Menu
Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)
Povídky
Vydání tohoto souboru připomíná nejen kvalitu těchto povídek, ale i jejich závažné postavení v dějinách české novelistiky devatenáctého století. Všechny texty podávají cenné svědectví o nejrůznějších formách soudobého venkovského života a slučují v sobě ideál dobrého člověka jako záruky budoucího šťastnějšího a spravedlivějšího uspořádání světa. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: In Povídky. Vydalo nakladatelství Lidové noviny v Praze roku 2002. Celkový počet stran: 550. ISBN 80-7106-477-7. SEZNAM POVÍDEK V TOMTO VYDÁNÍ:
- Domácí nemoc
- Obrázek vesnický
- Sestry
- Čtyři doby
- Karla
- Divá Bára
- Chudí lidé
- V zámku a v podzámčí
- Dobrý člověk
- Chyže pod horami
- Cesta z pouti
Hedvika byla zahleděná do mladého královského myslivce, který si ji zvolil za manželku. Jednoho dne, když královna slavila narozeniny, uspořádala oslavu, na kterou mohli přijet všichni lidé z vesnic a měst. Hedvika se s Robertem dohodla, aby na oslavu také dorazil, že ho chce představit Johance, Burkhardovi a říci jim o svatbě. Ovšem Robert na oslavu nedorazil. Johanka požádala Hedviku, zda by jí na chvíli pohlídala syna. Mladší sestra souhlasila a šla si s chlapcem hrát ven.
Najednou uslyšela nějaký zvuk a uviděla stín. To se z houští vynořil Robert s krásnou kněžnou. Hedvice se udělalo nevolno a omdlela. Zde ji našli procházející lidé a odnesli ji domů. Hedvika se od tohoto okamžiku hluboce rozstonala... Jednoho dne, když za ní přišla Johanka na návštěvu, našla Hedviku ležet v posteli s mrtvým dítětem v náručí. Sestra se lekla, dala dítě do truhly a utíkala ho pochovat k lesu.
Další den jeli páni na lov a jejich lovecký pes našel pohřbené dítě. Zpráva se rychle roznesla a Johanka musela přiznat pravdu Burkhardovi a přiznat se soudu. Hedvika dostala trest rok, Johanka 9 měsíců. Když si svůj trest odpykala, vrátila se k manželovi a Hedvice se ještě přitížilo. Doktor jí nedával velké šance. To už se ale Hedvika druhého dne nedožila. Nikomu neřekla, s kým čekala dítě, jen pravila, že mu odpouští... Divá Bára Hlavní postavou je Jakub, který byl již starší, ale ještě neměl ženu a dítě. Ovšem po dítěti velmi toužil, proto se rozhodl, že si vezme děvečku Báru. Měli spolu krásné děťátko, kterému dali jméno po matce. Když jednou přišla na návštěvu sousedka do chalupy, našla maminku Báru v posteli polomrtvou. Svolané kmotry rozšířily, že Báru zabila polednice. Jedna z kmoter pronesla, zda polednice místo Barušky nepodstrčila divé dítě. Od té doby se maminka Bára nemohla pořádně uzdravit. Za několik let umřela. Jakub se již vícekrát nechtěl oženit. Když dcerka Bára dosáhla patnácti let, žádné děvče se jí nemohlo rovnat ve velikosti a síle. Celé dětství měla pouze dva nejlepší kamarády - Elšku, dceru faráře a Josífka, syna kostelníka. Všichni rostli, a tak se pan farář s paní Pepinkou, tetou Elšky, rozhodli, že se pojede do Prahy učit slušnému chování. Má tam tetu, tak prý bude bydlet u ní. Po třech letech se Elška vrátila a Bára byla ráda, že ji po tak dlouhé dob vidí. Po návratu z Prahy se Pepinka rozhodla, že Elšku provdá a pan farář souhlasil. Teta neteři vybrala za muže bohatého správce ze sousedního panství. Elška si ho však brát nechtěla, byla zamilovaná do doktora, kterého poznala v Praze. Svěřila se s tím Báře. Pepinka pozvala pana správce, ale to už měla Bára svůj plán vymyšlený. Přehodila přes sebe bílou plachtu a šla na louku k lesu.
Byl už večer, když šli pana správce vyprovodit další dva páni, vtom ale uviděli Báru. Muži se rozběhli k vesnici a zavolali na pomoc ostatní lidi. Pan správce se zhroutil k zemi. Mezitím mu Bára řekla, že jestli ještě jednou přijde, je s ním konec.
Pak se vrátila k vesnici, ale v tu chvíli se za ní vyřítili vesničané. Dala se na útěk k řece, skočila do vody a na břehu po ní zůstala pouze zástěra. Všichni věděli, že patří jí a měli na ni vztek. Připravili si tak pro ni trest, že noc stráví v kostnici. Elška se jí jediná zastávala. Bára ovšem nelitovala toho, co provedla... Přišel za ní otec a řekl dceři, ať se nebojí, že přespí pod oknem, a kdyby něco chtěla, ať zaťuká.
Jen se ráno trochu rozednilo, šel kolem mladý myslivec, jemuž se Bára velmi líbila. Vešel dovnitř do kostnice a vyznal jí své city, ona mu je opětovala zpět. Ráno, když vesničané Báře otevřeli dveře, aby mohla jít domů, vyrazila s myslivcem rovnou za otcem, aby jim dal své požehnání. Konala se tak dvojitá svatba. Elška si brala doktora z Prahy a Bára svého myslivce. Po svatbě se spolu s otcem přestěhovali do vesnice za lesem, kde Báru měli všichni rádi a už jí nikdo neřekl Divá Bára.
Zdroj: mohr55, 28.04.2018
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Božena Němcová - Povídky
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (2,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
- Grully (0,5)
Štítky
proměn příčestí minulé marge dol titanic Kvak a žblunk Upíří deníky román : Farma zvířat úvahy.rodina Petrohrad placebo efekt proglas Kleist kronika česká Zasvěcování srdce yvetta Čaj obyvatelstvo 1989 svatá noc Zuřivý reportér tajemno alma mater skála Jean Valjean vrbov Avengers kahoun bajky barda Příběhy Pata Hobbyho
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 699 149 579
Odezva: 0.07 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí