ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

­­­­

Karla (5)

Jednoho krásného jarního dne přišla z Německa do Čech skupina vojáků, s nimiž dorazily i ženy, mezi nimi i Markytka. Ta si s sebou nesla dítě, kterému otec-voják zahynul domácí nemocí v Německu. Vyšli na kopec, který museli zdolat, a tam je uvítali lidi z vesnice Chodov.
Když Markytka s vysloužilcem Bártou dojdou až do Domažlic, doveze je rychtář Milota k sobě do vsi, do Stráže pod Čerchovem, odkud ti dva pocházeli. Rychtářka měla velikou radost, že opět vidí Markytku a měla též radost za její děťátko, ale také smutnila kvůli jejímu muži, jenž v Německu zemřel. Markytky děvče se jmenuje Karla a brzo se spřátelí s dcerou selky, Hanou.
Roky ubíhaly a z Karly a Hany se staly ty nejlepší kamarádky. Vše dělaly spolu, pásly husy a jiné věci podnikaly. Bárta, mezitím jak léta plynula, učil mládence execírce. Karla s Hankou se na to dívaly, a tak si je Bárta oblíbil, ovšem ze všeho nejvíc měl rád Karlu.
Nastala zima, Martin už přijel na bílém koni. A tak se konaly přásky (nebo přástky; probíhaly od svatého Martina až do čtvrté neděle postní = čtvrtá neděle po masopustu). Chlapci dávali dívkám své přeslice, anebo koupené od Bárty, neboť ten je uměl pěkně zdobit i dělat. Přeslicí vyznávaly lásku k dívce. Karla jednoho dne udělala sama svoji přeslici a dala ji Haně, aby ji potěšila. Domluvily se, že to nikomu neřeknou, od koho ji Hana má, prý to bude jejich tajemství. A jak si řekly, tak to i dodržovaly. Chlapce ze vsi neustále zajímalo, od koho tu přeslici dostala, ale nikdo nic nevěděl. A o Karlu měl zájem Petr, moc se mu líbila a chtěl by se s ní oženit. Jen se to dozvěděla Markytka, hned to zatrhovala, že žádné vdavky nebudou. Baby ze vsi si šeptaly, že má Karla nejspíš škaredé tělo, a proto nechce Markytka, aby si Karla někoho vzala.
Karla se ale zamilovala do Hany. Jednoho dne na veselce se Haně moc líbil voják. Svěřila se s tím potom večer Karle. A tak Karlu napadlo, že půjde za kmotrem Bártou a ten jí nějaké vojenské oblečení půjčí. Dalšího dne se tedy Karla vydala na veselku přestrojena za vojáka. Hana byla mile překvapená, a tak si spolu i zatančily. Chlapci jí začali říkat Karel. Když se Karla s Hanou vracely z veselky, zastavily se u Hany. Karla se jí zeptá, zdali by se jí jako voják a jako chlapec líbila. Hana odvětí, že se jí takto líbí dost. A kdyby prý byla Karla chlapcem, tak by si do smrti nevzala nikoho jiného než ji. Hana to Karle slíbila, daly si polibek a pak se i líbaly.
Další den nikdo nemohl najít Karlu. Nebyla u sebe v pokoji, prostě nikde. A tak Markytce nezbývalo nic jiného než jít s pravdou ven - začala vše vyprávět, že už nechtěla přijít o žádné své dítě, ani o chlapce, který by pravděpodobně zahynul na vojně neboli ve válce. Když se Bárta vrací domů, sdělí Markytce, že její Karel šel na vojnu. Hana plakala, že přišla o nápadníka a Markytka plakala, že ztratila dceru a chlapec odjel na vojnu. Ale tehdy se vojna zkrátila ze 14 let na 8, a když přijel Karel domů, konala se zanedlouho jeho veselka s Hanou. A Petr? Ten zjistil, že přišel o Karlu, ale na druhou stranu našel nejlepšího kamaráda Karla, a že Barča ze vsi není zas až tak špatná, a tak si ji vzal...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 15.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18), Babička (19), Babička (20), Babička (21), Babička (22)
-Babička (několika slovy)
-Babička (rozbor), Babička (rozbor) (2), Babička (rozbor) (3)
-Babička (vlastní názor)
-Baruška
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3), Chýše pod horami (4)
