ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hálek Vítězslav (*05.04.1835 - †08.10.1874)

­­­­

Pod dutým stromem


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Otto, Praha, 76 stran

MÍSTO DĚJE:

Na českém venkově a v Praze

HLAVNÍ POSTAVY:

Veník Říha - sirotek, krásně hraje na housle, zamilovaný
Krista - sirotek, krásně zpívá, touží po uznání

OBSAH:

Krista byla sirotek a Veníkovi zemřela maminka. Krista žila u Říhových. Když bylo Veníkovi 12, přestal chodit do školy a začal pracovat na louce. Krista už také nechtěla chodit do školy a chtěla být s Veníkem. Na louce hrál Veník na housle a Krista zpívala. Když Veníkovi zemřel tatínek, nastaly pro děti krušné časy. Rozhodly se utéct a toulaly se po vesnicích. Veník hrál a Krista zpívala. Tím se živili. Všem se jejich hudba líbila. Když dospívali, Veník se do Kristy zamiloval. Vrátili se na svoji oblíbenou louku a Veník ustlal Kristě pod dubovým stromem. Krista od něj odešla a už se za ním nevrátila. Poldík ji dlouho hledal a změnil se. Když chodil vesnicemi, pil v hospodách a už nebyl tak hodný jako dřív. Doslechl se, že v Praze zpívá vynikající zpěvačka. Šel se na ni podívat do divadla a poznal v ní Kristu. Krista byla uznávaná a žila v přepychu. Veník začal hrát v orchestru divadla. Když hrál Osiřelo dítě, Krista ho poznala. Byla asi ráda, že ho vidí. Omdlela a zemřela. Veník se vrátil na louku. Bylo mu zima, proto se chtěl ohřát a udělal si oheň. Začal hořet celý les a Veník zemřel.

ZNAKY:

  • povídka z lidového prostředí
  • kontrast mezi vesnicí a Prahou

CITÁT Z KNIHY:

Pak hráli také a zpívali písně smutné. Krista zpívala "Osiřelo dítě", Veník k tomu hrál na housle, a když děti zase rodičům povídaly, že jsou to sirotci: tu z každého očka vyprskly slzy, staří, mladí plakali na hlas, zrovna jako by byl někdo zemřel, taký vedli nářek.

VLASTNÍ NÁZOR:

Povídka se četla dobře, ale moc mě nenadchla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 20.02.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Hálek - Pod dutým stromemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­