ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gogol Nikolaj Vasiljevič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revizor (6)

Literární druh: epika
Literární žánr: komedie
Postavy: Chlestakov, pravý revizor, obyvatelé městečka, ...
Doba: 30. léta 19. století
Prostředí: Rusko

DĚJ:

Chlestakov se vydá do chudého a zkorumpovaného města. Jeho obyvatelé se ale těsně před jeho příjezdem dozvěděli, že má přijet revizor, a proto ho za něj automaticky považují. Chlestakov nejdříve nechápe, o co jde, ale brzy se začne orientovat, a protože žije sám na dluh, rád se nechá jednou hostit. Obyvatelé města mu podstrojují a snaží se ukázat město jenom v dobrém světle. Ke konci příběhu se však dozvídáme, že město není ve všem správné a jeho obyvatelé také ne. Bohužel současně vyjde najevo, že Chlestakov není revizorem, ale protože je to chytrý člověk, tak stačí v čas prchnout z města ještě před příjezdem pravého revizora.

VLASTNÍ NÁZOR:

Gogol vtipně kritizuje chování ve společnosti za vlády cara Mikuláše I., poukazuje na jejich povahu, ne příliš dobrou. Líbí se mi, že autor svůj negativní názor dokáže vyjádřit vtipem.

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­