ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

­­­­

Na statku a v chaloupce (3)

Hlavní postavy: Jíra Klíma, Lenka Lísková
Žánr: povídka

DĚJ:

Na svahu blízko řeky Vltavy stála opuštěná chaloupka. Všichni se jí smáli, ale na druhé straně z ní měli strach. Nevěděli, co skrývá, nikdo do ní totiž dosud nevkročil. Ač byla potrhaná, plná děr, měla rozbitá okna i střechu, stála tam a žádný prudký vítr ji nedokázal zbořit.
Až jednou se v ní zčistajasna objevil zasmušilý muž, kterému dali přezdívku Sejc, s jeho synem Jírou. Tím že bydleli v chaloupce si získali respekt a obdiv, ale zároveň vzbuzovali i strach. Sejc chodil pytlačit do blízkého lesa, až ho myslivci zabili. Jíra zůstal opuštěn se svým psím přítelem Vořechem.
Udělal otci hrob v lese a vydal se do blízké vesnice. Tam uviděl na lávce holčičku, která jedla chleba. Protože měl obrovský hlad, rozplakal se. Dívka mu tedy dala svůj krajíc a přinesla mu i další. Když se v rozhovoru zmínila o svém otci, Jíra se opět rozplakal a rozplakala se i ona - Lenka. Nato přišel její otec a když vyslechl, že je Jíra opuštěn, vzal si chlapce k sobě na statek a po celá léta se k němu choval jako k vlastnímu. Jíra na statku dělal pasáka. S jeho přítomností vzkvetla nejen zahrada, ale i celý statek včetně dědečka.
Statkář Líska, jemuž již zemřela žena, se rozhodl, že se znovu ožení. Už v den svatby, kdy žena přišla poprvé na statek, vzbudila u všech odpor. Byla to klasická macecha. Znepřátelila si Lenku, Jíru i dědečka a statkáře si omotala kolem prstu. Rozkopala zahrádku, spálila Lenčiny vyřezávané dřevěné dárky, které dostala od Jíry, a zakázala jí, aby chodila s Jírou na pastvinu.
Jednoho večera šla Lenka s Jírou do lesa, ačkoli to měla zakázané. Jíra jí ukázal otcův hrob i chaloupku, kde bydleli. V chaloupce našli deník Klímů, rodiny Jíry. Tak zjistil, jaké má příjmení, jaké kořeny. Chaloupka, les i Lískův statek podle tohoto deníku patřil Jírovi. Když se onoho večera vrátili na statek, už je čekala macecha a Jíru ze statku vyhodila. Ten ještě řekl Lence, že v případě, že tu nebudu šťastná, může za ním přijít do chaloupky a mohou žít spolu. A tak také brzy udělala.
Až když odešla ze statku, otec si uvědomil, jak špatně se k ní choval, až z toho onemocněl. Mezitím ještě odešla jeho žena ze statku. Jíra s Lenkou si dali u Sejcova hrobu manželský slib a když se dověděli o statkářově nemoci, šli ho navštívit. Za několik dní se vzchopil nejen otec, ale i celý statek opět vzkvétal. Líska ho chtěl Jírovi darovat, ale ten chtěl jen svoji chaloupku, kde by žil s Lenkou. A tak se také stalo. Všichni se navzájem navštěvovali a jednou, když seděli spokojeně v chaloupce, přišla za nimi macecha. Hleděla na ně stojíc za oknem a když viděla, jak jsou šťastní, vrhla se ze svahu do Vltavy. Zemřel i pes Vořech, který se ji snažil zachránit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 18.03.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Na statku a v chaloupce (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­