ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Taras Bulba

Děj se odehrává na Ukrajině v 17. století, v době bojů kozáků s polskými a tatarskými nepřáteli. Zkušený válečník Taras Bulba se účastní tažení do Polska se svými dvěma syny. Mladší Andrij vzplane láskou k polské šlechtičně, zradí své druhy a bojuje po boku protivníka. Taras se s Andrijem střetne a vlastní rukou ho zabije. Starší syn Ostap padne v těžké bitvě do polského zajetí. Otec se ho snaží osvobodit, ale jeho úsilí je marné a Ostap umírá hrdinskou smrtí na popravišti. Taras slibuje nepříteli odplatu a vrhá se do boje. Jednou se vrátí na bojiště pro ztracenou dýmku, je zajat a upálen na hranici. Jeho kozáčtí druhové se zachrání a pokračují v boji za vlast a víru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Alena, 27.11.2002

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Taras BulbaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­