ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

   
­­­­

Večerní písně

Jedná se o první básnickou sbírku Vítězslava Hálka, která ho také okamžitě proslavila. Byla vydána v roce 1859. Kopíruje náladu té doby, jakoby by byla vytvořená na objednávku. Obsahuje prosté verše o lásce, květinách, citech, přírodě, jaru, náladách a myšlenkách. Verše jsou radostné, velmi dobře zapamatovatelné. Často se opakují témata jako oči, růže, jaro, nebe, slavík a měsíc. Básničky si lidé psali do památníků až zlidověly, tak byly jednoduché a melodické.
Sbírka obsahuje 35 krátkých básní bez názvu, často číslovaných. Jsou tvořeny čtyřverším s pravidelným přerývaným rýmem. Hovorový jazyk básní byl v té době neobvyklým počinem.
Typická báseň z tohoto souboru je asi tato:

Přilétlo jaro z daleka
a všude tolik touhy
vše tlačilo se k slunci ven,
že snilo sen tak dlouhý.

Tys čistá jak ta rosička
co ráno z nebe splývá
a jemná tak jak hrdlička
když svoji píseň zpívá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 06.06.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Večerní písněMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­