ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (25)

Dramatický obraz ruského maloměsta, které se nechalo oklamat falešným revizorem.
Příběh malého petrohradského úředníčka Chlestakova, jehož pokládají v malém provinciálním městě za "vysoce postavenou osobnost". Po zprávě, že má přijet revizor, zachvátí městečko panika před tím, že budou prozrazeny činy celého byrokratického "podsvětí". Chlestakova, jenž je za revizora považován, zahrnou místní konšelé vším, o čem se mu doposud ani nesnilo.
Revizor je satirou na lidskou společnost, jež nebyla napsána jen pro současnost, ale jejíž platnost je trvalá.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1986. Z ruského originálu Ревизор přeložil a doslov napsal Karel Milota. Počet stran: 234.

OBSAH:

První dějství
Hejtman Antonovič dostane dopis od svého přítele Andreje, v němž stojí, že k nim jede revizor z Petrohradu. Hejtman, správce chudinského ústavu, školní inspektor, okresní soudce i okresní lékař hned začnou probírat, co musí napravit, uklidit a vylepšit.
Dobčinskij a Bobčinskij oznamují, že v hospodě narazili na úředníka z Petrohradu.
Hejtman se vydává do hospody obhlídnout úředníka.

Druhé dějství
Chlestakov (úředník) ubytován v hostinci, jídlo i pobyt má na sekeru, hostinský hrozí, že půjde za hejtmanem, pokud nezaplatí. Hejtman vstoupí do Chlestakova pokoje. Chlestakov vyhrožuje, že požene na ministerstvo, jak s ním tady zacházejí a hejtman v domnění, že on je revizor, se omlouvá a dává mu peníze. Nakonec mu hejtman nabídne pokoj ve svém domě a společně odchází na obhlídku města.

Třetí dějství
Anna (manželka hejtmana) nechá připravit pokoj pro hosta. Chlestakov vypráví různé historky hejtmanovi, správci, inspektorovi, Dobčinskému a Bobčinskému. Nakonec si jde odpočinout.
Hejtman, Anna a Marja (dcera hejtmana) vyzvídají od Ospia (sluha Chlestakův) informace o jeho pánovi.

Čtvrté dějství
Správce, soudce, poštmistr, inspektor, Dobčinskij a Bobčinskij postupně vchází do Chlestakova pokoje a on z každého vymámí nějaké peníze. Přijdou za ním i kupci, vdova a zámečnice, aby si postěžovali na hejtmana, i z kupců vymámí peníze. Chlestakov požádá hejtmana o ruku jeho dcery. Hejtman jim požehná a vzápětí odjíždí Chlestakov pryč, prý na jeden den za strýcem.

Páté dějství
Hosté přicházejí k hejtmanovi, gratulují k zasnoubení jeho dcery Marji. Po chvíli vejde poštmistr, v ruce dopis, a říká, že Chlestakov není žádný revizor. Čtou dopis, Chlestakov v dopise každého pomlouvá.
Všichni viní Dobčinského a Bobčinského za to, že roznesli zprávu, že Chlestakov je revizor. Nakonec vstoupí četník a ohlašuje příjezd pravého revizora. Všichni jako by zkameněli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bon-Bon, 22.09.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (25)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­