ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (2)

  • přeložil Karel Milota

JEDNANÍ PRVNÍ

Pokoj v hejtmanově domě.

Výstup druhý

PŘEDEŠLÍ a POŠTMISTR

POŠTMISTR: Pánové, povězte mi, co se to děje, co to k nám jede za hodnostáře?
HEJTMAN: Ale copak vy jste to neslyšel?
POŠTMISTR: Slyšel, od Petra Ivanovice Bobčinského. Zrovna byl za mnou na poště.
HEJTMAN: No a co? Co vy si o tom myslíte?
POŠTMISTR: Co já si myslím? že bude vojna s Turkem.
SOUDCE: Moje řeč! to mě taky hned napadlo.
HEJTMAN: Jo, to jste oba trefili kozla.
POŠTMISTR: Vojna s Turkem, rozhodně. To ten Francouz pořád do toho strká pracky.
HEJTMAN: Jakápak vojna s Turkem! Na nás zkrátka a dobře přijde bída - na žádného Turka. Už to víme, tady mám dopis.
POŠTMISTR: No, jestli je to takhle, to vojna s Turkem nebude.
HEJTMAN: Tak co, co vy, Ivane Kuzmiči?
POŠTMISTR: A co jako já? Co vy, Antone Antonoviči?
HEJTMAN: A co jako já? Strach, to nemám, leda tak, no, trošku... Kupci a měšťani mi dělají hlavu. Vykládají, jak prý jsem jim přišel draho, ale já, jak je pánbůh nade mnou, i kdybych snad někdy vzal z cizího, tak doopravdy vždycky docela nestranně. Už mě i napadlo (bere ho pod paží a odvádí stranou) - už mě i napadlo, jestli na mě někdo neposlal udání. Přece proč by k nám vůbec měl jezdit revizor? Poslechněte, Ivane Kuzmiči, nemohl byste vy v našem společném zájmu každý dopis, co vám přijde na poštovní úřad, před odesláním nebo před doručením takhle malinko rozpečetit, víte, a přečíst si ho, jestli tam není udání nebo zkrátka nějaké zpravodajství? A když tam nebude, tak ho potom můžete zase zapečetit; anebo nakonec můžete dopis dodat jen tak, nezapečetěný.
POŠTMISTR: Já vím, já vím... Mně nemusíte nic vysvětlovat, tohle já dělám stejně, ani ne tak z ostražitosti jako spíš ze zvědavosti - koleno bych si dal vrtat kvůli novinkám ze světa. Řeknu vám, to je ohromně zajímavé čtení. Některý dopis si přečtete s úplnou rozkoší, jak se tam píše o všelijakých těch pádech... a to poučení, co načerpáte... Lepší než z "Moskevského deníku"!
HEJTMAN: No, a tak mi tedy povězte, o nějakém úředníkovi z Petrohradu jste se tam nedočetl?
POŠTMISTR: To ne, o žádném petrohradském tam nic nestálo, ale o těch z Kostromy a ze Saratova hodně psávají. Stejně je škoda, že nečtete dopisy, tam jsou nádherné partie. Zrovna tuhle psal jeden poručík kamarádovi a vylíčil mu bál, tak vám něco pikant... moc hezky, moc: "Můj život, milý příteli, plyne v elysejské blaženosti: slečen spousty, kapela vyhrává, fendrych s praporcem cválá..." - tuze vám, tuze procítěně to vypsal. Však proto jsem si ten dopis nechal. Já vám ho přečtu, nechcete?
HEJTMAN: Počkejte, teď na to není čas. Takže buďte tak hodný, Ivane Kuzmiči: když se vám náhodou dostane do ruky nějaká stížnost nebo udání, nic se nerozmýšlejte a zadržte to.
POŠTMISTR: S největším potěšením.
SOUDCE: Podívejte se, my se s vámi potom vyrovnáme.
POŠTMISTR: Ale propáníčka!
HEJTMAN: To je v pořádku, to je v pořádku. Něco jiného by bylo, kdybyste kolem toho dělal nějaký rozruch, ale tohle přece zůstane jako v rodině.
SOUDCE: Jo, ti nám navařili bryndu! A já, abych pravdu řekl, jsem měl zrovna namířeno k vám, Antone Antonoviči, chtěl jsem vám špendýrovat pěknou fenku. Rodná sestra toho psíka, kterého znáte. Vždyť jste slyšel, jak si Čeptoviě a Varchovinskij usmysleli se soudit, a já si teď žij u jako pánbůh: jednou proháním zajíce u toho, podruhé u onoho.
HEJTMAN: Vážení, já teď nemám pomyšlení na vaše zajíce - to zatracené inkognito mi leží v hlavě. Člověk by zrovna čekal, že se najednou otevřou dveře a - pššt...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 04.03.2014

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­