ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (10)

- ruská komedie
- satira na úplatkářství

DĚJ:

Představení malého ruského městečka se dozví o plánované, ale blíže neurčené návštěvě revizora. Nastane zmatek. V hejtmanově (hejtman » Anton Antonovič Meluzin-Vichurovskij) domě je svolána porada, na níž se projednává jak kvapné vyřešení problémů a nedostatků v městské správě, tak i odhalení revizorova inkognita (tím pověří poštmistra Kuzmiče Špekina - bude i nadále dělat to, co doposud: číst všechny dopisy...).
Když do místnosti vpadnou Bobčinskij s Dobčinským a hovoříc jeden přes druhého přísedícím oznámí, že v hospodě je již čtrnáct dní ubytován jistý cizinec důstojného vzezření, nikdo nepochybuje o tom, že se jedná o dotyčného revizora.
Mladík ale není ten, za koho jej považují. Ivan Alexandrovič Chlestakov, třiadvacetiletý prostý úředníček, chvastoun, pochlebovač, je člověk trochu přihlouplý, momentálně v dluzích za ubytování a stravu, protože všechny peníze buď nesmyslně rozházel za malichernosti, nebo prohrál v kartách.
Proto ochotně přijímá pohostinství ze strany hejtmana a stěhuje se do jeho domu.
O důvodech svého velkolepého přijetí nepřemýšlí, ale snaží se svého nečekaného vlivu jaksepatří využít. Půjčuje si peníze, jež "snad pošle z Petrohradu" (z toho mají radní neskonalou radost - báli se, že přijde ostřílený revizor, se kterým peníze nehnou).
Chlestakov je zván na prohlídky špitálu, škol i na honosné večeře, z čehož jeho mazaný sluha Osip pozná, že došlo k omylu. V obavě před prozrazením varuje svého pána a přemluví jej k odjezdu.
Předtím se ale Chlestakov stačí zasnoubit s hejtmanovou dcerou Marií Antonovnou, která je okouzlena jeho "ušlechtilým" vystupováním a ohromena jeho znalostmi a zkušenostmi (které si samozřejmě vymyslel).
Její otec je ze sňatku nadšen a vypraví svému zeti kočár na cestu do Petrohradu. Zpět se ale ženich už nevrátí...
Ke zděšení všech je - na závěr hry - poštmistrem ohlášen příjezd pravého revizora. Teprve teď si všichni uvědomí svůj hloupý omyl.

Hra tedy končí špatně, protože neprovdaná zasnoubená nevěsta byla v Rusku považována za prokletou a nikdo jiný si ji už nevzal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ZuzMart, 19.06.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­