ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

   
­­­­

Divá Bára (16)


STRUČNĚ O AUTORCE:

Autorkou povídky Divá Bára je Božena Němcová, vlastním jménem Barbora Novotná, později Barbora Panklová. Božena Němcová se narodila asi 4. února 1820 ve Vídni. V roce 1821 se přestěhovali do Ratibořic, kam se za nimi přistěhovala i její babička - Magdaléna Novotná, která malou Barunku velmi ovlivnila. V dospělosti ji rodiče našli ženicha - Josefa Němce. Manželství s ním nebylo příliš šťastné. Roku 1840 se léčila u doktora J.Čejky, s nímž se spřátelila a který ji seznámil s tehdejšími vlastenecky smýšlejícími spisovateli. O rok později se přestěhovala do Prahy, kde pod vlivem Václava Bolemíra Nebeského a Karla Jaromíra Erbena začala psát česky. Božena Němcová je považována za zakladatelku novodobé české prózy. Kromě povídek píše také básně (Ženám českým), cestopisy (Vzpomínky z cesty po Uhrách) a různé lidové slovesnosti (Národní báchorky a pověsti).

DĚJ:

Divá Bára je dcerou pastýře Jakuba a žije poblíž malé české vesničky Vestec. Matka Báry zemřela několik let po narození, a tak otec Báru vychovával po svém. Naučil ji dovednostem, které ani mnozí kluci na vesnici neuměli. Ve vesnici nebyla příliš oblíbená. Všichni jí říkali, že je divá a že má buličí oči. Jedinými kamarády jí byli Elška, Jozífek a pes Lišaj. Elška byla její nejlepší a také jediná kamarádka. Bára a Elška spolu dováděly, chodily se koupat do řeky, pletly věnce a různé jiné dětské radovánky. Jenže jednoho dne musela Elška odjet do Prahy za bohatou tetičkou, která churavěla, aby se naučila dobrým mravům. V Praze se Elška zamilovala do mladého doktora. Po příjezdu zpět do Vestce ji panna Pepinka, sestra Elščina otce, domluvila bohatého pana správce. Elška si ale starého správce za muže vzít nechtěla a svěřila se se svým trápením Báře. Po vesnici se říkalo, že ve Vestci straší. Báru napadlo, že by mohla Elšce pomoct. Oblékla si bílé prostěradlo a hrozila správci, že když si Elšku bude chtít vzít, přijde si pro něj. Vesničané ale strašidlo honili a přišli na to, že je to Bára. Jako trest jí uložili noc na hřbitově. Ráno ji tam našel myslivec, jenž se Báře líbil a požádal ji o ruku. Po týdnu vystrojila panna Pepinka Báře svatbu.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Protože neměla Bára matku, tedy ženský vzor, podobá se spíše muži. Je nebojácná, umí plavat a různé jiné dovednosti, které žádná dívka ve vesnici neumí. Na svůj vzhled nedbá jako ostatní dívky. Jakub ji vychoval tak, jako by byla kluk. Její vzhled a to, že se chová jako kluk, podněcovalo většinu lidí z vesnice, aby jí nadávali a říkali jí divá. Bára si toho ale nevšímá a dělá, co uzná za vhodné. Na lidi, které jí nadávají, se neohlíží. Naopak lidi, kteří ji mají rádi, má ráda také a pomáhá jim. Její nepěkný vzhled je opakem toho, jaká je uvnitř. Bára je hodná, citlivá a pracovitá. Další fakt, který se vesničanům nelíbí, je, že je svobodná, nepodřízená muži. Divá Bára je hodně podobná své stvořitelce Boženě Němcové.

