Menu
Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)
Revizor (14)
Ve třetím jednání navštíví Chlestakov ústavy a hejtmanův dům. Hejtmanova dcera a manželka se nemohou dočkat a snaží se vystupovat co nejlépe. Vychvalují Chlestakova a on se naparuje, že je spisovatel.
Jednání čtvrté je zahlceno úplatky a zase jenom úplatky. Přichází za ním soudce, poštmistr, školní inspektor, špitální rada a Bobčinskij s Dobčinskim. Všichni mu dávají peníze, půjčky. Takto si přichází na velmi slušnou částku. Chlestakov píše dopis Vonučkinovi. Píše mu o všem, co se tu děje, že mu každý strká peníze a že ho považují za nějakého mocného pána z Petrohradu. Všichni se ptají na jeho chutě a co má nejraději, jen aby mu co nejlépe padli do oka. Chlestakov se dvoří Anně a rozhodne se, že bude svatba, avšak až potom co požádá svého otce o svolení. Hejtman se svou ženou jsou spokojeni a sní spolu o tom, jak se teď budou mít v Petrohradě. Uspořádá oslavu a všichni mu gratulují, jak dobře provdá dceru. Přibíhá však poštmistr s dopisem - právě s tím dopisem, který psal Chlestakov svému kamarádovi, v němž se o každém z města zmínil a napsal něco nepěkného. Hejtman je rozčilený a hlavními objekty jeho hněvu se stávají Bobčinskij a Dobčinskij, kteří s mylnou zprávou přišli. V té době je Chlestakov už dávno pryč. Dal raději na dobré rady svého sluhy Osipa a odjel dříve, než ho stačili odhalit.
Na konci pátého jednání přichází četník a oznamuje, že pravý revizor právě dorazil a že se všichni mají dostavit do zájezdního hostince. Gogol ve svém díle kritizuje vše, co na tehdejší ruské společnosti shledával špatné. Nekončící úplatkářství, podlézavost a vypočítavost. Kritizuje slepou důvěřivost a jak na ni lidé doplatili. CITÁT Z KNIHY: Vejde Osip. Všichni se k němu nahrnou.
Anna: Jen pojď dál...
Hejtman: Tak co, co? Spí?
Osip: Ještě ne, ještě se protahuje.
Anna: Jakpak ti říkají?
Osip: Osip, milostpaní.
Hejtman: Nechte toho, ženský!- Tak co, kamaráde, dali ti něco zakousnout?
Osip: Moc dobrý to bylo. Děkuju nastotisíckrát.
Anna: Poslouchej: k vám jistě jezdí šlechta?
Osip (stranou): Když jsem se teď najed dobře, pak se najím ještě líp... (Nahlas) Samá šlechta.
Marja: Osipe, zlato, ty máš pána jako obrázek!
Anna: A prosím tě, Osipe, ještě tohle, jak on-
Hejtman: Dáte už pokoj, nebo-! Kvůli věčnýmu žvanění-Tak co kamaráde-
Anna: Povídám - jakou on má vlastně hodnost?
Osip: Jakou? Obyčejnou.
Hejtman: Krucinál, přestaňte už! Člověk se nedostane k rozumnýmu slovu! Tak co, kamaráde, co tvůj pán? Jako řemen, co? Ten když se může po někom svézt-nebo ne?
Osip: No, na pořádek on je. U něj musí všechno chodit jak na drátkách.
Hejtman: Kamaráde, ty se mi líbíš, opravdu. Ty musíš bejt fajn člověk. Nu co-
Anna: A Osipe, chodí tvůj pán taky v uniformě? Nebo-
Hejtman: A dost! Zatracený klapačky! Tady jde o vážný věci-tady jde o život!- (Na Osipa) Ty se mi líbíš. Taková sklenička-to přijde na cestě vhod-už se ochladilo. Tady máš čaj-jen ber!
Osip (bere peníze): Uctivě děkuju, milostpane. Pánbůh vám to zaplať! Pomohl jste potřebnýmu člověku.
Hejtman: To nestojí za řeč, to já rád. A co, kamaráde-
Anna: A Osipe, na jaké oči on nejvíc dá?
Marja: Osipe, duše moje, on má takový nosánek...
Hejtman: Pro boha živého pusťte mě!-A co, kamaráde, prosím tě, čeho si pán takhle všímá, jako co se mu cestou nejvíc líbí?
Osip: Líbí... Jak kdy, podle toho. Nejvíc se mu líbí, když ho pěkně přijmou a aby bylo pořádný pohoštění.
Hejtman: Říkáš, pořádný.
Osip: Pořádný. Řeklo by se: co já? Já jsem jen poddaný člověk, ale i na to on si potrpí, jestli mě neberou zkrátka. Kde jsme to byli-přišel povídá: "Tak co, Osipe, jak se o tebe postarali?" "Špatně, pane, špatně." "Ale, ale, to je mizerný hostitel-prej-to mi připomeň až se vrátíme." "A co!"mávnul jsem nad tím rukou. "Já jsem jen obyčejnej..."
Hejtman: Bodejť. Dal jsem ti na čaj, ať máš ještě na preclíky!
Osip (znovu bere peníze): Tolika dobroty, milostivý pane... Napiju se na vaše zdraví.
Anna: Zastav se potom u mne, já ti taky dám.
Marja: Osipe, dej za mne pánovi pusu!
Zdroj: Eliška Tesárková, 21.05.2009
Související odkazy
Čítanka | - | Revizor, Revizor (2), Revizor (3), Revizor (4), Revizor (5), Revizor (6), Revizor (7) |
Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (14)
Štítky
Krajina mého života staré bělidlo maj zlatý řetěz nakladateství sjezdové lyžování horolezec Hemingway Oxymoron povedená partička světnice plášť autobusy vystoupení jaký jsem já žák slohovky-vypravovani Třebízský Mimozemšťané agatha zlosyn ideál co+jsem+dělal po nás potopa martin eden Patos o heraklovi Benešová sodoma a gomora po kom jsem shakespera
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 697 881 027
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí