ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

­­­­
Jan Vilímek - Vítězslav Hálek
  • narodil se v Dolínku u Mělníka, jeho otec, hospodský, byl neustále zadlužený a měnil působiště, jeho sestra se nešťastně provdala, a tak rodinné starosti sdílel i malý Vítězslav
  • studoval v Praze na Akademickém gymnáziu, poté na Filozofické fakultě, ale studií zanechal, zlákán možnostmi veřejného působení a psaním (je zařazován k Májovcům)
  • celých 10 let čekal, než dosáhl takového postavení, aby se mohl oženit s Dorotkou Horáčkovou, dcerou pražského advokáta; měl s ní syna Ivana
  • měl velkou schopnost sdružovat lidi různého zaměření, jako redaktor Květů podněcoval nové talenty - tak si počínal i v Umělecké besedě, ve které vedl literární odbor
  • smrt přišla brzy (před čtyřicítkou), zemřel v Praze na zánět plic
  • odešel od svého díla na vzestupu. Jeho odchod komentoval druhý Májovec, Jan Neruda, takto: "Vítězslav Hálek je mrtev! Národ nesvorný a rozervaný jako snad nikdy ztratil nyní ještě jednoho z nejlepších svých synů... Neštěstí skutečně nechodí samo!"

DÍLO:

publicistika "fejetony v Národních listech"
básně "Večerní písně; V přírodě; Pohádky z naší vesnice; Alfréd; ..."
povídky "Muzikantská Liduška; Kovářovic Kačenka; Přívozník; Náš dědeček; Na vejminku; Na statku a v chaloupce; Poldík rumař; ..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Patócsová, 01.04.2003

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Vítězslav Hálek







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­