ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

   
­­­­

Revizor (5)

  • přeložil Karel Milota

JEDNANÍ PRVNÍ

Pokoj v hejtmanově domě.

Výstup pátý

PŘEDEŠLÍ a POLICEJNÍ KOMISAŘ

HEJTMAN: Á, Stěpan Iljič. Kam jste se kristapána poděl, prosím vás?
POLICEJNÍ KOMISAŘ: Ale tuhle jsem byl, zrovna za vraty.
HEJTMAN: Tak už poslouchejte, Stěpane Iljiči! Přijel ten hodnostář z Petrohradu. Co jste zařídil?
POLICEJNÍ KOMISAŘ: Inu všechno tak, jak jste rozkázal. Strážmistra Vejložkina jsem poslal s mužstvem zametat chodník.
HEJTMAN: A kde je Držhuba?
POLICEJNÍ KOMISAŘ: Držhuba jel se stříkačkou.
HEJTMAN: A Prochorov je namol?
POLICEJNÍ KOMISAŘ: Namol.
HEJTMAN: Jak jste ho tak nechali se zřídit?
POLICEJNÍ KOMISAŘ: Ale bůhví. Včera se strhla rvačka na předměstí, jel to tam rovnat a vrátil se namol.
HEJTMAN: Poslechněte, tak to udělejte takhle: strážmistr Vejložkin... ten má figuru, tak ať se pro parádu postaví na most. A dejte honem shodit tu starou ohradu, co je vedle ševce, a postavit tam klacek s víchem slámy, jako že je to asanace. Ono čím víc bouraček, tím čilejší vypadá městská správa. Ach, ježíšmarjá! já už málem zapomněl, že za tou ohradou je navážka, dobře padesát fůr všelijakého smetí. To je ale hnus, tohle město! stačí někde postavit pomník nebo obyčejnou ohradu, a už tam ode všech sakrů natahají neřádstva! (Vzdychne.) A kdyby se ten cizí hodnostář vyptával chlapů, jestli jsou spokojení, tak aby všichni odpovídali: "Se vším jsme spokojení, vaše blahorodí"; a kdo nebude spokojený, tomu já to pak spočítám, tu jeho nespokojenost... Ach, ach, achich, achich, ach! hříšník jsem, bídný hříšník. (Místo klobouku si bere krabici.) Panebože, dej, abych se tohohle jenom brzo zbavil, a já ti pak zapálím ale takovou svíčku, jakou ti ještě nikdo nezapálil - každá ta bestie kupecká musí složit tři pudy vosku. Ach panebože, panebože! Jedeme, Petře Ivanoviči! (Místo klobouku si chce nasadit papírovou krabici.)
POLICEJNÍ KOMISAŘ: Antone Antonoviči, to je škatule, to není klobouk.
HEJTMAN (odhodí krabici): Škatule neškatule, čert ji vem! Jo, a kdyby se zeptal, proč pořád nestojí špitální kostel, když jsme na něj před pěti roky dostali subvenci, tak nezapomenout mu říct, že stavět se začal, ale že shořel. Taky jsem o tom poslal hlášení. Nebo jinak se někdo náhodou poplete a z blbosti mu řekne, že se vůbec nezačalo. A taky Držhubovi vzkázat, ať ty svoje mlátičky drží zkrátka - ten by pro pořádek nadělal monokly vinným nevinným. Jedem, jedem, Petře Ivanoviči! (Odejde a vrátí se.) A vojáky jen tak beze všeho nepouštět na ulici - ten náš hadrnický garnizón si narazí mundúr rovnou na tělo a vespod nemají nic.

Všichni odcházejí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 01.04.2015

­­­­

Diskuse k úryvku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­