ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

   
­­­­

Revizor (8)

- komedie o 5 aktech

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Překlad Bohumil Mathesius, Státní pedagogické nakladatelství, Praha, 1966

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Ruský venkov, 19. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Chlestakov - úředník z Petrohradu, mazaný, využívá každé situace, rád hraje karty, mladý a pohledný muž
policejní direktor Anton Antonovič - zlý, krutý, bere úplatky, nespravedlivý, sobecký, namyšlený, pokrytecký
Osip - sluha Chlestakova
Anna Andrejevna - žena policejního direktora
Marja Antonovna - dcera policejního direktora
Petr Ivanovič Dobčinskij, Petr Ivanovič Bobčinskij - statkáři

OBSAH:

Policejní direktor obdrží zprávu, že do města přijede revizor z Petrohradu, který bude kontrolovat chod obce. Má špatné svědomí, protože bere úplatky a je nespravedlivý k lidem. Bobčinskij a Dobčinskij potkají v hospodě jednoho úředníka a roznáší zprávu, že je revizor z Petrohradu tady. Ale onen úředník není revizor, ale obyčejný muž z Petrohradu, který se jmenuje Chlestakov. Při cestě ztratil všechny peníze a nyní bydlí v hostinci a nemá peníze. Když za ním přijde policejní direktor, myslí si, že ho jdou zavřít, proto na celé město nadává. Policejní úředník se zhrozí a snaží se všechno napravit. Podlézá mu, jak jen může. Nabídne mu, že může bydlet u něj v domě, Chlestakov přijímá. Policejní direktor vychvaluje sám sebe a své město líčí jenom v superlativech. Bere Chlestakova na projížďku po městě a ukazuje mu nemocnici a chudobinec. Vše udělají tak, aby si "revizor" myslel, že jsou to dokonalé ústavy. Podstrojují Chlestakovi drahá jídla a pití. V domě Antona Antonoviče Chlestakov pije a vykládá všem nejrůznější výmysly, jako například že je autorem Figarovy svatby nebo Robinsona Crusoea. Anna Andrejevna a Marja Antonovna jsou z Chlestakova celé unešené a všechno mu věří. Chlestakov se dvoří Anně i Marji. Anton Antonovič půjčuje Chlestakovi peníze. Chlestakov si zvyká na neobyčejnou štědrost místních a půjčuje si peníze od mnoha lidí. I Osipovi se nevede špatně. Policejní direktor podlézá i jemu. Anton Antonovič dává za ženu Chlestakovi svoji dceru Marju a už se těší na báječnou budoucnost v Petrohradě. Osip vybízí Chlestakova, aby už odjeli, protože město jej pokládá za někoho jiného, než kým je ve skutečnosti. Chlestakov tedy oznámí, že jede navštívit strýce, ale už se nevrátí. Píše dopis svému příteli a popisuje celou vtipnou situaci, která se mu přihodila ve městě. Pošťák si jeho dopis rozbalí a přečte před ostatními. Město se dozvídá, že přijel opravdový revizor.

MYŠLENKA DÍLA:

Autor chtěl realisticky vystihnout chování vysoce postavených lidí ve městě a poukázat na jejich špatné vlastnosti.

CITÁT Z KNIHY:

Spěchám ti sdělit, Trjapičkine, příteli drahý a milovaný, jaká kouzla a čáry se mi přihodily. Cestou mě oškubal jeden kapitán od pěchoty až na košili, takže hospodský mě chtěl už dát do basy; najednou však, asi pro mou petěrburskou vizáž a petěrburský kostým, začalo mě celé město pokládat za generálního gubernátora. Bydlím teď u policejního direktora, mám se náramně a dvořím se zuřivě jeho ženě a dceři; jenže jsem se ještě nerozhodl, s kterou začít - napřed asi s maminkou, poněvadž je, tuším, hotova ochotně a hned ke všem službám. Pamatuješ se ještě, jak jsme spolu nuzovali, obědvali na sekyru a jak mě jednou cukrář chytil za límec, poněvadž jsem chtěl po anglicku zmizet i s nezaplaceným účtem za snědené koláče? Teď jsem na koni, příteli milovaný! Všichni mi půjčili, kolik chci. A jsou to takoví originálové, že bys smíchy pukl! Vím, že píšeš článečky do novin: vraž tyhle typy do té své literatury. Číslo první: policejní direktor je hloupý jako patník...

VLASTNÍ NÁZOR:

Hra je psaná svižně a vtipně, doufám, že ji uvidím v divadle... Líbí se mi, že Chlestakov není zlý člověk, je jen mazaný a užívá si plně všeho dobrého, co k němu přichází.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 27.03.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­