ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Chrám Matky Boží v Paříži (21)

Příběh strašidelného zvoníka a krásné cikánky, jehož pozadím je romantické vykreslení středověké Paříže a jejího života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2009 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Notre-Dame de Paris přeložila Milena Tomášková. Počet stran: 481. ISBN: 978-80-200-1764-2.

DOBA DĚJE:

15. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Klaudius Frollo - asketický kněz z chrámu Matky Boží; adoptivní otec Quasimoda, který touží po vědění a lidském poznání; cestu mu však zkříží krásná Esmeralda, do níž se zamiluje, a udělá vše proto, aby ji získal
Quasimodo - jednooký, hluchý a hrbatý zvoník z chrámu, který je naprosto oddán arcijáhnovi; stejně jako jemu poplete Esmeralda hlavu; miluje ji však jinak než kněz - spíš ji uctívá a obdivuje se její kráse; potom se musí rozhodnout mezi láskou k otci nebo k Esmeraldě
Esmeralda - cikánské děvče, které svou krásou, tancem a zpěvem udivuje celou Paříž; bohužel se kvůli tomu dostane do řady nesnází; žije na dvoře zázraků u tuláků, kteří ji mají rádi; nemá rodiče, ale nosí u sebe malou botičku jako amulet

DĚJ:

V chrámu Matky Boží žije kněz Klaudius Frollo s hrbáčem Quasimodem, kterého přijal za vlastního syna. Kněz jednou uvidí na náměstí tančit cikánku. Od té doby na ni nemůže přestat myslet.

Esmeralda se zamiluje do Phoeba, vojenského důstojníka. Ten ji ale jen využije pro její krásu. Domluví si setkání, o kterém se dozví kněz. Žárlivostí bez sebe přijde až k nim a bodne důstojníka dýkou. Potom uteče a vojáci najdou probodnutého Phoeba s Esmeraldou. Cikánka je obviněna z vraždy. Nevnímá nic kolem sebe, myslí jen na Phoeba. Od kněze se dozví, že žije. Mezitím je ale odsouzena k trestu smrti. Kněz se ji pokusí zachránit, ale cikánka chce raději zemřít, než být s ním. Cestou k popravišti ji z káry zachrání Quasimodo.
Odnese ji do chrámu, kde mají odsouzenci právo azylu. Hrbáč se do Esmeraldy zamiluje a tiše obdivuje její krásu, ta však stále myslí na Phoeba. Quasimodo ji brání před knězem, jenž se jí chtěl násilně zmocnit.

Tuláci se snaží dobýt chrám a získat cikánku zpátky. Quasimodo brání Esmeraldu proti velké přesile. Když už je v koncích, objeví se garda a ta tuláky rozežene. Hledají cikánku a Quasimodo s nimi prohledává chrám. Neví, že garda ji má chytit a popravit. Esmeralda však mezitím zmizela. Zahalený muž (kněz) je vyvede pryč. Když se jí ukáže a vyzná ze své horoucí lásky, zděšená Esmeralda volí raději smrt než život s knězem. Kněz v záchvatu zuřivosti běží pro vojáky a cikánku nechá u staré mučednice, aby ji ohlídala. Díky botičce pozná matka svou dceru. Na záchranu je ale pozdě. I když matka brání Esmeraldu seč může, nakonec sama zahyne a cikánku popraví. Tuto scénu sleduje z vysoké věže chrámu kněz, který se v okamžiku popravy rozesměje absurditě života. Quasimodo kněze neslyšel, ale viděl, jak se směje. Popadla ho nesnesitelná zloba, jak se může smát nad ztrátou jeho milované cikánky. Proto do něj strčil a kněz se zřítil dolů z věže.

Zdrcený Quasimodo odchází z chrámu do staré kostnice, kde v objetí Esmeraldy dobrovolně umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucka, 31.10.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně), Obrazy z východu (Básně) (2)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži (21)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)