ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (28)

  • literární žánr: komedie

Drama Revizor je jedním z nejvýznamnějších děl ruského dramatika a prozaika N. V. Gogola. Řadí se mezi nejlepší díla světové dramatické literatury a jeho námět neztrácí svou aktuálnost ani po více než sto sedmdesáti letech. Spisovatel svou hrou odhaluje poměry ve společnosti, zkaženou morálku, korupci, podezřívavost a lidskou hloupost, tím se stává dílo nadčasovou kritikou.
Revizor měl svou premiéru roku 1836 v Petrohradě a způsobil do té doby nevídané ohlasy. Mladí lidé, studenti a pokrokoví literární kritici byli nadšeni, Gogol byl jediný, kdo si dovolil zkritizovat poměry v Rusku včetně autoritářského režimu cara Mikuláše I. Svým dílem nastavil zrcadlo všem lidem, kteří byli zkažení stejně jako měšťané ve hře. To byl také důvod, proč se stal terčem útoků a kritiky vyšších vrstev společnosti. Brzy Gogol zjistil, že není jednoduché říkat pravdu o lidech, kteří vládnou v jeho zemi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Tribun v Brně roku 2007. Počet stran: 90. ISBN: 978-80-87139-67-7.

O AUTOROVI:

Nikolaj Vasiljevič Gogol je autorem 19. století, kterého řadíme do ruského realismu. Narodil se na Ukrajině do rodiny statkáře (měli asi 80 nevolníků). Studoval na gymnáziu. V mládí působil v otcově divadle, později se dostal do petrohradského divadla, ale nebyl úspěšný. Vyzkoušel i malování, ale nakonec skončil jako úředník. Ke konci života žil v Itálii. Vykonal i cestu do Jeruzaléma. Na závěr života upadá do depresí, pochybuje o svém díle a zblázní se. Svým dílem ovlivnil nejen Puškina (Evžen Oněgin), ale i celou ruskou literaturu.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

hejtman - člověk, který na úřadě strávil již nějaký čas; využívá své pozice hejtmana pro vlastní prospěch, proto ho místní kupci nemají rádi; korupce mu není cizí a úplatky bere s radostí; bývá náladový, nosí uniformu a krátce sestřižené vlasy
Chlestakov - třiadvacetiletý bezvýznamný úředník z Petrohradu, jenž byl ve správný čas na správném místě; v díle se projevuje jako mazaný a nemá problém s braním úplatků a využívání nevědomosti ostatních; mimo to není chytrý a rád hraje karty, ve kterých prohrál všechny své peníze; většinou jedná bez jakéhokoli rozmyšlení a jeho zachráncem v těchto situacích bývá jeho sluha Osip

DĚJ:

Děj se odehrává v nejmenovaném městečku v Rusku. Do tohoto města přijíždí Chlestakov, jenž se zde chce zastavit pouze na pár dní a pokračovat na své cestě za strýcem. Ubytuje se v hostinci, kde prohraje všechny peníze. Spolu s ním cestuje jeho sluha Osip. Bobčinskij a Dobčinskij rozšíří informaci, že se jedná o revizora z Petrohradu, jehož příjezd je očekáván, protože hejtmana již dostal varovný dopis o příjezdu revizora.

Hejtman spolu s ostatními korupčníky Chlestakova provádí po městě a dávají mu půjčky peněz, které nemusí vracet, tedy úplatky.
Při první návštěvě si Chlestakov myslí, že jej přišli zatknout za to, že neplatil za ubytování v hostinci. Zanedlouho své pozice začne využívat. Začne si říkat o lepší jídlo a ubytování. Hejtman ho ubytuje u sebe doma. Tam se Chlestakov setkává s jeho manželkou a dcerou. Chlestakov si začne vymýšlet, že napsal velká literární díla jako Robinson Crusoe a podobně.
Po čase pobytu si do domu přijdou stěžovat kupci. Začnou mluvit pravdu o hejtmanovi, ale to vede jen k dalším úplatkům Chlestakova hejtmanem. Nakonec Chlestakov požádá dceru hejtmana o ruku, která musí říct ano, protože hejtman by udělal cokoliv, jen aby se nepřišlo na to, kolik špinavých peněz vlastně má.

Sluha Osip Chlestakovi poradí, aby již pokračovali ve své cestě, protože brzy bude muset přijet opravdový revizor. Chlestakov řekne, že odjíždí pouze na pár dní, ale rozhodně nemá v plánu se do městečka vracet.

Hra končí příjezdem opravdového revizora.

VLASTNÍ NÁZOR:

Při četbě této knihy jsem se velmi bavil, ale myslím si, že vidět tuto divadelní hru v divadle by bylo ještě zábavnější. Určitě bych si na Revizora do divadla rád zašel. Tuto knihu doporučuji lidem, kteří by si rádi přečetli něco jednoduššího. Ideální kniha pro odreagování.

POZNÁMKY:

  • 5 jednání
  • chronologické
  • děj se odehrává v 19. století
  • moto: "Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu."
  • námět získal Gogol od Puškina
  • Mikuláš I. zřídil zvláštní tajnou policii, jejímž úkolem bylo především pozorovat, kdo se vyslovuje opovážlivě a neuctivě proti vládě nebo proti církvi, nebo vyzvídat, nevznikají-li tajné spolky - a právě toto Gogol kritizoval

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 31.08.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (28)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)