ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (20)

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému "revizorovi" Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost.

O DÍLE:

Revizor je hra o pěti dějstvích odehrávající se na malém provinčním městečku v Rusku. Patří k nejslavnějším dílům světového dramatu. Autor se v této hře vysmívá nevzdělanosti, hlouposti, zkaženosti a korupci a zároveň nastavuje zrcadlo každému, koho se to týká. V jedné části hry se dokonce Gogol obrací přímo na diváky: "Čemu se smějete!? Sami sobě se smějete!"

Tato fraška vznikla tak, že Gogol napsal svému příteli Puškinovi, aby mu dal nějaký námět pro jeho novou hru. Puškin si vzpomněl na svou příhodu, kdy přišel do malého městečka a tamní úředníci ho považovali za revizora vyslaného vládou (tenkrát to bylo celkem běžné, protože car Mikuláš I. se celkem oprávněně obával povstání). A tak tuto příhodu Gogol využil a zpracoval.

DĚJ:

Děj Revizora se odehrává v malém městečku v Rusku ve velice krátkém časovém úseku 24 hodin. Hra začíná v hejtmanově domě, kde se setkává se smetánkou města. Ohlásí jim, že právě dostal dopis od přítele z Petrohradu, že městečko navštíví (nebo že tam už je) revizor - samozřejmě inkognito.

V nastalé panice, při níž se řeší, co vše je potřeba udělat, aby úředník nepřišel na jejich úplatky a podvody, přiběhnou do místnosti Dobčinskij a Bobčinskij - místní statkáři.

Díky nim se městská rada dozví o jistém Chlestakovovi, který už čtrnáct dní bydlí v hostinci, jen se stále rozhlíží a neplatí. Rada se shodne na tom, že on je jistě ten revizor. Ve skutečnosti je Chlestakov bezvýznamný úředníček, jenž po cestě prohrál všechny peníze v kartách a nemá na zaplacení útraty. Má ale štěstí, jelikož hejtman nejenže za něj útratu zaplatí, ale dokonce ho ze strachu přestěhuje k sobě domů, aby měl veškeré pohodlí.

Ačkoli Chlestakovovi chvíli trvá, než pochopí, o co jde, ničemu se nebrání a od městských úředníků přijímá dary a úplatky. Po chvíli přistoupí na jejich hru a začne si vymýšlet, jak moc že bohatý, zámožný a mocný je. Dokonce požádá o ruku hejtmanovy dcery.

Chlestakův sluha Osip přemluví svého pána, aby odjeli domů dříve, než pravda vyjde najevo. Ten nakonec souhlasí, ale ještě před odjezdem napíše dopis svému příteli a spisovateli frašek. Popíše mu celou tu směšnou situaci a navrhne mu, aby o tom napsal hru.

Poštmistr, který pro své pobavení často otevírá dopisy, otevře i dopis od Chlestakova a hned s ním běží k hejtmanovi, jenž se mezitím oddává snům o tom, že jeho život, jakožto tchána tak významného muže, bude od nynějška jedinou slavností a hostinou. Hejtman a všichni ostatní zuří, když vtom se objeví městský strážník a oznamuje, že do hostince přijel skutečný revizor a dožaduje se prohlídky města.

HLAVNÍ POSTAVY:

Chlestakov - vychytralý, využívá situace, bojí se zatčení, jedná bez rozmyslu
Hejtman - krutě vládne ve svém městě, podporuje korupci, hodně lidí z města z něj má strach, bojí se odhalení

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Macawi, 03.03.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (20)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)