ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (3)

Komedie o pěti aktech, přeložil Bohumil Mathesius, 1966, Státní pedagogické nakladatelství

 • "Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu." – Lidové přísloví na úvodní straně
 • Osoby: Policejní direktor, jeho žena Anna Andrejevna, jeho dcera Marja Antonovna, školní inspektor, sudí, kurátor chudinských stavů, poštmistr, statkáři žijící ve městě, úředník z Petěrburgu – Chlestakov, jeho sluha - Osip
 • Charaktery:
  Policejní direktor – muž ve svém úřadě již zestárlý a po svém způsobu vůbec ne hloupý. Ač úplatkář, chová se velmi solidně, dost vážný, ba trochu rozumář, nemluví ani hlasitě, ani tiše, ani mnoho, ani málo. Rysy obličeje tvrdé a hrubé, jako u každého, kdo začal od píky. Má obvyklý kostým, uniformu plnou premování a vysoké boty s ostruhami. Prošedivělé, krátce ostříhané vlasy.
  Anna Andrejevna – jeho žena, venkovská koketa, nepříliš stará, vychovaná zpola romány a poezií alb, zpola starostmi o spíž a služky. Tuze zvědavá a chlubivá.
  Chlestakov – 23letý mladík, hubený, trochu přihlouplý, mluví a jedná impulsivně.
  Osip – jeho sluha, typ postarších sluhů, je to mudrlant, je chytřejší než jeho pán.

Policejní direktor příjde na to, že se do města blíží tajný revizor. Všechny varuje a začíná se s úklidem a zajednáváním pořádku. Musí se uklidit všechen nepořádek, nemocným přednést pořádné jídlo a k postelím připevnit cedulky, ze škol odstranit špatné učitele (jeden křičí a při výkladu láme vztekem židle, jeden dělá přihlouplé výrazy, které by mohli revizora urazit, ...), z úředních místností odstranit šňůry na prádlo a chov hus.
Najednou přijdou do toho všeho shonu bratři Bobčinskij a Dobčinskij se zprávou, že revizor je už ve městě – v hostinci ubytovaný. Policejní direktor se za ním vydá a je mu k službám. Chlestakov je mladík z Petěrburgu, utratil již všechny své peníze a teď si stěžuje, že mu nechce hostinský přinést jídlo na dluh. Policejní direktor se ho vyptává a Chlestakov si vymýšlí, a tak ho direktor považuje za revizora. Pozve ho do svého domu, ukáže mu celé město ve vší "kráse". Chlestakov toho využívá plnými doušky. Od každého úředníka, který si k němu přijde očistit duši žádá půjčku. Každý mu ze strachu rád vyhoví. Jeho sluhovi to ale začíná být podezřelé a tak ho přemluví k odjezdu. Ještě stihne ale Chlestakov požádat direktora o ruku jeho dcery, ač koukal i po jeho ženě. Při odjezdu ještě pošle dopis svému příteli do Petěrburgu a vylíčí mu tam vše co zde prožil s upřímným výsměchem. Poštmistrovi to ale nedá a dopis otevře. Tak se celé město dozví o jeho lži a o své hlouposti. Ještě než se ale vzpamatují z podrazu, vstupuje do místnosti četník a hlásí, že s nimi chce mluvit úředník z Petěrburgu. Následuje němá scéna...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frafra, 29.11.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­