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3), Divá Bára (4), Divá Bára (5), Divá Bára (6), Divá Bára (7), Divá Bára (8), Divá Bára (9), Divá Bára (10), Divá Bára (11), Divá Bára (12), Divá Bára (13), Divá Bára (14), Divá Bára (15), Divá Bára (16), Divá Bára (17), Divá Bára (18), Divá Bára (19), Divá Bára (20), Divá Bára (21), Divá Bára (22), Divá Bára (23), Divá Bára (24), Divá Bára (25), Divá Bára (26), Divá Bára (27), Divá Bára (28), Divá Bára (29), Divá Bára (30), Divá Bára (31)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4), Karla (5), Karla (6), Karla (7), Karla (8)
-Karla a jiné povídky, Karla a jiné povídky (2)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Velká kniha pohádek)
-O chytré princezně (Pohádky a pověsti)
-O Popelce
-Pan učitel, Pan učitel (2)
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2)
-Pohorská vesnice
-Povídky
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek), Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek) (2)
-Týden pohádek Boženy Němcové
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4), V zámku a v podzámčí (5), V zámku a v podzámčí (6), V zámku a v podzámčí (7), V zámku a v podzámčí (8), V zámku a v podzámčí (9), V zámku a v podzámčí (10), V zámku a v podzámčí (11), V zámku a v podzámčí (12), V zámku a v podzámčí (13), V zámku a v podzámčí (14), V zámku a v podzámčí (15)
-V zámku a v podzámčí (rozbor), V zámku a v podzámčí (rozbor) (2), V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Čítanka-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18)
-Babička (celá kniha / e-book)
-Básně a jiné práce, Básně a jiné práce (2), Básně a jiné práce (3), Básně a jiné práce (4), Básně a jiné práce (5)
-Cesta z pouti
-Chudí lidé, Chudí lidé (2), Chudí lidé (3), Chudí lidé (4)
-Chudí lidé (celá kniha / e-book)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3)
-Chýše pod horami (celá kniha / e-book)
-Chytrá horákyně (Pohádky)
-Čert a Káča (Pohádky)
-Čtyry doby
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3)
-Divá Bára (celá kniha / e-book)
-Dlouhá noc
-Dobré kmotřinky (Národní báchorky a pověsti - II)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2), Dobrý člověk (3), Dobrý člověk (4)
-Dobrý člověk (celá povídka / e-book)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4)
-Karla (celá povídka / e-book)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Národní báchorky a pověsti - II)
-Neohrožený Mikeš (Národní báchorky a pověsti - I)
-O bílém hadu (Národní báchorky a pověsti - II)
-O černé princezně (Národní báchorky a pověsti - I)
-O dvanácti měsíčkách (Slovenské pohádky a pověsti - I)
-O hloupém Honzovi (Pohádky)
-O Jozovi (Národní báchorky a pověsti - I)
-O kocouru, kohoutu a kose (Národní báchorky a pověsti - II)
-O labuti (Národní báchorky a pověsti - I)
-O Pánu Bohu, O Pánu Bohu (2)
-O Popelce (Národní báchorky a pověsti - I)
-O princezně se zlatou hvězdou na čele (Národní báchorky a pověsti - II)
-O zlatém kolovrátku (Národní báchorky a pověsti - I)
-Obrázek vesnický
-Pan učitel
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádka o perníkové chaloupce (Pohádky)
-Pohorská vesnice, Pohorská vesnice (2), Pohorská vesnice (3), Pohorská vesnice (4), Pohorská vesnice (5), Pohorská vesnice (6), Pohorská vesnice (7), Pohorská vesnice (8)
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sestry, Sestry (2), Sestry (3), Sestry (4)
-Sestry (celá kniha / e-book)
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4)
-Zasnoubení
-Zlatý vrch (Národní báchorky a pověsti - II)
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Němcová - Karla (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­