ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

­­­­

Náš dědeček (Tři povídky)

Dědeček se kdysi pohádal se svým starým přítelem Kubištou, když Kubišta jen žertem namířil flintu na dědečkovu nohu. Dědeček si ale usmyslil, že Kubišta opravdu vystřelil a od té doby na něj zanevřel. Dědečkův syn Jan je zamilovaný do Kubištovy dcery Bětušky, ale dědeček jejich lásce nepřeje a zakáže Janovi se s Bětuškou stýkat. A tak se mladí lidé scházejí potajmu. Jednoho dne navštíví statek Novák, dohazovač a vypráví dědečkovi o jakési dívce, která by se hodila k Janovi. Dědeček přemluví Jana, aby se aspoň šel podívat na tu dívku a Jan přislíbí. Novák navštíví Bětušku a jen naznačí, že Jan hledá nevěstu jinde. Jan to zapře a Bětuška se utopí. Novák navštíví dědečkův statek podruhé a Jan zarmoucen smrtí své milované, je lhostejný ke všemu a tak svolí, že se s dívkou ožení. Po krátkých námluvách přijde svatba. Dědeček je zpočátku novou hospodyní nadšen, jenže postupem času zjistí, že Terinka je panovačná a že rozhazuje peníze plnými hrstmi. Když si dědeček uvědomil svou samotu, tak se usmířil s Kubištou a stali se z nich zase nejlepší přátelé. Na konci povídky dědeček zemře a pochovají ho po Bětuščině boku a Kubištu později na straně druhé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bery, 21.08.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Náš dědeček (Tři povídky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­