ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

   
­­­­

Na vejminku (Jiné tři povídky)

Povídka začíná smrtí starého výminkáře Lojky. Jeho vnuk Franěk dědečka vroucně miloval. Když šel na hřbitov s dědečkovou mírou na rakev, seznámil se tam se Stázičkou. Stázička je nemanželský sirotek, kterého se ujal místní hrobař Bartoš. Stázička vyrůstá na hřbitově. Bartoš vyhloubí hrob a Stázička s Fraňkem v dědečkově hrobě spí. Na pohřební hostině se statkáře Lojky syn Josef zasnoubí s Baruškou. Statkář si stanoví podmínky pro hospodaření po Josefově svatbě. Josef s Baruškou se však brzy po svatbě i přes otcovi protesty ujmou hospodaření na statku a rodiče po potyčkách přestěhují na výminek. Franěk uteče s muzikanty a začne se toulat po kraji. Stále se však stýká se Stázičkou. Když chce Josef vystěhovat rodiče z výminku do komor, které kdysi sloužili potulným muzikantům a jiným, tak starý Lojka uteče z domu za Fraňkem a spolu se toulají po okolí Bišic. Nakonec se usadí u Bartoše na hřbitově. Když si Josef přijde na hřbitov pro otce i s celou vesnicí a žádá, aby se vrátil domů, Bartoš ho nazve kalounkářem. Josef se nemůže zbavit této přezdívky a všude ji slyší. Nakonec se musí odstěhovat z kraje. Bartoš s rychtářem koupí Lojkův statek pro Fraňka. Starého Lojku dostanou do statku pod záminkou, že mu stoná žena. Starý Lojka se vrátí a hospodaří na statku s Fraňkem. Na konci povídky se Franěk se Stázičkou ožení a ze Stázky se stane výborná hospodářka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bery, 21.08.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Na vejminku (Jiné tři povídky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­