ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

   
­­­­

Muzikantská Liduška (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Muzikantská Liduška a jiné povídky, 2. vydání, 1925, nakladatel B. Kočí, knihkupec v Praze I., Masarykovo nábřeží č.14.

HLAVNÍ POSTAVY:

Liduška Staňková, Toník, Krejza

ŽÁNR:

Povídka

DĚJ:

Liduška se jako obvykle setká se svým milým Toníkem v hospodě, kde hraje Toník v kapele na housle. Když má Toník volnou chvilku, tancují spolu a Liduška neodmítá ani jiné tanečníky. Když pro ni ovšem přijde bohatý Krejza, Liduška je zahleděná do Toníkových očí, že přehlédne jeho nabídku k tanci. Krejza se rozhněvá a pustí se do pře s Toníkem. Aby Toníka ještě více popudil, začne chodit pravidelně na statek Staňků a namlouvá si Lidušku. Až do posledního okamžiku se Toník smál všem, kteří prohlašovali, že si Liduška vezme Krejzu. Když však nastal den svatby a Toník ji viděl jít k oltáři, utekl a dal se na vojnu. U oltáře však Liduška Krejzu odmítla a chtěla si vzít Toníčka. Ten tu však již nebyl. Přestože ho hledala po celém městě, svého milého nenašla, až se z toho pominula rozumem. Již léta se shání po svém Toníčkovi, chodí na všechny muziky, které se v okolí hrají, a odtud také vznikla přezdívka "Muzikantská Liduška". Se svým milým se však až doposavad znovu nesetkala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 18.03.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Muzikantská Liduška (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­