JAZYK:

Jazyk povídky je hodně spisovný. Často se ale objevují slova, která můžeme slyšet jen na vesnici. Také mi připadá zvláštní, že Bára Elšce vyká. Celá kniha je psaná srozumitelně, ale něco jsem si musel přečíst vícekrát, protože jsem tomu napoprvé neporozuměl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Libertat, 14.12.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18), Babička (19), Babička (20), Babička (21), Babička (22)
-Babička (několika slovy)
-Babička (rozbor), Babička (rozbor) (2), Babička (rozbor) (3)
-Babička (vlastní názor)
-Baruška
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3), Chýše pod horami (4)
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3), Divá Bára (4), Divá Bára (5), Divá Bára (6), Divá Bára (7), Divá Bára (8), Divá Bára (9), Divá Bára (10), Divá Bára (11), Divá Bára (12), Divá Bára (13), Divá Bára (14), Divá Bára (15), Divá Bára (16), Divá Bára (17), Divá Bára (18), Divá Bára (19), Divá Bára (20), Divá Bára (21), Divá Bára (22), Divá Bára (23), Divá Bára (24), Divá Bára (25), Divá Bára (26), Divá Bára (27), Divá Bára (28), Divá Bára (29), Divá Bára (30)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4), Karla (5), Karla (6), Karla (7)
-Karla a jiné povídky, Karla a jiné povídky (2)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Velká kniha pohádek)
-O chytré princezně (Pohádky a pověsti)
-O Popelce
-Pan učitel, Pan učitel (2)
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2)
-Pohorská vesnice
-Povídky
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek), Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek) (2)
-Týden pohádek Boženy Němcové
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4), V zámku a v podzámčí (5), V zámku a v podzámčí (6), V zámku a v podzámčí (7), V zámku a v podzámčí (8), V zámku a v podzámčí (9), V zámku a v podzámčí (10), V zámku a v podzámčí (11), V zámku a v podzámčí (12), V zámku a v podzámčí (13), V zámku a v podzámčí (14)
-V zámku a v podzámčí (rozbor), V zámku a v podzámčí (rozbor) (2), V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Čítanka-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18)
-Babička (celá kniha / e-book)
-Básně a jiné práce, Básně a jiné práce (2), Básně a jiné práce (3), Básně a jiné práce (4), Básně a jiné práce (5)
-Cesta z pouti
-Chudí lidé, Chudí lidé (2), Chudí lidé (3), Chudí lidé (4)
-Chudí lidé (celá kniha / e-book)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3)
-Chýše pod horami (celá kniha / e-book)
-Chytrá horákyně (Pohádky)
-Čert a Káča (Pohádky)
-Čtyry doby
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3)
-Divá Bára (celá kniha / e-book)
-Dlouhá noc
-Dobré kmotřinky (Národní báchorky a pověsti - II)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2), Dobrý člověk (3), Dobrý člověk (4)
-Dobrý člověk (celá povídka / e-book)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4)
-Karla (celá povídka / e-book)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Národní báchorky a pověsti - II)
-Neohrožený Mikeš (Národní báchorky a pověsti - I)
-O bílém hadu (Národní báchorky a pověsti - II)
-O černé princezně (Národní báchorky a pověsti - I)
-O dvanácti měsíčkách (Slovenské pohádky a pověsti - I)
-O hloupém Honzovi (Pohádky)
-O kocouru, kohoutu a kose (Národní báchorky a pověsti - II)
-O Pánu Bohu, O Pánu Bohu (2)
-O Popelce (Národní báchorky a pověsti - I)
-O princezně se zlatou hvězdou na čele (Národní báchorky a pověsti - II)
-O zlatém kolovrátku (Národní báchorky a pověsti - I)
-Obrázek vesnický
-Pan učitel
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádka o perníkové chaloupce (Pohádky)
-Pohorská vesnice, Pohorská vesnice (2), Pohorská vesnice (3), Pohorská vesnice (4), Pohorská vesnice (5), Pohorská vesnice (6), Pohorská vesnice (7)
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sestry, Sestry (2), Sestry (3)
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4)
-Zasnoubení
-Zlatý vrch (Národní báchorky a pověsti - II)
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Němcová - Divá Bára (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­