ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

­­­­

Poldík rumař

Život Poldíka rumaře plynul stále stejně s navyklou pravidelností. Jeho dny se nijak výrazně nelišily. V létě vozil z Podskalí písek na staveniště a v zimě zase led do sklepů pražských sedláků. Vedle svého povozu si navykl pomalému, váhavému kroku, který nezměnila ani neděle. Byl vyhlášeným znalcem koní, ale přesto byli jeho koně herky, kostry potažené kůží.
Své zvyky změnil Poldík jen jednou v životě. Příčinou byla Málka, dcera sousedky, která po smrti své matky převzala její každodenní činnost. Tou bylo nošení oběda pro Poldíka. Po boku Málky Poldík pookřál, cítil se s ní skvěle. Jenže Málka dala po určité době přednost mladému a veselému pískaři Frantíkovi, který si ji získal vozením na loďce po Vltavě. Když se Málka s Frantíkem vzali, Poldík zanevřel na své rumařské řemeslo a věnoval se léčení koní. Také převychovával chlapce rumařů na pískaře, aby se v životě nedožili takového zklamání jako on. Málka měla s Frantíkem syna. Po tragické smrti Frantíka se ho Poldík ujal. Málka ale nechtěla, aby byl její syn pískařem jako jeho otec, který se stal obětí svého povolání. Poldík z něho tedy vychoval rumaře.

VLASTNÍ NÁZOR:

Hálkovy povídky jsou velice pěkné. Nečetly se mi zrovna nejlépe, jsou totiž napsané starou češtinou, objevují se tam na tuto dobu zvláštní slova. Chvilkami má děj docela spád, v pár větách je popsáno spousta událostí. Jindy se zase v odstavci zdržuje popisem krátké chvilky. Víc se mi líbila povídka Na statku a v chaloupce. Je dějově pestřejší. Poldík rumař je ze začátku "o ničem". V obou případech se tam vyskytuje něčí smrt.

Když se člověk dostane do toho starého jazyka, tak se knížka docela dobře čte. Mohu ji doporučit všem, kdo má rád venkovské prostředí. I když je Poldík rumař z prostředí městského, při troše fantazie si i tam můžeme lehce představit zelené okolí řeky Vltavy a zahrádky u domů, kterými Poldík projížděl. Při čtení povídky Na statku a v chaloupce ovšem moc fantazie rozvíjet nemusíme. Všechno je tam tak pěkně popsané, že jen stačí zavřít oči a v duchu si malovat to, co autor vypráví.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 17.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Poldík rumařMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­