ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

­­­­

Na statku a v chaloupce (2)

Na kopci nad Vltavou stála stará opuštěná chaloupka, do které se jednou nastěhoval chudý pastevec - pytlák se svým synem Jírou. Otec chodil do lesa pytlačit a Jíra na něj čekal doma. Jednou se však svého otce nedočkal. Vrátil se jen jejich pes, který se snažil Jíru vylákat do lesa. Tam našel Jíra svého otce mrtvého. Zastřelili ho myslivci. Pohřbil ho a vrátil se do chaloupky. Sebral si své věci a odešel spolu s Vořechem do světa.
U statku v jedné vesnici potkal holčičku, která jedla chléb. Jíra se dal z hladu do pláče. Lenka mu podala svůj krajíc. Po chvíli povídání přijal bohatý sedlák Líska, otec Lenky, Jíru do svého statku za pasáka. Lenka neměla matku, zemřela jí když Lence bylo sedm let. Od té doby, co byl Jíra na statku, se vše změnilo k lepšímu. Vysázel květiny, krávy jeho zásluhou více dojily a také Lenky dědeček jakoby omládl. Jíra znal velmi dobře přírodu a miloval ji. Často Lence vyprávěl, co se děje na pastvinách. Když se ovdovělý sedlák znovu oženil, aby Lenka nevyrůstala bez matky, nastaly pro obě děti kruté dny. Macecha byla totiž zlá a panovačná, nikdo ji neměl rád. Hned při svém příchodu poznala, že Jíra bude jejím odpůrcem. Proto ničila vše, co udělal. Dokonce zakázala Lence se s ním stýkat. Ponižovala ji a chtěla, aby v ní hospodář neviděl svou dceru. Nechala ji obědvat s čeládkou, nakládala jí spoustu práce, protože chtěla zničit její krásu. Lenka však byla stále hezčí. Dětské kamarádství Lenky a Jíry přerostlo v hlubokou lásku. Při jedné procházce do chaloupky našli Jíra s Lenkou bibli, ze které se dozvěděli, že statek Lenčina otce patří vlastně Jírovi. Když to Lenka řekla maceše, vyhnala Jíru a Lenku velmi hlídala. Jíra se vrátil do chaloupky a opravil ji. Lenka se svěřila dědečkovi, že to doma nemůže vydržet a že uteče. Ten šel za hospodářem, který slíbil vše napravit. Lenka utekla za Jírou a oddali se spolu u otcova hrobu v lese. Když její otec těžce onemocněl, selka ze strachu utekla. Proto ho Lenka přišla ošetřovat. Po jeho uzdravení mu oznámili jejich zasnoubení. Lence se po čase narodilo dítě. Spolu pak všichni často navštěvovali chaloupku nad Vltavou. Jednou se za nimi přišla podívat selka. Když však viděla, jak jsou šťastní a jak se mají rádi, chtěla raději odejít. Ale při odchodu spadla spolu s Vořechem ze stráně a oba zahynuli. Selku pohřbili na hřbitově a Vořecha v lese vedle hrobu Jírova otce.
V povídce autor představuje lásku mladých lidí, kterou nepřemůžou ani majetek, ani peníze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 17.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Na statku a v chaloupce (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­