ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

­­­­

Poldík rumař (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Otto, Praha, 54 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

19. století, v Praze

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Poldík - pracuje s koňmi, pomalý, tichý, nesmělý
Málka - mladá a hezká dívka, dobře vaří
Frantík - veselý, pískař, miluje Vltavu, lehkomyslný

OBSAH:

Poldíku rumařovi vařila Málčina matka. Když zemřela, začala pro Poldíka vařit Málka. Poldík se styděl jí dvořit, trvalo dlouho, než z nich byl pár. Když Málka jednou čekala na Poldíka u Vltavy, vzal ji pískař Frantík na projížďku po vodě. Málce se to velmi líbilo a chodila za Frantíkem častěji. Poldík se urazil a odehnal od sebe Málku. Málka, která se líbila Frantíkovi, se brzy za pískaře provdala. Život s Frantíkem byl velmi veselý. Měli spolu syna Frantíka. Poldík si k sobě bral mladé chlapce na učení. Ale neučil je být rumaři, ale pískaři. Myslel si totiž, že rumař je špatné povolání a pískaři mají lepší život. Málčin Frantík měl nehodu na Vltavě a zemřel. Málka neměla peníze. Poldík jí nabídl, že může Frantíka dát k němu na učení. Málka ale odmítla, nechtěla mít z Poldíka pískaře, aby se pohyboval po nebezpečné vodě jako jeho otec. Chtěla z něho mít rumaře. Poldík tedy učil Frantíka být rumařem. Málka jim zase začala vařit a strávila mnoho let s Poldíkem a Frantíkem. Až do Poldíkovy smrti.

ZNAKY:

Povídka z lidového prostředí, ačkoli z Prahy

MYŠLENKA DÍLA:

Kontrast veselosti, lehkomyslnosti a volnosti proti vážnosti, usedlosti, jistotě. Nejdříve to vypadalo, že Frantíkovo povolání je lepší, ale nakonec se i Málka přiklonila k Poldíkově povolání. Každý člověk má své pro a proti, ale měl by zůstat takový, jaký je.

CITÁT Z POVÍDKY:

Poldík se usmíval na ni jako na obrázek, a po toto odpoledne bylo mu, jako by jí pořád měl říkat, jak ji má rád. Ale neřekl to, nýbrž vše, nač se zmohl, bylo: "Tak tedy, Málko, kdy pak z nás bude párek?"

VLASTNÍ NÁZOR:

Povídka se četla dobře a líbila se mi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 20.02.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Poldík rumař (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­