ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

­­­­

Na statku a v chaloupce (4)

Malý Jíra, syn zastřeleného chudého pastevce-pytláka, opouští zchátralou chaloupku a stává se pasákem u bohatého sedláka Lísky. Tam se seznámí s maličkou Lenkou, dcerou sedlákovou. Když ovdovělý sedlák přivede do statku druhou ženu, zlou macechu, nastanou kruté dni pro obě děti. Zanedbané pastorkyně se ujme dědeček. Dětské kamarádství Lenky a Jíry přeroste v hlubokou lásku. Starý Líska onemocní, žena od něho uteče. V nouzi pomáhají oba mladí lidé, starají se o sedláka i o statek. Nad hrobem Jírova otce se pak zasnoubí a usadí se v otcově chaloupce. Dají jí přednost, i když usmířený Líska jim chce postoupit statek. Selka tragicky zahynula při pádu ze stráně, když oknem v chaloupce pozorovala štěstí a lásku mladých lidí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 11.03.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Na statku a v chaloupce (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­