ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (11)

- komedie o pěti dějstvích

Děj je situován do malého ruského městečka, kde vládne korupce, nepořádek v místní nemocnici, ve školství a také na místním soudě.

Hlava městečka, hejtman, získá informaci, že má přijet tajně revizor. Tato zpráva způsobí totální zmatek, vrchnost se snaží vše dát pořádku, uklidnit nespokojené obyvatele. Dva zemani Bobčinskij a Dobčinskij se setkají v hospodě s mladičkým, nafoukaným, dobře se vyjadřujícím úředníčkem Chlestakovem, jenž neplatí hostinskému. Oba si uvědomí, že to musí být zaručeně ten dotyčný revizor.

S touto zprávou jdou za hejtmanem, který se rychle vydá za Chlestakovem, aby ho přivítal se všemi poctami. Chlestakov nechápe, proč ho navštívil sám hejtman, ale tato situace se mu zalíbí. Hejtman zaplatí jeho dluhy u hostinského, provede ho zdejší nemocnicí, kde ho s poctami pohostí. Následně mu nabídne ubytování u sebe doma s jeho marnivou a zvědavou manželkou a jeho dcerou. Chlestakov i tuto nabídku příjme. V domě ho navštíví soudce, špitální rada, soudce a oba zemani, od nichž si půjčí peníze. Poté se do domu dostanou dvě nespokojené obyvatelky městečka, které si stěžují na hejtmana, Chlestakov slíbí pomoc.

Chlestakovi se zalíbí jak manželka hejtmana, tak i dcera. Nakonec požádá o ruku dceru hejtmana. Hejtman je nadšen, že se mu podařilo dostat do rodiny tak význačnou osobnost rovnou z Petrohradu. Chlestakov oznámí, že musí na jeden den odjet ke svému bohatému strýčkovi, stačí napsat dopis svému věrnému příteli do Petrohradu. Následně odjíždí.

Poté přichází poštmistr, který rád otevírá cizí dopisy. Oznámí hejtmanovi, že Chlestakov není revizor, v dotyčném dopise píše, že místní vrchnost je kopa pohostinných bláznů a žádá o zveřejní informací o tomto městečku v bulváru. Následně se svěří o půjčkách Chlestakovi a hledají viníka, jenž si myslel, že Chlestakov je revizor. Poté je zaskočí zpráva, že do města přijíždí pravý revizor.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 05.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­