a očesává ovoce v sadu. Pomůže Karáskové s nákladným pohřbem Jozífka a poskytne jim nocleh a jídlo. Karásková však do rána zemře. Vojtěch zůstává u Sýkorů, dostává se mu mateřské lásky. Po městečku se roznesly zprávy o nemoci. Lidé dostali strach. Paní Skočdopolová povolala hned doktora. Ten jí vysvětlil život chudáků. Ti že bídou pojdou a bohatší pak mají strach z nemocí. Vyčítal jí, proč se k chudým nechová lépe, proč bohatí škudlí každý halíř na mzdách. Milostpaní slíbí, že o problému promluví s manželem a dala doktorovi peníze. Ten dal peníze Sýkorovi, aby mohl poslat Vojtěcha do školy. Jenže paní Skočdopolová po příjezdu manžela s hosty na panství na nemoc i slib zapomněla. Sára se zadívala do sluhy jednoho z hostů. Společně s Jacquesem připravovali plán jak se zbavit pánova sluhy Josefa, obsadit jeho místo a tím ovládnout panství. Kalina chtěl povýšit na místo pojezdného, ale Sára jeho pověst očernila. Pan Skočdopole byl ale hodný člověk a slíbil, že Kalinu na místo dosadí, až se situace trochu uklidní. Sára kvůli Jacquesovi zanedbávala své povinnosti i Joliho, na kterého jindy nedala dopustit.
Joli se zatoulal ve chvíli, kdy do zahrady vběhl vzteklý pes. Panství bylo vzhůru nohama, každý hledal psíka. Našel ho Vojtěch cestou od Klárinky a ochránil ho před zlým psem. Bál se však jít do zámku, a tak ho se Sýkorou dali Kalinovi. Za odměnu si chtěla milostpaní nechat Vojtěcha na zámku. Pán dal zahradu oplotit a na příkaz paní se obilí a hrách podělilo mezi chudé. Kalina se stal pojezdným a měl tedy s Klárkou štěstí na dosah. Vojtěchovi se těžko loučilo se Sýkorovými, ale nechtěli jim být přítěží.
Milostpaní z chlapce dělala opičku a pojmenovala ho Albert. Dostal na starosti Joliho. Sára začala realizovat svůj plán. Vychválila Jacquese a poštvala paní proti lokajovi Franckovi a Josefovi. Pán ale své služebníky chránil. Vojtěch se měl dobře, zbytky svého jídla nosil chudým. Klárka ho měla ráda, byla jeho andělem, protože se bál Sáry.
Jednou večer Sára s Jacquesem opět plánují. Všechno chtějí udělat skrze milostpaní, se kterou se dobře manipuluje. Sára přizná, že nebyla hraběnčinou komornou, a její rady nejsou kopiemi hraběnčina stylu. Ráno však milostpaní onemocní, nemluví a propouští Sáru. Ten večer všechno slyšela. Paní má choleru. Zlá nemoc ji změní. Je milá, vlídná, netrvá na vznešených jménech. Vojtěcha pošle do učení na doktora, Klárce slíbí věno a s manželem přijme za syna sirotka Emila. Založí opatrovny pro děti, nemocnici. Když se její stav zlepší, odjede s manželem do Itálie, aby se doléčila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: K.u.k.c.a, 18.11.2007

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18), Babička (19), Babička (20), Babička (21), Babička (22)
-Babička (několika slovy)
-Babička (rozbor), Babička (rozbor) (2), Babička (rozbor) (3)
-Babička (vlastní názor)
-Baruška
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3), Chýše pod horami (4)
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3), Divá Bára (4), Divá Bára (5), Divá Bára (6), Divá Bára (7), Divá Bára (8), Divá Bára (9), Divá Bára (10), Divá Bára (11), Divá Bára (12), Divá Bára (13), Divá Bára (14), Divá Bára (15), Divá Bára (16), Divá Bára (17), Divá Bára (18), Divá Bára (19), Divá Bára (20), Divá Bára (21), Divá Bára (22), Divá Bára (23), Divá Bára (24), Divá Bára (25), Divá Bára (26), Divá Bára (27), Divá Bára (28), Divá Bára (29), Divá Bára (30), Divá Bára (31)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4), Karla (5), Karla (6), Karla (7), Karla (8)
-Karla a jiné povídky, Karla a jiné povídky (2)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Velká kniha pohádek)
-O chytré princezně (Pohádky a pověsti)
-O Popelce
-Pan učitel, Pan učitel (2)
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2)
-Pohorská vesnice
-Povídky
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek), Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek) (2)
-Týden pohádek Boženy Němcové
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4), V zámku a v podzámčí (5), V zámku a v podzámčí (6), V zámku a v podzámčí (7), V zámku a v podzámčí (8), V zámku a v podzámčí (9), V zámku a v podzámčí (10), V zámku a v podzámčí (11), V zámku a v podzámčí (12), V zámku a v podzámčí (13), V zámku a v podzámčí (14), V zámku a v podzámčí (15)
-V zámku a v podzámčí (rozbor), V zámku a v podzámčí (rozbor) (2), V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Čítanka-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18)
-Babička (celá kniha / e-book)
-Básně a jiné práce, Básně a jiné práce (2), Básně a jiné práce (3), Básně a jiné práce (4), Básně a jiné práce (5)
-Cesta z pouti
-Chudí lidé, Chudí lidé (2), Chudí lidé (3), Chudí lidé (4)
-Chudí lidé (celá kniha / e-book)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3)
-Chýše pod horami (celá kniha / e-book)
-Chytrá horákyně (Pohádky)
-Čert a Káča (Pohádky)
-Čtyry doby
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3)
-Divá Bára (celá kniha / e-book)
-Dlouhá noc
-Dobré kmotřinky (Národní báchorky a pověsti - II)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2), Dobrý člověk (3), Dobrý člověk (4)
-Dobrý člověk (celá povídka / e-book)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4)
-Karla (celá povídka / e-book)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Národní báchorky a pověsti - II)
-Neohrožený Mikeš (Národní báchorky a pověsti - I)
-O bílém hadu (Národní báchorky a pověsti - II)
-O černé princezně (Národní báchorky a pověsti - I)
-O dvanácti měsíčkách (Slovenské pohádky a pověsti - I)
-O hloupém Honzovi (Pohádky)
-O Jozovi (Národní báchorky a pověsti - I)
-O kocouru, kohoutu a kose (Národní báchorky a pověsti - II)
-O labuti (Národní báchorky a pověsti - I)
-O Pánu Bohu, O Pánu Bohu (2)
-O Popelce (Národní báchorky a pověsti - I)
-O princezně se zlatou hvězdou na čele (Národní báchorky a pověsti - II)
-O zlatém kolovrátku (Národní báchorky a pověsti - I)
-Obrázek vesnický
-Pan učitel
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádka o perníkové chaloupce (Pohádky)
-Pohorská vesnice, Pohorská vesnice (2), Pohorská vesnice (3), Pohorská vesnice (4), Pohorská vesnice (5), Pohorská vesnice (6), Pohorská vesnice (7), Pohorská vesnice (8)
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sestry, Sestry (2), Sestry (3), Sestry (4)
-Sestry (celá kniha / e-book)
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4)
-Zasnoubení
-Zlatý vrch (Národní báchorky a pověsti - II)
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Němcová - V zámku a v podzámčí (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­